Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz oranını 8,25'te sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 23.07.2020 14:01 GÜNCELLEME 23.07.2020 14:27
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yılın yedinci toplantısını gerçekleştirdi. Merkez Bankası, beklentilere paralel hareket ederek faizde değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25'te sabit tuttu.9 TOPLANTIDA 15,75 PUAN İNDİRDİ

Merkez Bankası, salgın sürecinde 2,5 puan faiz indirirken, dokuz toplantıda toplam 15,75 puan faiz indirimi gerçekleştirmişti. Merkez, geçen ay da faizde değişikliğe gitmemişti.

 

Para Politikası Kurulu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflama yılın ikinci çeyreğinde derinleşmiştir. Ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali adımlar atmaya devam etmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

"MAYIS AYINDA TOPARLANMA GÜÇ KAZANDI"

İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayında başlayan toparlanma güç kazanmaktadır. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yapmaktadır. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme beklenmektedir. Mal ihracatındaki toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir. 

Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlenmektedir. Uluslararası emtia fiyatları tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam ederken, gıda enflasyonu dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle artmıştır. Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı öngörülmektedir. Nitekim öncü göstergeler, normalleşme sürecinde kapasite kısıtlarına tâbi olan hizmet gruplarındaki aylık fiyat artışlarının yavaşlamaya başladığına işaret etmektedir. Yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörüsü korunmakla birlikte, yakın dönemdeki gerçekleşmeler nedeniyle yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğu değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. 

"TEMKİNLİ DURUŞ SÜRECEK"

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

YORUMLAR 27
 • Süleyman 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben olsam kararlılığıma istinaden 0,0001 de olsa faizi düşürürdüm.
  Cevapla
 • Adil 2 yıl önce Şikayet Et
  Konut fiyatları çok yükseldi. Faizleri yükselt Merkez Bankası. başka türlü bu kansızlar fiyatlar düşürmeyecek. Millet dolar alacağına TL de TL faizinde tutar parasını.
  Cevapla
 • müslümanız 2 yıl önce Şikayet Et
  faiz haramdır müslümanız diyenler ve müslümanı faize yünlendirenler bugün varsın yarın yoksun bunun hesabını sakın aklınızdan çıkarmayalım oranın hesabı çok çok ağırdır
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Altini gormez oldunuz böyle giderse 500tl olacak
  Cevapla
 • Enver 2 yıl önce Şikayet Et
  Kredi yapılandırması bekliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle