Türkiye'deki 950 bin epilepsi hastası ehliyet düzenlemesini bekliyor

Türkiye'de sayıları yaklaşık 950 bin olan epilepsi hastaları, 5 yıl nöbet geçirmemeleri durumunda, ilaç kullansalar da ehliyet almalarına imkan tanıyacak düzenlemenin hayata geçirilmesini bekliyor.

Türkiye'deki 950 bin epilepsi hastası ehliyet düzenlemesini bekliyor
Türkiye'deki 950 bin epilepsi hastası ehliyet düzenlemesini bekliyor
GİRİŞ 26.07.2020 14:14 GÜNCELLEME 26.07.2020 14:29
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Epilepsi hastalığıyla 25 yıl mücadele veren ve geçirdiği beyin ameliyatıyla bu rahatsızlığı yenmeyi başaran Epilepsi ve Yaşam Platformu Başkanı Ebru Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, platform olarak Türkiye'deki yaklaşık 950 bin hastayı temsil ettiklerini ifade etti.

 

 

Öztürk, epilepsi hastalarının engel derecelerinin nöbet sayısı, tipi, sıklığı gibi faktörler dikkate alınarak belirlenmesi ve hastalığı yenen kişilerin ehliyet alma konusundaki problemlerinin giderilmesi için mücadele verdiklerini anlatarak, konuyla ilgili taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, İçişleri ve Sağlık bakanlıklarına ilettiklerini söyledi. 

Epilepsi hastalarının engel derecelerinin, hala ilgili kurulda kan tahlili, röntgen gibi görüntüleme sonuçlarına göre belirlendiğini aktaran Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

"Dünyada engel derecesi belirlenemeyen tek hastalık epilepsi. Ne engelli ne de engelsiz kategorisindeyiz. Çünkü epilepsi nöbetleri senede bir kere gelip, bir dakika sürebiliyor ve bunun yılda bir kez çekilen EEG'de gözükmesi çok büyük bir şans. Bu sebeple tam olarak engel oranının belirlenmesi mümkün olmuyor. Fakat kurullarda hastanın doktorundan da bilgi alarak epikriz raporlarından çok doktorunun raporu, hastanın durumuna göre nöbet sayısı, tipi, sıklığı gibi faktörler de dikkate alınırsa daha sağlıklı bir engel oranı belirlenebilir. Biz bunu talep ediyoruz." 

"NÖBET GEÇİRMEMİŞ EPİLEPSİ HASTALARININ EHLİYETİ İLAÇ KULLANDIKLARI İÇİN İPTAL EDİLECEK" 

Epilepsi hastalarının en büyük taleplerinden birinin de ehliyet almakla ilgili olduğunu vurgulayan Öztürk, 2015'te yapılan düzenlemeyle 5 yıl nöbet geçirmeyen ve ilaç kullanmayan epilepsi hastalarına ehliyet verilebildiğini anımsattı. 

Öztürk, "Nöbetleri bitmiş, 5 yıldır nöbet geçirmeyen ama ilaç kullanmaya devam eden epilepsi hastalarına da ehliyet verilmesini talep ediyoruz. Tıpkı şeker, tansiyon hastaları gibi düzenli ilaç kullanan epilepsi hastaları da araba kullanabilir. Bunun araç kullanmaya engel bir yanı yok." diye konuştu. 

İngiltere ve ABD'de 1,5 yıl nöbet geçirmeyen epilepsi hastalarına ehliyet verildiğini ama Türkiye'de hastalar olarak da bu sürenin 5 yıl olarak belirlenmesini desteklediklerini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

"Gelecek yıl ehliyetlerin yenilenme süreci tamamlanacak. Bu aşamada nöbet geçirmemiş epilepsi hastalarının ehliyeti sırf ilaç kullandıkları için iptal edilecek. Örneğin, 21 yıldır, 14 yıldır nöbet geçirmeyen fakat ömür boyu ilaç kullanması gereken, son derece sağlıklı üyelerimiz var. İkisi de iş hayatında çok başarılı kişiler ama ehliyetlerini kaybederlerse işlerini de kaybedecekler. Bu konuda sesimizin duyulmasını istiyoruz. İlaç kullanmaları, araba kullanmaları önünde bir engel değil, hepsi sağlıklı kişiler." 

Epilepsi ve Yaşam Platformu Başkanı Ebru Öztürk, engel derecelerinin belirlenmesi ve ehliyetle ilgili düzenlemelere ilişkin taleplerini iletebilmek için ilgili bakanlık yetkilileriyle bir araya gelmek istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: 

"Tek istediğimiz sesimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza, yetkili kişilere duyurabilmek ve 950 bin kişinin yaşadığı sıkıntıların çözüme kavuşturulmasını sağlamak. Yaşadığımız sıkıntılar, talep ve önerilerimize ilişkin 29 Temmuz Çarşamba günü Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuruda bulunacağız." 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • TUNCAY 2 hafta önce Şikayet Et
  Belirtilen şartlara uyum gösteren hastalar ehliyet için ne yapmalıdır. Teşekkürler.
  Cevapla
 • öneri 4 ay önce Şikayet Et
  epilepsi hastası biri araç kullanırken krize girmiş ve araç kaza yapmış ve arabadaki kişilerin hayatını tehdit eden bir kaza yaşandı. Bir tanesini çok yüksek oranda bir sakatlık durumuna soktu. Bu iş ciddi bir iş. Epilepsi hastalarına ehliyet verileccekse arabada seyahat edecek kişilere şöforün epilepsi hastası olduğu bilgisi verilmeli zorunlu olmalı.
  Cevapla
 • 67li 4 ay önce Şikayet Et
  trafikte nöbet geçirirse ne olacak hem kendini hem başkasının hayatını tehlikeye atıcak
  Cevapla
 • Rebelboy1903 4 ay önce Şikayet Et
  Ben epilepsi hastasıyım o riski almayın arkadaş.. Bişey olsa tazmin edecek don bulamazlar
  Cevapla