Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıdem tazminatı ve part-time çalışma için talimat!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hazırladığı istihdam paketi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. İçinde, kıdem tazminatı, part-time çalışma gibi tartışmalı düzenlemelerin bulunduğu geniş kapsamlı çalışma konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuları taraflara sorarak uzlaşma arayıp daha sonra getirin” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıdem tazminatı ve part-time çalışma için talimat!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıdem tazminatı ve part-time çalışma için talimat!
GİRİŞ 17.07.2020 08:06 GÜNCELLEME 17.07.2020 08:06
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

İçinde kıdem tazminatı düzenlemesi, part-time çalışma gibi başlıkları barındıran istihdam paketi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı’nda (MYK) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk istihdam paketiyle ilgili bilgi verirken, düzenlemenin biran önce yasalaştırılması konusunda yardım istedi. MYK’da kıdem tazminatı düzenlemesi, part-time çalışma gibi konularda tam uzlaşma sağlanamadığı yolunda görüşler dile getirildi. Böyle bir sürecin, TBMM’deki diğer çalışmaları etkileyeceğine ilişkin yorumlar yapıldı.

EKİMDEN SONRA

Bunun üzerine Erdoğan, “Ne kadar acele?” diye sordu. Bu konuda tam bir görüş birliği oluşmadığı için düzenlemenin bu bölümlerinin yeni yasama dönemine kalması benimsendi. Erdoğan, bu başlıklarda tarafların görüşü alınarak, bir kez daha uzlaşma aranması konusunda öneride bulundu. Paketin, acil olan ve uzlaşma sorunu olmayan bölümleri, TBMM’ye sevk edilirken, diğer başlıkların ekimden sonra gündeme getirilmesi benimsendi.

İŞKOLU SORUNU

Bu arada, bazı işkollarında yetkileri düşme tehlikesinde olan sendikalar için tanınan ek sürenin bu kez verilmemesi de kararlaştırıldı. Toplantıda gündeme gelen bu konuda, her yıl yapılan bir yıllık süre uzatımının bu kez yapılmaması planlandı. Bu durum, küçük bir çok sendikanın işyerlerinde yetkilerini kaybetmesi anlamına geliyor.

MADDELER NELER İÇERİYOR

Yeni yasama dönemine kalan pakette, kıdem tazminatı fonu düzenlemesinin yanı sıra, part-time çalışmaya ilişkin de düzenleme bulunuyor. Part-time çalışmanın bazı sektörde uygulanmasının önü açılıyor. Ayrıca part-time çalışanlara sigorta yapılmasını sağlayacak bazı düzenlemelerin de pakette olacağı belirtiliyor. Düzenleme ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişiler için şart aranmaksızın, ‘belirli süreli iş sözleşmesi’ yapılabilecek. İşverenler bu kişileri daha kolay istihdam edebilecek. İşe iade gibi haklar ortadan kalkacak. Bu iş sözleşmelerinin süresi, en fazla iki yıl uzatılabilecek. İki yılı aşan sözleşmeler belirsiz süreli sözleşme haline gelecek. Bu da işverenin sık sık eleman değiştirmesi anlamına gelebilecek. 50 yaş üstünde olan, emeklilik için prim şartını tamamlamış kişiler de benzer iş sözleşmesiyle bu koşullarda çalıştırılacak.

HÜRRİYET

YORUMLAR 44
 • A.eren 3 yıl önce Şikayet Et
  Devlet büyüklerden rica ediyorum. Yeni yapılmak istenen kıdem tazminatı uygulaması nı detaylı şekilde anlatında istismar edilmesin.
  Cevapla
 • tamer s. 3 yıl önce Şikayet Et
  bu zamana kadar oyum hep ak partiyeydi. kıdemime fona aktarcam diye dokunursa. vallahi billahi oy vermem. benim oy vermemem 6 oy demek bilmem anlatabildimmi. benim gibi düşünen binlerce kişi var. reis bu hatayı yapmaz umarım
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah ıslah etsin seni başka bir şey demiyorum bir araştır bakim ne helal ne haram verdiğin her kararı iyi düşün çünkü mazlum bir müslüman ın canı yandığında dolaylı olarak bu verdiğin karar neden oluyorsa vay haline tabi inancın varsa bu dünya nimetlerine bu kadar tamah etmeyin derim
  Cevapla
 • derviş 3 yıl önce Şikayet Et
  asgari ücretli garibanin bir kidemi var reis onuda yedirme adil hakları karuyan bir sistemle bu işi çöz insallah
  Cevapla
 • fark 3 yıl önce Şikayet Et
  Kıdem tazminatıma dokunma reiss
  Cevapla
 • mesut 3 yıl önce Şikayet Et
  emekli maaşı hesaplama sistemide deyişsin haksızlık var pirim nekadar fazlaysa maaş okadar az halbuki tam tersi olması gerek bu yanlıştan dönülmeli hiç kimse bundah bahsetmiyor medyada dahil bu yüzden çok kişi madur bu konuyu gündeme almaları lazım tüm yetkililere ulaşılsın bu mesaj
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle