Son dakika: Erdoğan açılışını yaptı! Yarım saatten 7 dakikaya iniyor

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden Amasya Çevre Yolu Açılış Töreni’ne canlı bağlantı gerçekleştirdi. 11.3 kilometrelik yok sayesinde, Amasya şehir geçişi yarım saatten 7 dakikaya inecek.

Son dakika: Erdoğan açılışını yaptı! Yarım saatten 7 dakikaya iniyor
Son dakika: Erdoğan açılışını yaptı! Yarım saatten 7 dakikaya iniyor
GİRİŞ 25.07.2020 14:40 GÜNCELLEME 25.07.2020 15:42
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden Amasya Çevre Yolu Açılış Töreni’ne canlı bağlantı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından notlar;

30 DAKİKADAN 7-8 DAKİKAYA DÜŞÜYOR

* Aziz milletim, değerli Amasyalılar, kıymetli misafirler; sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Amasya Çevre Yolumuzun ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu proje, şehir içinden geçen şehirlerarası araç trafiğini tamamen şehir dışına çıkartıyor. Uzunluğu 11,3 kilometre olan amasya çevre yolu aynı zamanda şehirler arası geçiş mesafesini 2 km kısaltıyor. Daha önce yaklaşık 30 dakika süren bu güzergah artık 7-8 dakikada kat edilebilecek. Böylece vakitten ve akaryakıttan yıllık 110 milyon tasarruf sağlanacak.

* Amasyamıza bu güzel eserin kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Tabi bugüne kadar ulaştırma alanında Amasya'da daha pek çok önemli projeyi hayata geçirdik. Şehrin bölünmüş yol uzunluğunu 29 kilometreden 270 kilometreye çıkardık.

* Merzifon Havalimanı'nın yolcu sayısını sadece 2 yılda 12 kat artırdık. Haberleşme alanında da Amasya'daki hızlı internet abone sayısı 329 bini buldu. Fiberoptik kablo uzunluğunu da 2 bin kilometreye yaklaştırdık

TÜRKİYE'NİN TÖKEZLEMESİNİ BEKLEYENLERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTIK

* Ekonomimize kurulan tuzakları bozarken, desteklerle milletimizin her kesiminin yanında olduğunu gösterdik. Milletimizin tüm fertlerine nefes aldıracak tedbirleri hayata geçirdik. Maruz kaldığı her saldırının ardından Türkiye'nin tökezlemesini bekleyenleri hamd olsun bu süreçte bir kez daha hayal kırıklığına uğrattık.

* Daha düne kadar sürekli gizli açık yaptırım, ambargo, bedel ödetme tehditlerine maruz kalırken; bugn herkesin birlikte çalışmak istediği bir ülke haline geldik. Egemenlik haklarımız için attığımız adımlar genel olarak kabul görmekte, saygıyla karşılanmaktadır.

* Son günlerde çok fazla gürültü çıkartan ülkelerin gayelerinin Ayasofya ve Doğu Akdeniz değil, bizatihi Türklerin ve Müslümanların bu coğrafyadaki varlığı olduğunu biliyoruz. Bu gerçeği yavaş yavaş herkes görmektedir.

* Türkiye'nin her alanda sergilediği onurlu ve sonuç alıcı duruşa öyle kolay gelinmedi. Eskiler 'düt demeye dudak ister' derler. Bağımsız bir politika ortaya koyabilmeniz için bunu sağlayacak siyasi, ekonomik, askeri ve diplomatik güce sahip olmanız gerekir.

AYASOFYA AÇIKLAMASI: SON NEFESİMİZE KADAR MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

* Dün Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması sebebiyle Fatih Sultan Mehmet Han'ı yadettik. Vatan topraklarının her karşısına kanıyla mührünü vuran ecdadın sadece hatıralarını yad etmekle kalmıyor, emanetlerine de sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz. İnşallah son nefesimize kadar da mücadeleyi sürdüreceğiz.

* Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Amasya Çevre Yolu'nun milletimize, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bakan Adil Karaismailoğlu'nun açıklamalarından notlar;

* Yaptığımız yollarla, köprülerle, yük trenlerimizle, havayollarımızla, limanlarımızla, haberleşme uydularımızla halkımız için adeta iş oluyoruz, aş oluyoruz, bereket oluyoruz. Her bir projemiz ilk günden istihdam sağlarken artan bir yaşam kalitesinin öncüsü oluyor. Dünyadaki ekonomik gelişmelerin, coğrafyamıza sunduğu bütün fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için bölgemizde lojistik süpergüç olmanın hazırlığındayız.

* Zenginlik daha çok iş imkanı, daha değerli bir Türk lirası ve şahlanan bir ekonomi... Liderliğinizde yerine getirdiğimiz bu kutsal vazifenin bize her gün daha fazla güç verdiğini belirtmek istiyorum.

* Amasya Çevre yolunun açılışını gerçekleştiriyoruz. Amasya bizim gözbebeğimiz. Sayın Cumhurbaşkanım; bugün katılımınızla onurlandırdığınız amasya çevre yolu hakkında bilgi vermek istiyorum.

* Amasya Çevre Yolumuz güzergahında iki adet çift tüp tünel, 4 viyadük, iki adet çift köprü, üç adet tek köprü ve iki adet aç-kapa yapısını içermektedir. Çevre yolumuz şehirlerarası geçiş mesafesini 2 km daha kısaltırken yaklaşık 30 dakikayı aşan ulaşım süresini 7 dakikaya indirmiş olacağız.

 

 

 

 

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 48
 • Er Ka 1 yıl önce Şikayet Et
  Allaha şükür seneler sonra bitti hayırlı olsun.
  Cevapla
 • Turhallı 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis çok teşekkür ederiz. İstanbul’dan Tokata en sıkıntı çekilen yerlerden birisi Amasya şehir merkezinden geçmekti. Maşallah Ferhat gibi dağları delmişsiniz.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  malatyamızın kuzey kuşak çevre yolu bir türlü bitmedi
  Cevapla
 • DİRİLİŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu hizmetleri küçümseyenlerin aklınada mantığınada şaşarım.
  Cevapla
 • Egeliden 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapılan eserleri tek tek yazsak külliyat olur be...chp farzdelim böyle bir iş yapsa hava atmak için her gün bir kilometresini dilim dilim açarlardı..Hastanenin yolunu yapmamak için kırk takla atan adamlardan ancak gölge etmemesi istenir başka bir şey de istenmez zaten.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle