1 ay daha uzatılmıştı! Başvuru gerekmeyecek

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: "2002 yılına kadar yalnızca 6.315 vatandaşımıza istihdam hakkı sağlanmıştı. Hükümetlerimiz dönemlerinde istihdam hakkı kapsamını genişlettik. 38 bine yakın şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurumlarında istihdamını sağladık."

1 ay daha uzatılmıştı! Başvuru gerekmeyecek
1 ay daha uzatılmıştı! Başvuru gerekmeyecek
GİRİŞ 30.06.2020 12:30 GÜNCELLEME 30.06.2020 16:07
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3,5 milyonu aşkın işçinin yararlandığı kısa çalışma uygulamasından faydalanan işyerleri için kısa çalışma süresinin 1 ay uzatıldığını bildirdi. 

 

Uzatmadan yararlanabilmek için işverenlerden yeni bir başvuru alınmayacağını ve uzatılan süre için yeni bir uygunluk tespiti yapılmayacağını aktaran Bakan Selçuk, sadece ilk 3 aylık dönemde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin, yine aynı dönemde uygulanan çalışılmayan süreler kadar bu haktan yararlanabileceğini söyledi. 

“Bugüne kadar 3.5 milyonu aşkın işçimize 13.5 milyar lirayı aşkın kısa çalışma ödemesi yaptık”

 

Bakan Selçuk, Covid-19 pandemisi nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle, bugüne kadar 3,5 Milyonu aşkın işçimize 13,5 Milyar TL üzerinde kısa çalışma ödemesi yapıldığını belirtti. 

“Süre Uzatımı İçin Başvuru Gerekmeyecek”

Bakan Selçuk, “1 aylık uzatma için işverenlerden yeni bir talep alınmayacak. Ancak normal faaliyetine başladığı için 1 aylık uzatmadan faydalanmak istemeyen veya daha önce uygulanan çalışılmayan süreleri azaltmak isteyen işverenlerimizin bu durumu İŞKUR birimlerine bildirmeleri gerekmektedir.” dedi. 

Ayrıca, Resmi Gazetede yayımlanan karara istinaden alınan İŞKUR Yönetim Kurulu kararıyla 01/07/2020 tarihinden itibaren dışsal etkilerden kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yeni kısa çalışma başvurusu alınmayacak. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • ihsan 1 hafta önce Şikayet Et
  Eyt için müjdeli haber var mı
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım biraz da nafaka mağdurlarının problemlerine yönelseniz keşke!
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Engelliler atama bekliyor 2019 da sadece 1 atama yapıldı o da çok düşük sayıda kadro sayılarını arttırın biz engellilerin umutlarını söndürmeyin
  Cevapla