Bakan Albayrak müjdeyi verdi: O borçlar 3 ay ertelendi

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak corona virüs mağduru esnaf ve sanatkarların kredi borçlarının 3 ay boyunca ertelendiğini duyurdu.

Bakan Albayrak müjdeyi verdi: O borçlar 3 ay ertelendi
Bakan Albayrak müjdeyi verdi: O borçlar 3 ay ertelendi
GİRİŞ 23.07.2020 13:08 GÜNCELLEME 25.07.2020 12:53
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Corona virüs salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarın Halkbank'tan aldıkları ve ödenmeyen düşük faizli kredi borçları 3 ay ertelendi.

 

Bakan Albayrak yaptığı açıklamada, "Pandemi sürecinde milli mücadele şuuruyla zarar görme pahasına kepenklerini kapatarak salgının yayılmasına engel olan her bir esnafımıza ve sanatkarımıza TEŞEKKÜR EDİYORUZ. Şimdi de kredi borçlarını 3 ay süreyle ERTELİYORUZ. Çalışmak SİZDEN, destek BİZDEN!" dedi.

 

BORÇLAR 3 AY ERTELENDİ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarın Halkbank'tan aldıkları ve ödenmeyen düşük faizli kredi borçları 3 ay ertelendi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararla, Kovid-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanılan düşük faizli kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak olup, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla itfa edilmeyen borçlar, başvuru şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek ve taksit sayısı değiştirilmeden 3 ay ertelendi. Erteleme dönemi boyunca taksit-anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmıyla tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecek. Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkarılacak. Bankanın karar kapsamında ertelenen kredilerden doğacak gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek. Karar, 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 16
 • adsız 1 ay önce Şikayet Et
  sayın bakanım devlet bankalarına olan taahhüt taksitlerini de ertelesek
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Öğrenim kredilerinin faizlerinide devlet silse odesek okurken almıştık mecbur şimdi faziler aff gelse
  Cevapla
 • KASIM KORKMAZ 1 ay önce Şikayet Et
  1650 tl lik ödemem 2 ay erteleme denildi daha sonra toplamını 6 ya bölerek 2250 tl olarak karşıma çıktı iyimi oldu kötümü oldu çözemedim
  Cevapla
 • entekyeli 1 ay önce Şikayet Et
  yapılan ilk 3 ay erteleme faizsiz olarak yapılmıştı ancak bakanın açıkladığı bu erteleme faizli olarak ertelemedir pek faydası olacağını sanmıyorum.
  Cevapla
 • Kamile 1 ay önce Şikayet Et
  Vergileri iptal edin 2 ay
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle