Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Türkiye 3 ülkede kuracak

Pandemi süreciyle birlikte dünyada e-ticaretin büyük hız kazandığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İngiltere, Almanya ve Rusya’da e-ticaret depoları kuracağız. Hedefimiz e-ticaret platformumuzu bölgedeki en büyük 5 oyuncudan biri yapmak” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Türkiye 3 ülkede kuracak
Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Türkiye 3 ülkede kuracak
GİRİŞ 29.06.2020 09:22 GÜNCELLEME 29.06.2020 09:23
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte tüm dünyada artma eğilimi gösteren e-ticaretin hacminin pandemi sürecinin ardından çok daha hızlı yükseldiğini ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, e-ticaret hedeflerine ilişkin soruları yanıtladı.

 

 

PTT’nin ihracatta öncü bir role hazırlandığını ifade eden Karaismailoğlu, İngiltere, Almanya ve Rusya’da e-ticaret depoları kuracaklarını belirterek, “Hedefimiz e-ticaret platformumuzu bölgedeki en büyük 5 oyuncudan biri yapmak” dedi.

Dünyada 1.9 milyara yakın kişinin e-ticaret kullanıcısı olduğu belirten Karaismailoğlu, “Bu çağda, e-ticaret olanaklarını göz ardı etmek ya da ikinci plana atmak gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle PTT de kurduğu PTT AVM’nin yanı sıra PTT Kargo ile e-ticaret alanında kendine yer edinmekte, avantajlarını kullanmakta. Bu noktada yaptığı yatırımlarla dijital dönüşüme en iyi uyum sağlayan kurumların başında PTT gelmekte. Ayrıca mobilde altyapıda da e-ticaret noktasında önemli adımlar atmakta” şeklinde konuştu.

 

 

ÜRETİCİYE MALİYETSİZ KÖPRÜ

Yerli üreticinin e-ticarete entegre olması gerektiğini aktaran Karaismailoğlu, “Gelişen e-ticaret pazarından hak ettiği payı alması ve dünya pazarlarıyla buluşması noktasında çok önemli bir rol oynuyor. ePTTavm.com sayesinde gümrükleme ve ihracatla ilgili tüm işlemler PTT tarafından gerçekleştiriliyor. Yerli üreticimiz hiçbir ek işlem ve maliyetle karşılaşmadan anlaşmalı onlarca ülkeye PTT güvencesi ile ihracat yapabiliyor ve tüm dünyada geniş pazarlara ulaşıyor. E-ticaret alanındaki bu hizmetlerin çok daha etkili ve yaygın hale getirilmesi amacıyla üzerinde çalıştığımız başka önemli projeler de var. E-ticaret ve e-ihracattaki yetkinliğimizin arttırılması için; platform/teknoloji altyapısı, lojistik altyapı, global iş ortaklıkları ve insan kaynağının geliştirilmesi ve yetkinliklerinin artırılmasına yönelik proje ve yatırım planlar hazırladık” diye konuştu.

ALMANYA HEDEF PAZAR

En önemli hedeflerin başında teknoloji, hizmet ve operasyon ihracatının geldiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Operasyon ihracatı kapsamında da yurtdışına stratejik ve taktik avantajı olan ve bize operasyonel verimlilik kazandıracak ülkelerde depo ve fullfilment merkezleri kurma stratejisi belirlendi. Bu çerçevede İngiltere, Almanya ve Rusya’da depo ve fulfillment merkezi kurulmasını ve/veya ortak yatırımlarla işletmeyi hedefliyoruz. Almanya’da çok ciddi bir Türk nüfus bulunuyor. Buradaki vatandaşlarımızın Türkiye ile ilişkileri oldukça sıcak, anavatanlarına bağlılıkları yüksek. Bu ülkeler üzerinden PTT’nin e-ticaret altyapısını kullanarak Türk ürünlerini dünya pazarlarına ulaştırmada başarılı olacağımızı öngörüyoruz” diye konuştu.

‘İLK BEŞ PLATFORMDAN BİRİ OLACAĞIZ’

“Hedef e-ticaret ve e-ihracat hacmi ile bölgenin en önemli platformlarından birisi galine gelmek” diyen Karaismailoğlu, “Kısa sürede bölgemizdeki ilk 5 platformdan birisi haline geleceğimizi öngörüyoruz. Lojistik altyapımız, insan kaynağımız ve teknolojimiz ile sürdürülebilir bir e-ticaret ve e-ihracat modeline öncülük edebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Cucumber 1 yıl önce Şikayet Et
  Güzel bir karar olmuş gibi gözüküyor. Kısa sürede bölgedeki ( Avrupa muhtemelen ) ilk 5 plartformdan biri olacaksak gerçekten oldukça başarılı olur. Birde şu PTT'nin kargoyu bayiden eve getirme işini biraz adam etseniz iyi olacak. Aracının yanı sıra üretici de olmalıyız. Bazı şeyleri gerçekten çok iyi üretiyoruz ama bu yeterli değil. Dövizimizi de bu salgın ve salgın sonrası kısa dönem içinde yeniden değerlendirmek için elimize bir fırsat geçti. LÜTFEN BUNU KULLANIN ! Allah ( CC ) ülkemize ve Dünya'ya akıl versin ve hayırlı gelecekler nasip etin... EVDEKAL alalım ve maskesiz çıkmayalım. Çok mu zor lan !?
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım, her bir gurbetçi bir pazaryeridir. Madem ki kendi pazaryerimiz yok! Birleşme kısa zamanda mümkün değil dev Avrupa pazarında her bir milli ve yerli vatandaşımız pazarımız , pazaryerimiz olmalı. Üretilen ürünlerimizi biz neden Avrupalılardan almak zorundayız? Aracı işine son verip ürünler kendi insanımızın elinden başkalarını satışı olmalı. Ancak bu sayede Büyük Türkiye hasıl olur inşaAllah. Saygılar
  Cevapla
 • Sadece vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa basta dunyanin Tum devletlerinde yuzlerce binlerce hatta milyonlarca vatandasimiz var o ulkedeki distribitorumuz servis agimiz vatandaslarimizin uzerinden yapmamiz bile dunyanin her sehrinde onlarca bayimizin olmasina sebep olur sadece vatandasimiz yeter
  Cevapla
 • Abdulbaki Yeşil 1 yıl önce Şikayet Et
  Hay Allah cc sizlerden razı olsun bu tür haberleri çok özledik. İşte olay bu. CHP ve avanesi Zillet ittifakı ayak oyunları ile oynayadursun.
  Cevapla
 • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  CHP hizmetten ne anlar? Daha 1 yıl oldu CHP geleli güzelim Haliç'te balıklar ölmeye başladı.
  Cevapla
 • nimet 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah.. Ne güzel gelişmeler
  Cevapla
 • israfil T. 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunun için Kargo konusunda yasal düzenlemeler getirilmeli. Şu sistemde iç pazarda bile tam bir kargo adı altında soygun var. Kargolar parçalanır, gecikir... Fakat kargo şirketlerine hiç bir yaptırım imkanı yok. Tam bir saltanat. Bu sistemle hiç bir halt olmaz.
  Cevapla
 • İsoBaba 1 yıl önce Şikayet Et
  O olmaz, bu olmaz, şu olmaz. Hep eleştiri. Bir yerden başlansın gerisi gelir. Ayrıca 10 yılı aşkın süredir yoğun olarak internetten alışveriş yaparım, kargolar dahil ciddi bir sıkıntı yaşamadım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle