961 bin çalışan kısa çalışmadan çıktı

Normalleşmenin başladığı haziran ayında kısa çalışma kapsamındaki çalışan sayısı 961 bin kişi düştü.

961 bin çalışan kısa çalışmadan çıktı
961 bin çalışan kısa çalışmadan çıktı
GİRİŞ 12.07.2020 09:34 GÜNCELLEME 12.07.2020 09:34
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Mayıs ayında 3.2 milyon kişi kısa çalışma kapsamında ücret alırken, haziran ayında bu rakam 2 milyon 321 bin 603 kişiye düştü. Yapılan ödeme tutarı da 5.5 milyar TL’den 3.1 milyar TL’ye düştü. İşsizlik Sigortası’nın haziran ayı raporunda kısa çalışma kapsamındaki son gelişmeler de yer aldı. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşulları, koronavirüs sonrasında nisan ayı itibariyle kolaylaştırılmıştı. Bu da rakamlara yansımıştı. Mart ayında kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişi sayısı 96 bin 636 olurken, nisan ve mayıs aylarında 3.2 milyon kişiye kadar çıkmıştı. Nisan ayında 3 milyon 243 bin 126 kişi için kısa çalışmadan 5 milyar 100 milyon lira ödeme yapılırken, Mayıs ayında da 3 milyon 282 bin 817 kişi için 5 milyar 560 milyon 422 bin lira ödenmişti.

 

 

1 AY DAHA UZADI

Mecliste koronavirüs sonrası çıkarılan yasayla, bir çalışana kısa çalışma ödeneğinden ücret ödenebilmesi için gerekli olan son 3 yıl içinde 600 gün sigortalı olma şartı, 450 güne indirilmişti. Son 90 gün aynı işyerinde sigortalı olma koşulu da 60 güne indirilmişti. Bu kolaylıkların 31 Aralık’a kadar uzatılabilmesi konusunda ise, Cumhurbaşkanına yetki verilmişti. 16 Nisan’da yürürlüğe giren bir diğer yasayla da, koronavirüs nedeniyle işverenlerin yaptığı kısa çalışma başvurularında, işverenlerin beyanı doğrultusunda ödeme yapılması benimsenmişti. Kısa çalışmada kolaylıkları içeren yasanın öngördüğü süre 30 Haziran itibariyle biterken, Cumhurbaşkanı kararıyla süreç 1 ay daha uzatıldı. Buna göre, haziran ayı sonuna kadar başvuruda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, yeni bir başvuruya gerek bulunmaksızın temmuz sonuna kadar uzatıldı.

 

 

1.7 MİLYON KİŞİYE ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ

İşsizlik Sigortası Bülteni’ne göre, ücretsiz izne çıkarılanlara verilen bin 177 liralık ücretsiz izin desteğinde ise, 2 milyar 801 milyon liraya ulaşıldı. Nisan-haziran döneminde ücretsiz izne çıkarılan 1 milyon 705 bin kişi bu destekten yararlandı. 

İŞSİZLİK FONUNUN BÜYÜKLÜĞÜ 117 MİLYAR LİRA

İşsizlik sigortasının haziran ayı bülteninde, işsizlik sigortası fonunun son mali durumu da yer aldı. Rapora göre, 2020 yılı ocak-haziran döneminde fonun giderleri gelirlerini aştı. Kısa çalışma ödeneği, işsizlik sigortası ücreti, nakdi ücret desteği ödemelerinin kaynağı olan fonun giderleri, 6 ayda 34 milyar 681 milyon TL oldu. Buna karşın gelirler 20 milyar lirada kaldı. Bunun 7.9 milyar lirasını işçi-işveren primleri oluştururken, 2.6 milyar TL’si de devlet katkısı oldu. Faiz geliri ise 9.7 milyar TL oldu. Bu rakamlarla, fonun haziran ayı sonu itibariyle büyüklüğü 117 milyar TL düzeyine geriledi. Bu rakam 2018 yılı sonunda ise 131 milyar TL idi.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • cem 3 hafta önce Şikayet Et
  buradan reise sesleniyorum bu fonda biriken 117 milyarın 17 si kalsın 100 milyar lira ile istanbul da kensel dönşüm seferberliği yapılsın toki bu parayı kullansın kredi olarak sonra yerine koysun hem ekonomi çanlansın hem depreme hazırlık hem işsizlik azalsın
  Cevapla
 • Vatandas 3 hafta önce Şikayet Et
  Bunun 1 ay değil en az 3 daha uzatılması lazım işyerleri normal çalışmaya dönse bile kazanç yari yarıya dustu .. normal ticarete dönmek öyle 1 ayda olacak iş değil fabrika para kazanamayınca ne olcak bu 1 ay uzatma ve yasak sonrası bakın kac insan daha işsiz kalacak Allah milletimize yardım etsin kisa calisma ve işten çıkarma en az yıl başına kadar uzatılmalıdır....
  Cevapla
 • Beyin mantığı ;) 3 hafta önce Şikayet Et
  KÇÖ ve NÜD kim uzatır ise seçimde oy kaybeder. Bizler geçinemiyoruz. Bu destekler ile maaşlarımızı eksik alıyoruz. Sadece devlet desteğinde ki miktar ile gicindirmeye Zorlu bırakıyorlar bizi. Maaşlarımızı eksik alıyoruz. Oda geçinebilir sen geçin.
  Cevapla
 • erol 3 hafta önce Şikayet Et
  kim aldiki ?
  Cevapla
 • Vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Uzatmasinlar isverenin işine geliyor fabrika keyfi kapali... Aylardır yatıyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle