Akılalmaz yöntem! Bu yolla Türk vatandaşlığına geçiyorlar

Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılar için Türkiye'de en düşük 250 bin dolarlık konut satın almaları ve bankada 500 bin dolar mevduat hesabına sahip olması şartı aranıyor. Ancak İstanbul'da yaşanan akılalmaz bir sahtecilik olayı, hayali konut satışlarıyla yabancıların Türk vatandaşlığına geçirildiğini ortaya çıkardı.

Akılalmaz yöntem! Bu yolla Türk vatandaşlığına geçiyorlar
Akılalmaz yöntem! Bu yolla Türk vatandaşlığına geçiyorlar
GİRİŞ 07.07.2020 14:00 GÜNCELLEME 07.07.2020 14:02
Bu Habere 98 Yorum Yapılmış

Son yıllarda Türk vatandaşlığına geçmek isteyen ve bu nedenle Türkiye'den konut satın alan yabancı sayısında önemli bir artış oldu. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen, H.K. isimli emlakçı, hayali konut satışları yaparak para karşılığı yabancıları Türk vatandaşlığa geçirdiği iddia edildi. Eski ortağı iş insanı Ş.E.'nin avukatı Lokman Alpaydın tarafından, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda emlakçı H.K.'nın, Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılardan 30 ila 60 bin dolar alarak, kendisine ait evleri 250 bin dolara satmış gibi gösterdiği belirtildi. Türk vatandaşlığına geçirdiği yabancılara, kağıt üzerinde satış yaptığı konutları, 3 yıl sonra bedelsiz olarak geri vereceklerine dair protokol de imzalatan H.K.'nın, bu yolla yatırımı engelleyerek devleti de zarara uğrattığı ileri sürüldü. 

 

YABANCI ALICI GETİRECEĞİ VAADİYLE ORTAK OLDU

Kendisi de 1990'lı yıllarda Türk vatandaşı olmuş emlakçı H.K. hakkındaki suç duyurusu dilekçesinde şu iddialar yer aldı:  A…Mimarlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin kurucusu ve sahibi olan Ş.E., 2017 yılında Beylikdüzü'nde yapacağı yeni inşaat için şüpheli H.K.'nın teklifi üzerine satış ofisini aldı. H.K daireleri satın alacak yabancı müşteri getireceği sözü verdi. Hatta yabancı müşteriler üzerinde olumlu etki oluşturmak için inşaat projesine de H.K.'nın kendi şirketinin adı olan 'G…Rezidans' ismi verildi.

SAHTECİLİĞİ PROTOKOLLE BELGELEDİ 

H.K.'nın bir süre sonra inşaat projesinden satın aldığı konutları, yabancılara satmış gibi göstererek bu kişilerin Türk vatandaşlığına geçmesini sağladığı ortaya çıktı. Türk vatandaşı olmak için 250 bin dolarlık ev satın alarak Türkiye'de yatırım yapması gereken bu kişiler, H.K.'ya 30 ila 60 bin dolar ödeyerek sözde daire sahibi oldu. H.K., hayali konut satarak Türk vatandaşlığını kazandırdığı bu kişilere bir de protokol imzalattı. Protokolde satışı yapılan konutların 3 yıl sonra bedelsiz olarak kendisine geri verileceği düzenlendi. H.K.'nın protokollerde unvanını kullandığı şirketle o tarihlerde herhangi bir ortaklığı veya yetkisi de olmadığı belirtildi.

 

"30 -40 BİN DOLAR KARŞILIĞINDA TÜRK VATANDAŞLIĞI VERİLDİĞİNİ BİZ DE DUYUYORUZ"

Gayrimenkul Danışmanı İlker Güven, "Türk Vatandaşlığı almak, Türk vatandaşı olmak çok kolay olmamalı. Yasayla birlikte 250 bin dolar getiren vatandaşlar Türk vatandaşı oluyor. Son zamanlarda bizde duyduk. 30 bin 40 bin dolar vererek vatandaşlık verildiğini duyuyoruz. Biz buna karşıyız. Türk vatandaşlığı bu kadar kolay olmamalı. Bu tür satış yapanların karşısında duruyoruz. Bize bu şekilde teklif gelmedi ama çevremizden duyuyoruz. 250 bin dolar altında vatandaşlık veren kurumlarla firmalarla muhattap olunmamalı. Bu şekilde vatandaşlık alan kişiler yüzünden yasaya uygun yatırım yapanlara da haksızlık oluyor. Bu şekilde vatandaşlığa geçen yabancılar, 250 bin doları inşaat firmasının hesabına yatırıyorlar. Satış sonrası da para geri çekiliyor. 3 yıl sonunda da ev tekrar satış yapan firmaya veriliyor" diye konuştu

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 98
 • Hakan 6 ay önce Şikayet Et
  Saçmalıktan başka bir şey değil bu rezalet. Devlet bu ülkeyi neden göçmen kampına çeviriyor anlamak mümkün değil. Sorunu direk sorunun olduğu yerde çözeceksin. AB’de istemiyorsa o zaman bi zahmet yardım etsinler. Türkiye Avrupa’ya gitmek isteyenleri tutmasın ülkede.
  Cevapla
 • velhasıl 6 ay önce Şikayet Et
  Bu kişiler belirlensin ve sınır dışı edilsin Türk vatandaşlığıda düşürülsün . Gözünün yaşına bakmayın bugün bunları yapanlar yarın neler yapar.
  Cevapla
 • Atın gitsin 6 ay önce Şikayet Et
  Böyle adileri vatandaşlıktan atacaksın.
  Cevapla
 • İstanbullu 6 ay önce Şikayet Et
  Milyarlarca dolar getirisi olan çok iyi bir uygulamayı bu kadar kolay delmek mümkün değil veya olmamalı bence. Sanki bu işiniçinde başka bir iş var.
  Cevapla
 • Must 6 ay önce Şikayet Et
  Türk vatandaşlığını getiri olarak mı görüyorsun?
  Cevapla
 • kadir 6 ay önce Şikayet Et
  bu adamı vatandaşlıktan atın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle