Türk şirketler Libya'ya geri dönüyor

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, hükümet ve devlet kurumlarıyla Türk şirketlerin ülkeye dönüşünü görüştü.

Türk şirketler Libya'ya geri dönüyor
Türk şirketler Libya'ya geri dönüyor
GİRİŞ 08.07.2020 00:23 GÜNCELLEME 08.07.2020 00:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Serrac, Planlama Bakanı Tahir el-Cuheymi, Merkez Bankası yetkilileri ve ilgili kurumlarla, "olağanüstü koşullar nedeniyle kesintiye uğramış projelerin tamamlanması kapsamında elektrik ve enerji altyapısı başta olmak üzere Libyalılara etkili ve hızlı hizmet sağlayacak yeni projelerin Türk şirketleriyle yürütülmesi" konusunu masaya yatırdı.

 

 

Serrac, toplantıda "özellikle yarım kalmış projelere yeniden başlanarak tamamlanmasının özel sektörün de katılımıyla iki ülke arasında üzerine çalışılmış, dengeli bir ilişki için başlangıç noktası" olacağını vurguladı.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin Nisan 2019'da başkent Trablus'u ele geçirmek için başlattığı saldırılar nedeniyle ülkedeki elektrik altyapısı büyük zarar gördü. Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi Libya'nın en kalabalık şehri Trablus'ta günde sekiz saate varan elektrik kesintileri yaşanıyor. Libya hükümetinin, elektrik sorununu çözmek üzere Türk şirketlerle görüştüğü belirtiliyor.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Emirhan 1 ay önce Şikayet Et
  10 yıldır duran alacaklarımızdan hiç söz eden yok
  Cevapla
 • Osmanlı torunları 1 ay önce Şikayet Et
  Alacağın var heralde, sen neden panik yapıyorsun cehape sendemi rahatsız oluyorsun Libya yayla ticaret yapmamızdan. Kaymağı avrupanınınmı yemesini istiyorsun.
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi bakalım YAAA ALLAH BİSMİLLAH... Çok şükür Elhamdülillah
  Cevapla