Kilosu 2 liradan 60 kuruşa kadar düştü

Tokat’ta örtü altı üretimi yapılan salatalığın kilogram fiyatı havaların ısınması ile birlikte ürünün bollaşması sonucu 2 liradan 60 kuruşa kadar düştü.

Kilosu 2 liradan 60 kuruşa kadar düştü
Kilosu 2 liradan 60 kuruşa kadar düştü
GİRİŞ 11.07.2020 11:29 GÜNCELLEME 11.07.2020 15:22
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Tokat merkeze bağlı Ulaş köyünde örtü altı tarımda üretilen salatalık 2 liradan 60 kuruşa kadar düştü. Çiftçiler borsa gibi salatalık fiyatların anlık değişmesinden yakınırken sabit fiyat uygulaması yapılmasını bekliyor.

 

Uzun yıllardır çiftçilik yapan Metin Polat, salatalık fiyatlarının son günlerde yerlerde süründüğünü ifade ederek, “Bir günde 3 defa fiyat değişikliği görebiliyoruz. Ama emek çok fazla, sabahtan akşama kadar bir fiil seranın içinden çıkmıyoruz. Kaliteli iş yapıyoruz, insan sağlığı bizim için çok önemli. Kullandığımız ilaçlar çok pahalı, günübirlik ilaçları kullanmak zorundayız. Çünkü salatalık bir gün durup bir gün toplanan bir ürün” dedi.

Salatalık tarlada 60 kuruş ile 1 lira arasında satılıyor

Salatalık fiyatlarının anormal bir şekilde değiştiğini ileri süren Polat, “Hava çok sıcak olursa üretim çoğalıyor, fiyatlar yerlere iniyor. Hava normal olursa bu defa üretim olmuyor. Bakıyorsun ki fiyatlar alabildiğine yükseliyor. Köylünün en büyük sıkıntısı bu zaten. Biz şunu istiyoruz; sabit bir fiyat olsun. Herkes ne yaptığını bilmeli. Ama bizde şuanda bu yok. Ürünü yetiştirmek sorun değil, en önemlisi pazarlamak. Şu anda tarlada salatalık fiyatları 60 kuruş işe 1 lira arasında değişiyor. İlk çıktığında 4 lira idi. Hatta bir hafta önce 2 lira idi. Hava şartları bu kadar sıcak olursa daha da düşeceğini bekliyoruz. Çünkü üretim daha da fazlalaşacak fiyatlar aşağı doğru inecek. Markette şuan 2,5-3 lira. Fiyatlar marketlerde yüksek ama onlara da bir şey diyemiyoruz. Onlarında işçi sorunu, KDV’si, stopajı var. Marketteki fiyatta şuan çok yüksek değil” diye konuştu.

 

 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Ahmmm 4 hafta önce Şikayet Et
  Ondan sonra Tüik salatalığı 60 kuruştan hesaplıyor.çiftçi tarlada 30 kuruşa verse şükür eder.çünkü daha önce ektiğimizden biliyorum salatılığı.2-3 tüccarda el değiştirdimi 2-3 liraya zor bela alıyoruz.memleketten uzaktaysan hayat da uzaklığın kadar zorlaşıyor.
  Cevapla
 • lubkam fusuy 4 hafta önce Şikayet Et
  Doğru
  Cevapla
 • Veysel 4 hafta önce Şikayet Et
  Kullanmayin ilac kardesim. Yeter zehirlediginiz milleti.
  Cevapla
 • Dadaş25 4 hafta önce Şikayet Et
  limon merkezi mersin de 8 tl.
  Cevapla
 • Adanalı 4 hafta önce Şikayet Et
  Adanaya gel daha ucuz. Hangi 8 TL..
  Cevapla
 • Adanalı 4 hafta önce Şikayet Et
  Adana'da çarşamba pazarında (Yüreğir) 0.75-1TL arası satılıyor.
  Cevapla
 • enes 4 hafta önce Şikayet Et
  Yahu sen tarlada 4 liraya satıp bir anda zengin olacan diye millet salatayı 10 liraya mı alacak . Millet asgari ücretle geçiniyor sende aylık ortalama 20.000 değil de 10.000 kazanaver.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle