27 bin fırsatçı ilandaki evinin fiyatını yükseltti

Gayrimenkul sektörü konut kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte yeniden canlandı. Faizler düştü, konut satışları arttı ancak bu kez de fahiş fiyatlar gündemde. Son 1 ayda 27 bin mal sahibi fiyatları yükseltti.

27 bin fırsatçı ilandaki evinin fiyatını yükseltti
27 bin fırsatçı ilandaki evinin fiyatını yükseltti
GİRİŞ 08.07.2020 09:52 GÜNCELLEME 08.07.2020 14:46
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Düşük faizli kredi paketleriyle konut satışları artarken, fırsatçılar da boş durmadı. Öyle ki, daha kredi başvuruları başlamadan bazı mülk sahipleri ev fiyatlarını bir gecede yükseltti. Pandemi sürecinde kan kaybeden gayrimenkul sektörü kredi desteklerinin etkisiyle yeniden canlanırken, tüketiciler de bu kez fahiş fiyatlardan şikayetçi.

 

 

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, birkaç bölge dışında ellerinde gerçekten çok fazla konut stokunun söz konusu olmadığını belirterek, “Uzun zamandır piyasaya yeni arzlar yapılamamıştı. İnşaat ve işçi maliyetleri artmış, ruhsat sayısı azalmıştı. Geçen yıla göre yüzde 23.8 azalan yapı ruhsatı sayısı ve yüzde 32.2 azalan iskan sayımız var. Bu nedenle birkaç bölge dışında aslında elimizde gerçekten çok fazla konut stokumuz söz konusu değil. Haliyle bu biriken talep, ikinci elde çözümler aramaya başladı. Son bir ayda 27 bin mal sahibi ilan fiyatlarında artış yaptı” ifadelerini kullandı. Bu durumu emlak işletmelerinin tedbirli olarak takip ettiklerinin de altını çizen Hakan Akdoğan, şöyle devam etti:

DOĞRUSUNA İKNA EDİN

 

 

“Yetkilendirme sözleşmesiyle satış yetkisi alan emlak işletmeleri, ilan fiyatlarında sözleşme kurallarına uymakla yükümlü, kendileri fiyat artıramaz, satıcılar da yetki süresi boyunca fiyat yükseltemezler. Bu nedenle profesyonel çalışan emlak işletmelerinin ilan bedellerinde yüksek artışlar söz konusu olmadı. Emlak danışmanları fahiş fiyatların önüne geçebilmeli. Malikleri yayında olan ilanlardan değil, gerçekleşen satışlardan örneklerle doğru değere ikna edebilmeli.” Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt de, “Öncelikle satmak isteyenlere ilan fiyatlarına bakmaları yerine emlak işletmelerine danışmanlarını tavsiye ediyoruz. Bu dönem fırsat olarak görülmeli” dedi. 

FİYAT ARTIRMAYIN ELİNİZDEN ÇIKARIN

“Ev sahipleri gerek kira gelirleri, gerekse yatırım olarak diğer araçlar karşısındaki pozisyonları dikkate alındığında bu süre zarfında zarar gördüklerini düşünüyor” diyen Öğüt, “Bu artış da bunun bir reaksiyonu olarak düşünülebilir fakat piyasa yüzde 6’lık ani bir değişikliği kaldıracak seviyede değil. Bu dönem fiyat artırmak için fırsat görülmekten ziyade elden çıkarmak için bir fırsat olarak görülmeli” ifadelerini kullandı. 

STOK AZALDI, ACELE EDİN

Konut alacaklara önerilerde bulunan Öğut, şunları söyledi: “Konut kredisi koşulları ilanda olan ikinci el gayrimenkullerin fiyatını artırdı. Bu artış oranının ortalama yüzde 6 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Ev alacaklar bu tarihi fırsatı kaçırmamalı, stoklar bitmeden acele etmeliler.” 

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • emekli memur 3 hafta önce Şikayet Et
  takip ettiğim daireyi inşaat şirketi kendi zam yaptı gözükmesin diyerek emlakçıya verdi,emlakçı 100bin tl fazla fiyatla satışa koydu,oyun içinde oyun var.
  Cevapla
 • Hacı Mustafa 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne olursa olsun işin içinde %0,001 bile faiz olsa almayın kardeşim,Allah ve Resulune savaş açıyorsun,ondan sonra isyan ediyorsun,daha bunlar az,siz durun hele ahkamı kurana karşı gelmek neymiş göreceksiziniz.
  Cevapla
 • GÖKHAN 3 hafta önce Şikayet Et
  nerde %6 arttırdı adam +100bin koydu 1 ay içinde 3bine çalışan adamın 3 yıllık sermayesi böyle bir ülke nasıl denetlenmez
  Cevapla
 • Sadık 3 hafta önce Şikayet Et
  Devletin bu konuda önlem alması gerekiyor. Olan yine ev almaya çalışan vatandaşa oluyor. İndirilen faiz oranları ev alacaklar için avantaj olmaktan çıkıyor. Ev sahiplerine yarıyor.
  Cevapla