Apple’ın vergi borcu iptal edildi!

Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, dünyanın en değerli şirketlerinden merkezi ABD’de bulunan Apple’a İrlanda’daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük 13 milyar euro’nun üzerinde vergi borcu çıkaran AB Komisyonu kararını iptal etti.

Apple’ın vergi borcu iptal edildi!
Apple’ın vergi borcu iptal edildi!
GİRİŞ 16.07.2020 08:07 GÜNCELLEME 16.07.2020 08:07
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Merkezi Lüksemburg’da bulunan, AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme, Apple’ın AB Komisyonu’na karşı açtığı davayı karara bağladı. Kararda, “AB Genel Mahkemesi, İrlanda’daki vergilendirmeyle ilgili AB Komisyonu kararını Apple lehine iptal etti” ifadesi kullanıldı.

Mahkeme, Apple’a İrlanda’da devlet desteğiyle seçici biçimde ekonomik fayda sağlandığı yönündeki AB Komisyonu kararının “yeterince kanıtlanamadığını” ve “hatalı” olduğuna hükmetti. Karar, hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanı’na götürülebiliyor.

3 yıl soruşturuldu

AB Komisyonu, Apple’ın İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin 3 yıl süren soruşturmasını Ağustos 2016’da tamamlamış ve şirketin, İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna hükmetmişti. İrlanda ve Apple şirketi ise komisyonun kararına karşı hukuki süreç başlatmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Excalibur Merlin 10 ay önce Şikayet Et
    hümanizim şarlatanı Avrupa ve adaleti çok Komik :))
    Cevapla
  • Barkod 10 ay önce Şikayet Et
    Sıkıyorsa iptal etmesinler. Sadece bu şirket değil bir çok ABD şirketi AB de vergi vermemek için İrlanda'da.
    Cevapla