ABD'den Fransa'nın dijital hizmet vergisine misilleme

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, Fransa'nın bazı Amerikalı teknoloji firmalarına getirdiği dijital hizmet vergisine karşılık olarak yaklaşık 1,3 milyar dolar değerindeki Fransız ürünlerine yüzde 25 gümrük vergisi uygulayacağını duyurdu.

ABD'den Fransa'nın dijital hizmet vergisine misilleme
ABD'den Fransa'nın dijital hizmet vergisine misilleme
GİRİŞ 11.07.2020 04:41 GÜNCELLEME 11.07.2020 04:41
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ofisin konuya ilişkin yayımladığı tebliğde, Fransa'nın hayata geçirdiği dijital hizmet vergisinin "ayrımcı" bir uygulama olduğu ve ABD ticaretini kısıtladığı ifade edildi. 

Buna karşılık yaklaşık 1,3 milyar dolar değerindeki Fransız ürününe yüzde 25 oranında gümrük vergisi uygulanmasının kararlaştırıldığı belirtilen tebliğde, söz konusu gümrük tarifesinin 6 Ocak 2021'de yürürlüğe gireceği bildirildi. 

Tebliğde, kozmetik ve el çantaları gibi ürünlerin de söz konusu tarifeye tabi olacağı kaydedildi. Fransa'daki vergiden etkilenen şirketler arasında Google, Facebook, Apple ve Amazon gibi teknoloji firmaları da yer alıyor.

ABD, Fransa'nın getirdiği söz konusu verginin uluslararası vergilendirme politikalarıyla uyumsuz olduğunu savunmuş ve ABD şirketlerine haksız vergi getirdiği gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Misilleme
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Efendi 3 ay önce Şikayet Et
    Fransa burada haklı, bu ne ya, sen geleceksin her işi yapacaksın benim topraklarımda, paraları toplayacaksın, sonrada vergi ödemek istemeyeceksin. böyle bir dünya yok. bütün ülkeler hizmet vergisi toplamalı bu haydut şirketlerden.
    Cevapla
  • ertan 3 ay önce Şikayet Et
    Burdaki firma vergi ödüyor.O geliyor vergisiz satış yapıyor.
    Cevapla