Yeni dönem başlıyor! Artık resmi belge sayılacak

Cumhurbaşkanlığınca yürütülen çalışma kapsamında, idarede var olan belgeler başvuru sahibinden istenmeyecek ve Dijital Türkiye Platformları üzerinden alınan barkodlu belgeler resmi belge sayılacak.

Yeni dönem başlıyor! Artık resmi belge sayılacak
Yeni dönem başlıyor! Artık resmi belge sayılacak
GİRİŞ 06.07.2020 14:26 GÜNCELLEME 06.07.2020 14:26
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Vatandaş beyanına güveni esas alan bir kamu yönetimi anlayışının yerleştirilmesi ve hizmet sunumunun hızlandırılması amacıyla Cumhurbaşkanlığınca yürütülen çalışma kapsamında, idarede var olan belgeler başvuru sahibinden istenmeyecek ve Dijital Türkiye Platformları üzerinden alınan barkodlu belgeler resmi belge sayılacak.

 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından aınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Dijital Dönüşüm Ofisi ve Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğünün katılımıyla yürütülen çalışmayla kamu hizmetlerinin hızlı, kolay erişilebilir, memnuniyeti esas alan ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirilmesi ile kamu hizmetlerinin sunumunda başvuruların alınması, sonuçlandırılması, izlenmesi ve değerlendirilmesi süreçlerinde "sıfır belge" esasına dayalı kamu yönetimi tesis edilmesi planlanıyor.

Yapılan çalışmayla, Dijital Türkiye Platformları üzerinden alınan barkodlu belgeler resmi nitelikli belge kabul edilecek. Buna bağlı olarak kamu hizmetlerinde başvuru gerektiren tüm süreçlerle mahiyeti itibarıyla fiziksel olarak sunumu gereken hizmetler dışındaki bütün hizmetlerin dijital ortamda sunulması zorunlu hale getirilecek.

 

Kamu hizmetlerinin Dijital Türkiye Platformlarına entegrasyonuyla işlemlerin tüm aşamalarının takip edilebilmesine imkan tanınması ve başvuru merci ile karar merci arasında birden fazla kademe oluşturulmaması amaçlanıyor.

VATANDAŞ BEYANI ESAS ALINACAK

Kamu hizmetine başvuru ile ilgili düzenlemeler başvuru sahibinin beyanı esas alınacak şekilde hazırlanacak. Başvuruda istenen belgeler arasında, "idare tarafından istenecek diğer belgeler" veya "benzeri belgeler" gibi muğlak ibarelere yer verilemeyecek ve idare, kendisinde bulunan, mevzuatta yer almayan ve Hizmet Envanteri Yönetim Sistemi'nde (HEYS) başvuru sahibinden isteneceği belirtilmeyen hiçbir belgeyi isteyemeyecek.

Kamu kurum ve kuruluşları bilgi ve belge paylaşımında bulunabilecek
Kamu kurum ve kuruluşları arasında bilgi, belge ve veri paylaşımının usul ve esaslarının da belirlendiği çalışmada, idareler arasında paylaşılması veya kamu hizmetinden yararlananlardan istenilmemesi öngörülen basılı ortamdaki bilgi ve belgeler dijital ortama taşınacak.

Kamu hizmetinin gereği olarak ihtiyaç duyulan, milli güvenlik ve kamu düzeni açısından paylaşılmasında sakınca bulunmayan tüm bilgi, belge ve veriler herhangi bir protokol ya da benzeri işleme gerek kalmaksızın diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılabilecek. Bunlar asıl veri sahibi idarenin bilgisi dışında paylaşılamayacak.

Paylaşılan bilgi, belge ve veri üzerinde yapılacak sorgulama ve benzeri işlemler sadece somut olaya uygun şekilde ve söz konusu kamu hizmetinin yerine getirilmesi kapsamında yapılacak. Bu paylaşım, ilgili idarenin dijital ortamda sunacağı servis ve benzeri yöntemlerle gerçekleştirilecek ve tüm aşamalarda kişisel verilerin korunması mevzuatı dikkate alınacak.

Bilgi, belge ve veriler, bunlara erişim yetkisi verilecek personele ilişkin kimlik bilgilerinin de bildirilmesi suretiyle asıl veri sahibi kamu kurum ya da kuruluşundan talep edilecek.

YALIN YÖNETİM VE VATANDAŞ MEMNUNİYETİ HEDEFLENİYOR

Çalışmayla, kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan belgelerin vatandaştan istenmediği ve hizmetlerin yasal olarak dijital ortamda sunulduğu, bürokratik süreç ve kademelerin azaltılarak kamuda yalın yönetim anlayışıyla kurumların daha hızlı ve uyum içerisinde çalışması ve vatandaş memnuniyetinin artırılması öngörülüyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Ali Balcı 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel güzel olamasına da resmi sınavlarda İç İşleri Bakanlığının vermiş olduğu kimlik belgelerinden bazıları geçerli sayılırken bazıları geçersiz sayılıyor. Bu açıklanabilir bir durum değil bence.
  Cevapla
 • Esnaf 1 ay önce Şikayet Et
  adliyede icra borcunu ödediğim dosya 10 yıl arşivde duracak neden imha olmuyor, borcunu ödedim kapattım imhasını istiyorum duracaksa en fazla 3 yıl dursun kim ilgileniyor bunla ne saçma sistem 30 yıl belki daha fazla kanunlar değişmeli, eskiden teknoloji böyle değildi. İcra dosyası borcunu ödedim 3 yıl arşivde tut imha et onyıl yuh diyorum.
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  hele şükür insanları hamallıktan kurtarmayı akıl edebildiniz
  Cevapla
 • Seferi 1 ay önce Şikayet Et
  Keşke daha önce sana danışsalarmış.
  Cevapla
 • SOYSALMEDYA 1 ay önce Şikayet Et
  Nihayet yani, bu iş seneler önce olmalıydı
  Cevapla
 • Şakirr 1 ay önce Şikayet Et
  Seneler önce yine aynı yorumu yapardın.
  Cevapla
 • Şakirr 1 ay önce Şikayet Et
  Seneler önce yine aynı yorumu yapardın.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Cok garib bir ulkeyiz .devlet kendi verdi evraka inanmiyor du. Birdaha getir.deniyordu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle