Vergi barışı gelecek mi?

Vergi barışı konusunda yoğun talep olduğunu belirten Star gazetesi yazarı Resul Kurt, "ekonomiye ve iş dünyasına sağlanan destek ve ekonomi paketlerinin vergi ve SGK barışıyla taçlandırılması gerekiyor." dedi.

Vergi barışı gelecek mi?
Vergi barışı gelecek mi?
GİRİŞ 14.07.2020 09:36 GÜNCELLEME 14.07.2020 09:40
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

İşte Resul Kurt'un o yazısı;

 

 

Bir süredir bizlere de yansıyan konulardan birisi olan vergi ve sosyal güvenlik barışında yoğun bir talep olduğunu söyleyebiliriz.

Zaman zaman basında da takip ettiğimiz üzere hem iş insanları ve STK’ları, hem de ekonomi yazarları kapsamlı bir vergi barışının gerekliliğinden bahsediyor.

 

 

Özellikle son yıllarda koronavirüsü pandemisi, Rusya Uçak Krizi, 15 Temmuz Hain darbe Girişimi, Rahip Brunson krizi gibi nedenlere bağlı olarak ekonomide yaşanan olumsuzlukların da iş insanlarını, şirketleri ve tüm vatandaşlarımızı olumsuz etkilediğini görmekteyiz.

Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak daha önce yaptığı açıklamalarda, vergi affıyla ilgili çıkan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını vergi affı yapılmayacağını, yapılandırmalar ve sıkıntıda olanlara destek verileceğini fakat vergi affının gündemde olmadığını söylemişti.

VERGİ VE SGK AFLARI

Ak Parti döneminde bugüne kadar çok sayıda vergi SGK prim affı ve yapılandırması ile ilgili kanun çıktı.

-7 Mart 2002 Tarihinde 4746 sayılı Yasa İle Emlak Vergisi Düzenlemesi Kanunu,

-27 Şubat 2003 Tarihinde 4811 sayılı Vergi Barışı Kanunu,

-22 Kasım 2008 Tarihinde 5811 sayılı Vergi Barışı Kanunu,

-13 Şubat 2011 Tarihinde 6111 sayılı Kanun

-29 Mayıs 2013 Tarihinde 6486 sayılı Kanun

-10 Eylül 2014 Tarihinde 6552 sayılı Kanun

-19 Ağustos 2016 Tarihinde 6736 sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun

-27 Mayıs 2017 Tarihinde 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun,

-18 Mayıs 2018 Tarihinde 7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile ekonomi ve iş dünyasının sesine kulak verilmiş oldu. Bu yapılandırmalarla da birlikte ciddi tutarda tahsilat ve kaynak girişi sağlandı.

KAPSAMLI AF ŞART!

Esasında bugüne kadar yapılan düzenlemelerin büyük bölümünde zaten bir af olmadı, sadece ödeme kolaylığı sağlayacak yapılandırmalar getirildi. Ayrıca yapılandırma dışında matrah artırımı, kasa affı, stok affı, Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede mevcut olmayan malların gayrisafi kar oranı eklenmek suretiyle fatura kesilerek kayıtlara alınması gibi düzenlemelerle kamu alacakları yapılandırıldı.

Aynı şekilde Maliye, Gümrük, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SGK, İŞKUR gibi tüm kamu kurumlarının alacaklarının ve idari para cezalarının da yapılandırılması ile birlikte kamu kurumlarında ciddi bir tahsilat yapılmıştı.

Şimdi, ekonomiye ve iş dünyasına sağlanan destek ve ekonomi paketlerinin vergi ve SGK barışıyla taçlandırılması gerekiyor.

Şirketlerin geçmişiyle barışarak yeni bir beyaz sayfa açması sağlanmalı, en az bir yıl geri ödemesiz olmalı, gecikme zamları ve faizleri tamamen silinmeli, erken ödeme durumunda ana para borcundan da indirim yapan düzenlemeler getirilmelidir.

4811 Sayılı Vergi Barışı Kanunu, 6136 ya da 7143 sayılı Kanunlar benzeri yeni bir düzenleme ihtiyacı zaruri bir hal almıştır.

Vergi ve SGK borçlarının yapılandırılmasını da içerecek vergi barışı kanununa matrah artırımı, kasa, ortaklar cari hesabı, stok düzeltmesi, ihtilaflı alacakların mükelleflerin feragati yoluyla ortadan kaldırılarak hazineye para girişi sağlanması, idari para cezalarının yüzde 50 indirimle ödenmesinin sağlanması ve imar barışı da eklenerek kapsamlı bir yapılandırma ve ödeme kolaylığı sağlanarak Hazineye ve SGK’ya ciddi bir para girişi sağlanacağı gibi, iş dünyasına da borçlarından kurtulma ve rahatlama sağlanacaktır.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Istanbul 2 hafta önce Şikayet Et
  Af cikmali yada yapilandirma milletin durumu ortada isler kotu cogu insanin yapilandirmasi bozuldu o keyifleri yerinde olanlar karsi olanlar vergi ssk kacirmasini iyi bilenlerdir bu milletin el uzatilmaya ihtiyaci var vergi ve ssk barisi gelmeli artik
  Cevapla
 • enişte 3 hafta önce Şikayet Et
  2.300 lira maaş alıp 4 bin liralık telefonlarıyla konuyla alakası olmayanlar istemezükçülüğe başlamış hemen.
  Cevapla
 • Berat düz 3 hafta önce Şikayet Et
  Çok mantıklı ben gününde yatırıyorum diyen arkadaşlar zaten indirim alıyorsunuz bunun adı vergi affı olabilir ama deil ana para ve tefe TÜFE oranında faizle ödüyoruz banların %6 faiz le kredi verdi yerde vergi daireleri ve SGK %26 faiz işletiyor mantıklı mı? Yanında 1 kişi çalıştıran ben gününde ödüyorum die sızlanıyor yanında 100 kişi çalıştıran restorantlar vs 4 ay iş yapmadı Nası ödicek? Sizin 5 senelik verginizi adam 1 ayda ödüyor ki siz indirimli ödüyorsunuz az empati yapın borç silinmiyor.
  Cevapla
 • Diken 3 hafta önce Şikayet Et
  Tuzu kurular yapılandırma çıkmasın diyor nasıl olsa maaş garanti ama o aldığı maaşı patronu nasılsıniz ödüyor bilmez basiretsizler bir işyeri sahibi olunda maaşla personel çalıştırın bakalım o kadar kolaymıymış
  Cevapla
 • vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  benim babam tornacı esnaf ve 40 yıldır dükkanı var belki sabit kaldı ama 8 eleman yetiştirdi hepsi vasıflı 2 taneside emekli oldu ama hala aynı dükkan duruyor simdi ben tekim bu dükkanda babam evde hamdolsun çalışıyoruz belki geliştiremedik ekmek teknemizi ama 8 aile ekmek yedi bu tekneden
  Cevapla
 • memur 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah aşkına gelmesin. Garibanın suçu ne??? Hakkımı helal etmiyorum.
  Cevapla
 • Ömer 1 hafta önce Şikayet Et
  Tabi helal etme devlet lere bakın başka ülkeler nasıl vergi alıyor biz nasıl ödüyoruz kira stopajını bana açıklayın mesela birileri zengin işyeri satın almış ben alamadığım dan dolayı stopaj ödüyorum bumu adalet zAten bu devletin bu kadar vergi almaya hakkı yok olmayan hak İçin af dileniyoruz lütfen iyi düşünün
  Cevapla
 • PAŞA 44 3 hafta önce Şikayet Et
  Sen hakkını helal etmiyorsun peki onlar sana hakkını helal ediyormu???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle