Bazı ithal ürünlere ilave gümrük vergisi getirildi

İthalatta 400'ün üzerinde eşya için eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Bazı ithal ürünlere ilave gümrük vergisi getirildi
Bazı ithal ürünlere ilave gümrük vergisi getirildi
GİRİŞ 28.06.2020 09:35 GÜNCELLEME 28.06.2020 09:37
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Konuya ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla sanayi sektörü kuruluşları ve firmalardan gelen talepler de dikkate alınarak bazı ithal ürünlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi.

Buna göre, tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400'ün üzerinde ürün için 30 Eylül'e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

 

 

Ticaret Bakanlığı, kararda yer alan hususlara ilişkin tebliğleri çıkarabilecek, özel ve zorunlu durumları inceleyerek sonuçlandırabilecek. 

Öte yandan yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararında yapılan değişiklikle, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanması kararlaştırıldı. 

Ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül'e kadar geçerli olacak. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Erdoğan ek vergi
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • ReisEmir 2 ay önce Şikayet Et
  Eşdeğeri ülkemde üretilen mallara gümrük vergisi konması mantıklı ancak yapılan her vergi artışı yerli mallara da zam olarak dönüyor.
  Cevapla
 • HACI 2 ay önce Şikayet Et
  Tarımsal ürünlerden hangilerine ek vergi var veya hangilerine vergi muafiyeti var. Bunlarıda bilsek iyi olur
  Cevapla
 • 2023 gideceksiniz 2 ay önce Şikayet Et
  Video oyun konsollarına yapılan fahiş gümrük vergisini kabul etmiyoruz. Sosyal medya ve forumlar bununla çalkalanıyor, gençlerden oy alamayacaksınız. Kendi ayağına sıkıyorsunuz.
  Cevapla
 • HACI 2 ay önce Şikayet Et
  Sen böyle devam et. Hayatı konsol ve oyun zannet böylece devam et.
  Cevapla
 • Batik 2 ay önce Şikayet Et
  Yerleştirin oğlum aferin
  Cevapla
 • ali Aksoy 2 ay önce Şikayet Et
  Bu vatanda yaşayan,herkimse ise,vatan ve milettin çikarlarini düşünmek zorundadir.Avrupanin ayaktakimini başini çeken Almanya,merhametsizdir çikarlari için her şeyi göze alir ve her şeyi yapar.Son Corona'dan sonra bu avrupa pazarına girmek nerdeyse imkansizlacak,bir sürü bahaneler söyliyerek,oyalama taktigi sergileyecekler.Onlarin yaptiginin aynisini aninda yapmaliyiz,ithal vergisi bu çakallara karşì verilecek en iyi cevaptir.Ne güzel bir cevap vermişti Ingiliz bakan!Bizim ne Fransanin şarabina nede almanin otomobiline,ihtiyacmiz vardir,nokta.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle