ABD mahkemesi karar verdi! Türkler harekete geçti

Amerikan Uluslararası Ticaret Mahkemesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'den çelik ithalatına yönelik ek vergi uygulamasının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, 'Trump'ın yüzde 25 oranındaki keyfi ek vergisinden ötürü ihracatçımız zarara uğradı. Zararın karşılanmasını talep edeceğiz.' açıklamasını yaptı.

ABD mahkemesi karar verdi! Türkler harekete geçti
ABD mahkemesi karar verdi! Türkler harekete geçti
GİRİŞ 16.07.2020 12:50 GÜNCELLEME 16.07.2020 12:50
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Çelik İhracatçıları Birliği'nden (ÇİB) yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Trump, Mart 2018'de çelik ithalatının ABD çelik endüstrisini üretim gereksinimlerini yeterince karşılayamayacağı bir noktaya kadar zayıflatmakla tehdit ettiğini savunmuş ve yetkisini kullanarak dünyanın dört bir yanından çelik ithalatına yüzde 25 tarifeler getirmişti.

 

 

Trump daha sonra ağustos ayında Türkiye'den çelik ithalatında vergileri yüzde 50'ye kadar ikiye katladığını açıklamıştı. ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi, Trump'ın Türkiye'den çelik ithalatına yönelik ek vergi uygulamasının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

"İKİ YILLIK MÜCADELENİN SONUCU"

 

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇİB Başkanı Adnan Aslan, "Trump’ın yüzde 25 oranındaki keyfi ek vergisinden ötürü ihracatçımız zarara uğradı. Zararın karşılanmasını talep edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Aslan, ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi’nin kararına ilişkin şunları kaydetti:

"Trump’ın arkasında hiçbir gerekçesi olmadan, sadece Türkiye’ye uyguladığı yüzde 25 ek vergi çelik ihracatçısını zarara uğrattı. ABD Başkanı mahkeme kararından önce bize uyguladığı ek vergiyi kaldırdı ancak bu haksız karar geceden gündüze denecek bir zaman diliminde alındı. İhracatçımız bu karara gemilerde ve limanlarda yakalanmıştı. İki yıldır bu dava ile uğraşıyorduk ve hak sonunda yerini buldu. Dava temyize gitmezse doğan zararımızın iadesini ABD gümrüklerinden talep edeceğiz. Temyiz yolu olursa aynı başvurumuzu üst mahkemelere de taşıyacağız. 2017’de Türkiye’nin toplam çelik ihracatının yüzde 15’i ABD’ye gerçekleştiriliyordu. Bu oran bugün yüzde 3 seviyelerinde seyrediyor. ABD halihazırda Güney Kore, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Meksika ve Kanada’ya özel kota açmış durumda. Bu ülkelerden ithal ettiği çelik ürünlerinden vergi almıyor."

Aslan, mahkeme kararının dünyada Türk çelik sektörüne yönelik haksız uygulamaların kalkması açısından referans niteliğinde olduğunu belirterek, "Aynı mücadeleyi AB ile de sürdürüyoruz. Bölge ülkelerine 2018’de 8,5 milyon ton çelik ihracatı gerçekleştirirken bugün bu rakam 5 milyon ton seviyelerine indi." değerlendirmesinde bulundu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ali 2 hafta önce Şikayet Et
  Daha bize yaptıkları nı yutacaklar. Hemen yutmadılar çünkü dünya basını ; abd Türkiye karşısında geri adım attı imajını haberini dünyaya vermek istemediler. O yüzden attıkları her adımı dünyaya Unutturup geri çekiliyorlar. F35 2021 de iptaldi estiler gürlediler. Ama baktılar dünya zaten bu esmeyi duydu 1-2 sene sonra ayıralım dediler 1-2 seneye zaten dünya unutur proje bizde kalır.
  Cevapla
 • Gurbetci 2 hafta önce Şikayet Et
  Bizim yaptigimiz F35 ucak parcalarini ya pahaliya satalim yada HIC satmayalim girsinler biraz olsun probleme, zaten Hollanda ve Almaya parca yapamiyor, icinde oldugum icin biliyorum.
  Cevapla
 • ... 2 hafta önce Şikayet Et
  Oraya çelik satmamak çok daha hayırlı olabilir. Verilen çeliği tutup bize silah olarak doğrulturlar.
  Cevapla
 • Aziz 2 hafta önce Şikayet Et
  Aynen öyle.
  Cevapla
 • ayna 2 hafta önce Şikayet Et
  Versin zararı amerika olmaz böyle.
  Cevapla