Fiyatları taksi plakalarıyla yarışıyor! İnternetten satışa çıkardılar

Hastane ruhsatları ve kadrolarına getirilen sınırlamalarla ilginç bir pazar doğdu. Hastane ruhsatları ve kadrolarının satış fiyatları, taksi plakalarıyla yarışır hale geldi. İstanbul’da 75 yataklı tıp merkezinin ruhsatı 12.5 milyon liradan, 15 kadrolu 25 yataklı hastanenin ruhsatı 8.5 milyon liradan satılıyor.

Fiyatları taksi plakalarıyla yarışıyor! İnternetten satışa çıkardılar
Fiyatları taksi plakalarıyla yarışıyor! İnternetten satışa çıkardılar
GİRİŞ 21.07.2020 10:56 GÜNCELLEME 21.07.2020 10:56
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Hastane ruhsatları ve kadrolarına getirilen sınırlamalar, bu alanda ilginç bir pazarı da ortaya çıkardı. Hastane ruhsatları ve kadrolarının satış fiyatları, taksi plakalarıyla yarışıyor. İstanbul’da 75 yataklı ve 18 doktor kadrolu, hastane ruhsatlandırma hakkı olan bir tıp merkezinin ruhsatı 12.5 milyon liradan satışa sunulurken, toplam 15 kadrolu 25 yataklı hastanenin ruhsatı ise 8.5 milyon liradan satılıyor.

 

 

BİNAYLA 34 MİLYON TL

Hürriyet gazetesinden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, internet sitelerinde yer alan ilanlarda, İstanbul Avrupa yakasında 75 yataklı, 21’i uzman 29 kadrolu hastane binasıyla birlikte satılık. Buna göre hastanenin fiyatı bina hariç 16.5 milyon TL iken, bina dahil 34 milyon TL. Antalya’da 75 yataklı, 31 kadrolu hastane için de bina, teçhizat ve ruhsat için 46 milyon TL isteniyor. Sadece ruhsatın bedeli ise 11 milyon TL. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde toplam 8 kadrolu, aktif tıp merkezi de devren veya sadece ruhsat bazında satılık. Fiyatı devren 2.5 milyon TL iken, sadece ruhsat bedeli olarak 2 milyon TL isteniyor.

İNDİRİME GİRENLER DE VAR

Bazı hastane ruhsatlarında ise indirim yapıldığı görülüyor. Örneğin, Ege Bölgesi’nde 5 kadrolu (2 göz, bir dahiliye, bir çocuk ve bir anestezi) tıp merkezi ruhsatının fiyatı 1.5 milyon TL’den 1.1 milyon TL’ye inmiş durumda. Yine benzer şekilde İstanbul’da 6 kadrolu tıp merkezinin ruhsatı 2.5 milyon TL’den 2 milyon 250 bin liraya düşmüş bulunuyor. Karadeniz Bölgesi’nde 7 kadrolu tıp merkezinin ruhsatı için de, 2 milyon lira yerine 1 milyon 650 bin lira isteniyor.

"AFAKİ FİYATLAR OLUŞUYOR"

 

 

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, fiyatları değerlendirirken, altın örneğini verdi. Az bulunan şeylerin daha değerli kabul edildiğini belirten Bahat, “Doktor ve ruhsat konusunda sınırlama yapılınca böyle bir durum oluştu. Fiyatları ben de görüyorum. Ama o fiyatlar ne kadar geçerli oluyor, onu bilmiyorum. Afaki fiyatlar da oluşabiliyor. Son dönemde yapılan bazı regülasyonlarla, ruhsatlar daha da pahalandı. İyi çalışan hastaneler, atıl kapasiteleri almaya başladı. Belirli büyüklüğe ulaşmanın avantajları da oluyor, bunlar da ruhsat fiyatlarını etkiliyor. Enflasyon ve faize göre düşündüğünüzde fiyatlar artmıyor, düşüyor" dedi. 

AMAÇ KADROLARDA PLANLAMA YAPMAK

Özel hastanelerdeki kadro sınırlamalarının temeli, 2008 yılında çıkarılan Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’le atıldı. Bakanlık kamudaki sağlık personeli istihdamının engellenmemesi, bölgeler arasında sağlık personeli farkı olmaması, dezavantajlı bölgelerde sağlık personeli sıkıntısı olmaması için kadrolarda planlama yapmaya başladı. Bu kapsamda, sağlık kurumlarının kadrolarını birbirlerine belli koşullarda devrine ise izin veriliyor.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 13
 • ömer 4 ay önce Şikayet Et
  20 000 taksi plakası daha koysun İBB. böylece en az 20 000 kişi ye iş imkanı doğar. Ayrıca taksi rantı bir nebze düşer bu sayede.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Yapılan açıklama ve haberlere inanmayın. İbb 15senedir inatla taksiciler odasına kulak tıkıyor. Suç işlediği turistleri kazikladigi belirlenen bölge ve kişiler ibb ve trafiğe bildiriliyor.. İbb yine inatla düzeltmiyor. Sanki taksiciler üzerine kurulan bir oyun var gibi. Taksiciler kendileri dahi şikayet ediyor ama aplikasyon için ibb tek bir adım atmıyor. Kötü şoförleri taksiciler odası dosya halinde taksim sultanahmet Kabataş Eminönü vs yerleri plakaları ve şoförleri bile veriliyor. İbb yine inatla adım atmıyor. Sosyal medya bu belgelerle dolu. Ben kime inanayım. Oyun çok büyük. Neden. Çünkü plaka pahalı ve birileri kurnazlık yapmaya çalışıyor
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  taksi plakaciligin hizmete ne kadar zarar verdigini cok defa gorduk. Yabanci uber gibi sirketleri istemiyorsak plaka ticaretine dur demeliyiz. Ruhsatlar bir kisiye verilmeli ve sadece ona ait olmali,o gidip baskasina cok paraya satiyim ben de yan gelip yatiyim der ise o isden hayir gelmez
  Cevapla
 • İnsan 4 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkede değerli olan Bilgi becerili insan değil, ruhsat plaka .
  Cevapla
 • Xyz 4 ay önce Şikayet Et
  Sınırlamalar her zaman ranta kapı açar. Kıt olan bir şey kazanç sağlıyorsa ister istemez talep fazla oldukça fiyat yükselir. Ama bu yükseliş kontrol dışı olunca birileri bu alandan her zaman vurgun yapar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle