Fındıkta fiyat oyunu

Son yıllarda üreticiyi korumak için devreye giren TMO fındığın üreticiden alım fiyatını 24 TL olarak açıkladı. TMO'dan 24 liradan fındık almak için adeta kavga eden tüccar ve ihracatçılar, üreticiden aynı fiyattan ürün almaya yanaşmayarak fiyatı 18 TL'ye indirmeye çalışıyor.

Fındıkta fiyat oyunu
Fındıkta fiyat oyunu
GİRİŞ 10.07.2020 11:36 GÜNCELLEME 10.07.2020 11:45
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Konuyu Yeni Şafak'taki köşesine taşıyan Ahmet Ulusoy, fındıktaki fiyat onunun detaylarını paylaştı. 

 

 

İşte Ahmet Ulusoy'un o yazısı:

Aslında fındık hasat işinin başlamasına yaklaşık bir ay daha var ve her yıl genellikle hasat döneminde fındıkla ilgili bir-iki yazı kaleme alırım. Bu yıl biraz erken bu yazıyı yazmamın arka planında Ordu Ticaret Odası Başkanı Servet Şahin’in ‘fındık fiyatları ile ilgili manipülasyon yapılıyor’ mealinde basına yansıyan açıklaması var.

 

 

Başkanla yaptığımız görüşmede; son fiyat manipülasyonu dâhil fındıkla ilgili birçok konuda hemfikir kaldık. Bu yazıyı da fındık fiyatına etki eden faktörler, fiyatın bölge üreticisi ve ülke ekonomisi açısından taşıdığı önem bağlamında ele aldım.

**

Ordu TSO Başkanı beyanında; TMO’nun 16,5 ve 17 liradan aldığı fındığı 24 liradan sattığını, tüccarların 20 bin ton fındık için 400 bin tonluk alım teklifi verdiklerini ve bunun bedelinin yüzde 25’ini yatırdıklarını söylüyor. Devamla, TMO’dan 24 liradan fındık almak için adeta kavga eden tüccar ve ihracatçılar neden aynı fiyattan üreticiden fındığı almaya yanaşmamakta ve fiyatları 18 liraya düşürmektedir (Burada ihracatçı firmaların tekelci güce sahip oldukları ve piyasa fiyatlarını yönlendirebildikleri ima ediliyor, biz de aynı görüşü paylaşıyoruz), sorusunu soruyor.

Ordu TSO Başkanı açıklamasında, son ihraç edilen fındığın ortalama kabuklu fiyatının 28 liraya geldiğini, 18 lira fiyattan ürün alımıyla aradaki farkı ihracatçı-tüccarların kâr olarak işletmelerine kazandırmak istediğini söylüyor. Bu durumun üretici ve dolayısıyla ülke ekonomisi aleyhine gelişmelere neden olabileceğinden kabul edilemez olduğunu ifade ediyor.

**

TMO’nun son yıllarda devreye girmesi, üreticinin korunması için önemli bir adım (Kısa dönemli çözüm).

TMO alım fiyatı açıklarken iki önemli göstergeyi dikkate alıyor. Birincisi serbest piyasada oluşan fiyatlar, ikincisi rekolte tahminleri (gelecek fiyatları belirleyecek arz anlamında).

TMO’nun açıkladığı fiyatlar nispeten düşük olsa da; fiyat tabanı oluşturularak piyasa fiyatının bu fiyatın altına düşmesini engellemesi, üreticiye önemli bir katkıdır.

TMO’nun aldığı ürünün bir kısmını 24 liradan satışa sunduğu halde, tüccarın bu fiyattan ürün alabilmek için kavga ettiğini yukarıda belirtmiştik. Sadece bu veri bile TMO’nun 24 liradan aşağı bir fiyat açıklamamasını zorunlu kılıyor.

Diğer yandan TMO’nun alım fiyatını açıklamada geç kalmamasının taşıdığı önem geçmiş tecrübelerle teyit edilmiştir.

**

Henüz Tarım Bakanlığı’nın 2020 yılı için fındık rekolte tahmini yapmadığını (komisyon çalışmaları devam ediyor), rekolte tahminlerinin fiyat belirlenmesinde çok önemli bir etken olduğunu belirtelim. Çünkü TMO’nun belirleyeceği fiyat; tahmini rekolteyle (arz tarafı) ve potansiyel taleple karşılaştırılarak açıklanacaktır.

Rekolte tahmini spekülasyonlarının piyasa fiyatlarını nasıl çarpıttığını (gerçekçi olmayan fiyatlar) geçmiş dönemlerden biliyoruz.

Tarım Bakanlığı adına bir komisyon her yıl hasada yakın bir tarihte rekolte tahmini yapıyor. Aynı zamanda TÜİK de bir tahminde bulunuyor (Bu yıl 600 bin ton civarında rekolte olacağını açıkladı). Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Federasyonu (INC) 620 bin ton civarında fındık olacağını tahmin etti (Geçen yıl 770 bin ton rekolte tahmini açıklamıştı). Türkiye’de geçen yılki üretimin 750-800 bin ton arasında olduğu belirtiliyor. Sadece borsalarda işlem gören 690 bin ton ürün söz konusu.

Verileri yan yana koyduğunuzda açıklanacak fındık rekolte tahmininin 600-650 bin ton arasında olacağı söylenebilir.

**

Rekolte tahmini niye önemli?

Piyasa fiyatlarını belirliyor.

Aynı zamanda TMO’nun fiyatlandırmada dikkate alacağı önemli bir gösterge.

Rekolte tahmini üzerindeki spekülasyonlar bu bilinçle yapılıyor.

Geçen yıl rekor üretim (arz) yapılmasına rağmen şu anda depolarda fındık kalmamış. Yani arz tarafında bir azalma, Covid-19 krizi etkisiyle talep tarafında da bir artış tahmini doğal olarak fındığın dünya fiyatını yukarı doğru itecektir.

Bu tabloyu gören çok uluslu güçlerin iç piyasayı yönlendirme, fiyat manipülasyonlarına gitme çabalarına bu çerçeveden bakılmalı.

**

Özetlersek; TMO’nin üreticiyi koruma adına alım fiyatı açıklaması kısa vadeli doğru bir karar. Bu geçici müdahale esnasında sürdürülebilir çözümler üretilmeli. Yapısal regülasyon anlamında Tarım Bakanlığı’nın henüz sağlıklı bir adım atmadığını görüyoruz.

İkincisi, fındık piyasasındaki tekelci güçler fiyat manipülasyonuna girerek TMO’nun açıklayacağı fiyatı aşağı çekme baskısı yapıyor. Aslında tam rekabetçi piyasa şartları hâkim olsaydı fiyatların çok daha fazla yükseleceğini (arz azalışı ve talep artışı beklentisi) onlar da görüyor. Fındık altın değerinde, bölge insanına ve ülke ekonomisine zenginlik katan çok değerli bir ürün. Bu nedenle üç-beş tüccarın küçük, bencilce, rant sağlama hesaplarına kurban edilmemeli.

Üçüncüsü; rekabet kurumunun (bildiğim piyasada haksız rekabeti, tekelci yapılanmayı önleme misyonu taşıyor) herkesin görebildiği tekelci fiyat ve piyasa yönlendirmesini ne zaman göreceğini de çok merak ediyorum.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
fındık fiyatı
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • serkan 3 hafta önce Şikayet Et
  tabi, fındık memleketin can damarıdır, her şey ondan mamül olur. buğday mısır arpa falan laf kalır yanında.
  Cevapla
 • Anzavur 3 hafta önce Şikayet Et
  Fındığın ana vatanında yaşıyoruz ama hiçbir zaman ucuza fındık yiyemiyoruz devlet biraz da tüketiciyi düşünsün. Üreticinin de hakkı fazlasıyla verilsin.
  Cevapla
 • memur 3 hafta önce Şikayet Et
  lütfen kayısıya da taban fiyat gelsin, Malatya'da bir çok üretici geçimini sağlayamadığı için ağaçlarını kesiyor. Lütfen kayısıyı da alın. ben de tarlanın yarısını cevize çevirdim mecburiyetten.
  Cevapla
 • Fındıkçın 3 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaşlar fındığımızı 18 yeleden almaya gelenlere bu fındığı kaptırmayalım.TMO verdiği fiyattan aşağa inmeyelim.Hep birlikte kenetlenelim.Bırakın biz tüccara değil tüccar bize mahkum olsun.Aşağıdaki kardeşime de soruyorum 18 tl bile yüksek demiş.18 tel Deniz fındık yemiş mi de konuşuyor.Bugün piyasaya varsın bakalım işlenmiş fındık ne kadar.Sanki 18 liradan fındık alan 30 telleye fındık mı satıyor.İşlenmiş fındığın kilosu 60 yeleden doksan gelene kadar çıkıyor.Ezberden konuşuyor.
  Cevapla
 • yakıştı 3 hafta önce Şikayet Et
  uretici herzaman haklidir herturlu zahmeti ceken ureticidir aracilarin ulkemde enaz kar etmesi gereken kesimdir hicbir risk almadan yuksek kar elde ediyorlar stok yaparak fiyatlarin ve enfilasyonun yukselmesine sebep oluyorlar ornek(sogan patates)
  Cevapla
 • İsmail K 3 hafta önce Şikayet Et
  Emanete fındık vermemek gerekiyor. Esnaf elindeki fındığın fiyatını artırıp zarar etmez. Fındığı satarken kazanmamız lazım.
  Cevapla
 • burhan 3 hafta önce Şikayet Et
  Biraz mantıklı olmak lazım ; fındıkta 18 TL bile yüksek. Aşırı fiyatlandırma hata olur. Herkesi düşünmek lazım
  Cevapla
 • ahmetgzgn 3 hafta önce Şikayet Et
  18 Tl yüksek ise neden 24 Tl den satın aldıklarını anlamıyorum
  Cevapla
 • yasar inan 3 hafta önce Şikayet Et
  sen kimin malini calmak istiyorsun.22liraya findik getir alacam.
  Cevapla
 • Üretici 3 hafta önce Şikayet Et
  Sen kimin hesabina çalışıyor sun. Suyu bulandirma. Pastadan en az pay alan üretici. En çok zahmeti çeken de üretici.senin hakkaniyet anlayışın bu mu .
  Cevapla
 • İsmail K 3 hafta önce Şikayet Et
  24TL bile az fiyat, herkesi düşünürken bizi yani üreticiyi pas geçelim mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle