S&P Global Türkiye'nin kredi notlarını açıkladı

S&P Global, Türkiye'nin yabancı para kredi notunu B+, yerel para kredi notunu BB- ve kısa vadeli notlarını ise B olarak açıkladı.

S&P Global Türkiye'nin kredi notlarını açıkladı
S&P Global Türkiye'nin kredi notlarını açıkladı
GİRİŞ 27.07.2020 09:21 GÜNCELLEME 27.07.2020 09:21

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Türkiye'nin yabancı para cinsinden için vadeli kredi notun B+ ve yerel para cinsinden notunu BB- olarak olarak ve yabancı ve yerel para cinsinden kısa vadeli notlar ise 'B' olarak yinelendi.

Kredi notlarının görünümünü 'durağan' olarak koruyan S&P, durağan görünümün Türkiye'nin özel sektörünün esnekliğine karşı COVID-19 salgınından kaynaklanan gelecek 12 aya yönelik aşağı yönlü riskler ile hala kontrol altında bulunan genel kamu borcu arasında dengeyi yansıttığını vurguladı.

S&P, kurlarda oynaklığa ve COVID-19 ile ilişkili olarak ekonomik aktivitede yaşanan bozulmalara rağmen, Türkiye'de GSYH'nın bu yılın ikinci yarısında toparlanmasını beklediklerini de ifade etti.

COVID-19 salgınının etkisi ile Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 3,3 daralacağını tahmin eden S&P, bununla birlikte yılın ikinci yarısında ekonomide toparlanma beklediklerini belirtti. Ancak geçmişteki dengesizlikleri yeniden gelişmekte olduğuna dair işaretler olduğunu dikkat çeken S&P, bunlar arasında kredilerde hızlı büyüme, çift haneli enflasyon ve genişleyen cari işlemler açığı olduğunu vurguladı.

Bununla birlikte S&P, Türk bankaları büyük ölçekli kamu desteğine ihtiyaç duymadıkları sürece, net genel kamu borcu/GSYH oranının yüzde 35 seviyesinde kontrol altında tutulmaya devam edilmesini ve mali hareket alanı bırakmasını beklediklerini de ifade etti

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ