Sağlık Bakanlığı açıkladı! Ücreti belli oldu

Yurt dışına çıkışlarda PCR testi şartı arayan ülkeler için 110 lira karşılığında test yaptırılabilecek. Görevli olarak yurt dışına çıkacak kamu görevlilerinden ise herhangi bir ücret alınmayacak.

GİRİŞ 27.06.2020 15:59 GÜNCELLEME 27.06.2020 16:48
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığından edinilen bilgiye göre, yurt dışına çıkışlarda PCR testi istenen ve bu testi yaptırmak üzere sağlık tesislerine başvuranların işlemlerinin nasıl yapılacağı belirlendi.

 

Buna göre, yurt dışına çıkmak için gideceği ülke tarafından PCR testi istenmesi nedeniyle test yaptırmak isteyenler, uçak bileti veya varsa görev kağıdını dilekçesine ekleyerek yetkili laboratuvarlara başvurabilecek.

Yetkili laboratuvar listesine, "https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html" adresinden ulaşılabilecek.

 

PCR testi 110 lira karşılığında yapılabilecek. Görevli olarak yurt dışına çıkacak kamu görevlilerinden ise ücret talep edilmeyecek.

Ücret, "Yurt dışına çıkış-PCR Testi" konusu ile Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinde bulunan "TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41" IBAN No'lu hesabına yatırılacak. Alınan makbuz daha sonra sağlık tesisine teslim edilecek.

Sağlık tesisi tarafından istenecek belgeler arasında, görev belgesi ve dilekçesi, yurt dışı uçak bileti yer alıyor.

Yurt dışına çıkışlarda gideceği ülke tarafından PCR testi istenen vatandaşlara yapılacak test işlemleri hakkında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, "https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yurt-disi-cikislarinda-test-islemleri.html" adresinden bilgi alınabilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Cucumber 1 yıl önce Şikayet Et
  110 Tl bir şey değilki. Hoş ve güzel bir karar olmuş. PCR ülkeye yurt dışından gelenlere şart koşulmalı ve 100 Euro olmalı ... Allah ( CC )ülkemize ve dünyamıza iyi gelecek nasip etsin. MASKESİZ ÇIKMAYUN ULEN ÇOK MU ZOR ?!
  Cevapla
 • Gani Arslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede Banka hesabi olmayanlar nasil ödeme yapacak, pesin -Kredi Kartla yada Paypal ödeme olmaliydi aksi takdirde SIKINTI olur
  Cevapla
 • Adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  Para yatırmak için hesap olmasına gerek yok ki! ne alaka?
  Cevapla
 • konyalı nazım 1 yıl önce Şikayet Et
  PCR testini, ülkemize girişlerde bizde şart koşalım, ihmal edilmemeli
  Cevapla
 • SAM 1 yıl önce Şikayet Et
  Umarım bu (PCR) test yurtdışından bizim ülkemize girişlerde de isteniyordur .
  Cevapla