BDDK'dan bankalara kredilerle ilgili önemli çağrı!

Son dakika haberi...Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK),"Bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme talepleri karşılanmalı." açıklamasında bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan Berat Albayrak, "Türkiye kalkınma hedeflerine emin adımlarla ilerlerken bankalarımızın vatandaşlarımıza olan desteği büyümemize ivme katacaktır" ifadelerini kullandı.

BDDK'dan bankalara kredilerle ilgili önemli çağrı!
BDDK'dan bankalara kredilerle ilgili önemli çağrı!
GİRİŞ 08.07.2020 16:43 GÜNCELLEME 08.07.2020 16:49
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası normalleşme döneminde finansal kurumlara bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlayacakları hususları bildirdi. 

 

AA muhabirinin bankacılık kaynaklarından edindiği bilgiye göre, BDDK, banka ve banka dışı mali kuruluşlara normalleşme döneminde bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlamaları konusunda 11 maddelik talimat hazırladı.

Kurum, ilgili kuruluşlardan, bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme taleplerinin karşılanmasını ve ötelenen nakit akışları için güncel piyasa koşullarına uygun fiyatlama yapılmasını istedi.

KREDİ KARTI AİDATLARINA KOLAYLIK

BDDK, kredi kartı aidatları için kolaylık sağlanmasını da talep etti. Bu kapsamda kredi kartı aidat tahsilatına itiraz eden müşterilerin talebi doğrultusunda tahsilatın geçici bir süreyle ertelenmesini isteyen BDDK, diğer taraftan makul ve somut gerekçeler olmaksızın kredi kartı limitlerinin kısıtlanması ve kredi kartlarının nakit çekime kapatılması gibi uygulamalar hakkında mevzuatta belirtilen kurallardan daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmemesi gerektiğini kaydetti.

KREDİ SİGORTALARINDA ETKİN SORGULAMA VE TAZMİN

BDDK, ilgili kurumların Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili alt düzenlemelerine uygun hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi. Kurum, krediye bağlı sigorta poliçelerinde temerrüt hali gerçekleşince tazmin koşulları oluşup oluşmadığının kendiliğinden sorgulanması, varsa kredi geri ödemesinin sigorta poliçesinden kolayca karşılanmasını sağlayacak bir sistemin işletilmesine gerekliliğine işaret etti.

BANKACILIKTA 60 YAŞ ÜSTÜ VE EMEKLİLERE KOLAYLIK

Kaynaklara göre, BDDK'dan bankalara giden yazıda, "Emekli aylığı alan ve/veya 60 yaşın üzerindeki müşterilerin sık dışarı çıkamamalarından mütevellit ATM'den tek seferde aylıklarını çekebilmeleri, şubelerden ve çağrı merkezlerinden hızlı ve yeterli hizmet almalarının sağlanması, emekli aylıklarını alan müşterilerin aylıklarını almak istedikleri bankalarının değiştirilmesinde fiili engellerin kaldırılması ve taleplerin şikayete mahal verilmeksizin zamanında yerine getirilmesi, 60 yaş üstü emeklinin şubelere gitmeye icbar edilmemesi (kart teslimi dahil) gerekli görülmektedir." ifadeleri yer aldı.

SALGIN DÖNEMİNİN BAŞINDA BANKALARA TALİMAT VERİLMİŞTİ

BDDK, bankalar ve banka dışı mali kuruluşlarla ilgili müşterilerden gelen taleplerin düzenli olarak takip edildiğini ve verilen talimata uygun hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.

Kurum, 20 Mart’ta bankalara gönderdiği talimatla Kovid-19 salgını döneminde bankaların müşterilere kolaylık sağlamasını istemiş, iş dünyası ve vatandaşların salgın dönemini en az hasarla atlatabilmesi için 50'ye yakın tedbiri hayata geçirmişti.

BAKAN ALBAYRAK: BİRLİK VE BERABERLİĞİ SÜRDÜRME VAKTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye kalkınma hedeflerine emin adımlarla ilerlerken bankaların vatandaşlara desteğinin büyümeye ivme katacağını bildirdi. 

Albayrak, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, BDDK'nin, banka ve banka dışı mali kuruluşlara normalleşme döneminde bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlamaları konusundaki kararlarını değerlendirdi. 

Türkiye'nin dünyadaki örneklere kıyasla çok güzel bir sınav vermeye devam ettiğini belirten Albayrak, "İyi günde sürdürdüğümüz birlik ve beraberliği zor zamanlarda sürdürme vakti. Türkiye kalkınma hedeflerine emin adımlarla ilerlerken bankalarımızın vatandaşlarımıza olan desteği büyümemize ivme katacaktır." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Veli 3 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Albayrak.Her şey güzel de.1,15- 0,98 vs kredi çekenlere yapılandirma hakkı tanısanızda bizlerde rahatlasak.Devletin görevi vatandasini sıkıntiya sokmak mi rahatlatmak mi.Lütfen yapilandirma hakki taniyin.Biz üvey evlat miyiz.Lutfen 0,64 yapilandirma hakki taniyin.Biz ddvlet bankalarindan krddi cektik.Devlet de destek vermezse vay halimize
  Cevapla
 • Kayseri ulasim a.s 3 hafta önce Şikayet Et
  Reklamdan başka bişey değil. Kayseri ulasim işçilerinin iskurdan aldığı maaşlar işçilerden fazla yatırıldı diye geri alındı. Bide bu konuya el atsanız sayın bakan
  Cevapla
 • vatansever 3 hafta önce Şikayet Et
  burdada bir seyi elestirmeye basladikmi yorumumuz onaylanmiyor napalim yani elestirmeyelimmi
  Cevapla
 • vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Konut kredisi yapılandırılması bekliyoruz. Taksitleri ödemekte zorlanıyoruz. Bize yazık değil mi?
  Cevapla
 • VATANDAŞ 3 hafta önce Şikayet Et
  bi kolaylıkta yüksek faizle konut kredisi çekenlere gelse kimsenin aklına gelmiyormu. yapılandırma istiyoruz konut kredilerine
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle