İstifa edip tazminat alabilirsiniz! İşte şartlar...

Emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları sağlayan kişiler, 1475 sayılı Kanunun 14. maddesi uyarınca kıdem tazminatlarını alabiliyor. Bu hak genellikle 15 yıl, 3.600 günle tazminat hakkı olarak ifade ediliyor. Ancak emeklilik koşulları farklılık gösterdiği için emekliliğe gerekli şartlar da farklılaşıyor. Bu noktada belirleyici olan ilk kez sigortalı olunan tarih.

İstifa edip tazminat alabilirsiniz! İşte şartlar...
İstifa edip tazminat alabilirsiniz! İşte şartlar...
GİRİŞ 07.07.2020 15:00 GÜNCELLEME 09.07.2020 10:04
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

9 Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlayanlar 3.600 gün primle kıdem tazminatı alabilirken, bu tarihten sonrası için şartlar daha ağır. 1999 sonrası emekli olanlar için bu yıl 7 bin prim günü dolmaya başladı.

 

 

Tazminat hakkı için burada kritik tarih 9 Eylül 1999. Bu tarihten önce ilk kez çalışmaya başlayanlar için 15 yıl sigortalılık, 3.600 gün primle kıdem tazminatı alınabilirken, bu tarihten sonra ilk kez çalışmaya başlayanlar için şartlar daha ağır.

DOĞRU DEĞERLENDİRİN

 

 

Emeklilik için yaş dışındaki şartları sağlayarak kıdem tazminatı alabilmek için kişinin hem yaştan, hem de normal emeklilik koşullarına göre değerlendirme yapılması gerekiyor. Örneğin ilk kez 9 Eylül 1999’da sigortalı olmuş bir kadın, yaştan emeklilik için 25 yıl sigortalılık ve 4.500 prim günü ve 58 yaş şartlarına tabiyken, normal emeklilik için ise 7 bin prim günü ve 58 yaş şartlarına tabi. İlk kez 9 Eylül 1999 tarihinde sigortalı olmuş bir erkek ise yaştan emeklilik için 4.500 prim günü, 25 yıl sigortalılık ve 60 yaş şartlarına, normal emeklilik için ise 7 bin prim günü ve 60 yaş şartlarına tabi.

BU YIL TAMAMLANIYOR

İlk kez 9 Eylül 1999’da sigortalı olan bir kişi eğer bu tarihten sonra hiç ara vermeden çalışmışsa 7 bin gün prim şartını 9 Kasım 2018’de tamamlamış oluyor. 1999, 2000, 2001 yıllarında ilk kez sigortalı olup kesintisiz çalışan kişiler bu yıl 7 bin prim günlerini tamamlamış oluyor. Emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları sağlayıp kıdem tazminatı alınırken yalnızca son işyerinde geçirilen süre kadar tazminata hak kazanılır.

ÖNCE SGK’DAN YAZI ALIN

İşçiler kendilerine tanınan bu hakkı usulüne göre kullanmalı. İşçiler bu durumlarını tespit eden yazıyı bağlı oldukları SGK il veya ilçe müdürlüklerinden alıp işverene verdikleri takdirde işveren bu kişilere kıdem tazminatı ödemek zorundadır. SGK gerekli kontrolleri yaparak kişinin emeklilik için gerekli yaş dışındaki diğer şartları tamamlamış olması halinde çalışana ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısı veriyor. İşverenin bu yazıyı kabul etmemesi veya kıdem tazminatı ödememesi mümkün değildir. Ancak işçi bu yazı olmadan istifa ederse tazminattan da, işinden de olur.

KIDEMDE TAVAN 7.117 LİRAYA YÜKSELDİ

Ocak-haziran döneminde 6 bin 730 lira olarak uygulanan kıdem tazminatı tavanı 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere 7 bin 117 TL’ye yükseldi. Aynı işverene bağlı iş yerlerinde 10 yıl çalışan bir kişinin alabileceği maksimum kıdem tazminatı tutarı da 67 bin 300 liradan 71 bin 170 liraya yükseldi. Bu rakam 2020’nin temmuz-aralık döneminde geçerli olacak.

KAYNAK: AKŞAM / OKAN GÜRAY BÜLBÜL

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Mustafa Akmansoy 3 hafta önce Şikayet Et
  Ben 21/05 2001 yılında SSK li olarak başladım işten çıkarıldım 2008 Ocak ta yeni işe başladım 3 aydır pandemi dolayı ücretsiz izine çıkarıldım şuan 6544 günüm var kendim ayrılsam kıdem tazminatı alabilir miyim
  Cevapla
 • E.TURAN 3 hafta önce Şikayet Et
  Yasal olarak alamazsınız.ama işçinin kendi isteğiyle ayrıldığında haklı fesih sebepleri var.iş kanunu nu inceleyebilrsiniz.
  Cevapla
 • gariban 3 hafta önce Şikayet Et
  7000 prim tamamlamadan alamazsın açıklamaya göre
  Cevapla
 • Bulentcim 3 hafta önce Şikayet Et
  Calisan emekluyim krona bahane edilerek 3 aydir ucretsiz izne cikariliyorum 16 yildir ayni firmada calisiyorum istifa edersem haklarimi kaybedecegimi soyluyorlsr baska bir isyerinde calisirsamda haklarimi kaybedecegimi soyluyorlar ne ksdari dogrudur bilen varmi
  Cevapla
 • Şerife 3 hafta önce Şikayet Et
  Emekli çalışan öğretmenim. Aynı okulda 18 yıldır çalışıyorum. Işveren çalıştırmazsa kıdem tazminatı alı mıyım?
  Cevapla
 • İstanbullu 3 hafta önce Şikayet Et
  Aşağidaki yorumları okuyunca aynı haberimi okudum diye düşündüm. Ulan haber iyi bir şeyden söz ediyor. Siz neleri yorumladınız böyle saçma sapan yazılar yazdınız . İstisnaları tenzih ederim.
  Cevapla
 • Arzu 3 hafta önce Şikayet Et
  Hakkımızı yiyenlere haklarımız haram olsun
  Cevapla
 • Hamza 3 hafta önce Şikayet Et
  15 yıldan önce istifa eden devlet memurlarının tazminatı niye verilmiyor . Kanuni düzenleme lazım bir an önce
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle