Heyecanladıran an! Ve Fatih gemisi harekete geçti

Karadeniz’de sondaj faaliyeti gerçekleştirmek için Trabzon Limanı'nda 20 gündür hazırlıklarını sürdüren Fatih Sondaj Gemisi, bu sabah römorkörler yardımı ile limandan çıkartılarak Trabzon açıklarına çekildi.

GİRİŞ 26.06.2020 09:13 GÜNCELLEME 26.06.2020 10:53
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Gemi, yarın sondaj çalışmalarının ilk durağı olan Karadeniz Ereğlisi açıklarına doğru hareket edecek. İstanbul Boğazı'ndan geçişi için sökülen iki adet kulesinin montajı için Fatih Sondaj Gemisi, 6 Haziran günü Trabzon açıklarından römorkörler eşliğinde motor çalıştırmadan 4 saatlik bir çalışmanın ardından Trabzon Limanı’na çekilmişti.

 

 

Karadeniz’de sondaj faaliyeti gerçekleştirmek için 29 Mayıs günü İstanbul'dan Karadeniz'e açılan Fatih Sondaj Gemisi 1 Haziran günü Trabzon'a gelmişti.

İstanbul Boğazı'ndan geçişi için sökülen iki adet kulesinin montajı için Fatih Sondaj Gemisi, 6 Haziran günü Trabzon açıklarından römorkörler eşliğinde motor çalıştırmadan 4 saatlik bir çalışmanın ardından Trabzon Limanı’na çekilmişti.

Burada gemiye yaklaşık 60 metre yüksekliğinde 860 ton ağırlığında iki adet kulenin montajı yapılırken gemi, bu sabah saatlerinde tıpkı limana girişinde olduğu gibi liman dışına çıkışında da motor çalıştırmadan 7 adet römorkör eşliğinde liman dışına çekildi.

Bu tedbirin limanın derinliğinin bu büyüklükteki bir geminin çalıştığında pervanesinin zarar görmemesi nedeniyle alındığı bildirildi.

Gemi, Trabzon açıklarında 36 saat sürecek son hazırlıklarının ardından yarın Karadeniz Ereğlisi açıklarına doğru hareket edecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • genco 2 ay önce Şikayet Et
  inşalalh karadenizde buluruz,hiçbir ülkenin hak iddiasında bulunamayacağı kendi sularımızda,başımız ağrımadan.
  Cevapla
 • ibrahim 1453 2 ay önce Şikayet Et
  Herşey iyi güzelde... ne iişin var trabzonda... mmadem karadeniz ereğli dde arama yapılacak .istanbuldan eereğli 3 saat trabzondan ereğli 8 saat ????
  Cevapla
 • Aziz 2 ay önce Şikayet Et
  Karadeniz Ereğli açıklarında sondaj yapacak bir geminin Trabzon limanında ne işi var. Daha yakın bir limanda montaj yapılamazmıydı. Sondaj gemisini turistik gemi mi belli değil. Sondaj yapacağı yerde alakasız limanlarda geziyor.
  Cevapla
 • Sadık Ceylan 2 ay önce Şikayet Et
  Bu kadarına da PES yani. Kendini KAPTANI derya zannettin !!!
  Cevapla
 • İsmail K 2 ay önce Şikayet Et
  Trabzon Limanı imkanları daha fazla ve kuleyi kaldıracak vinç olabilir mi? Bartın limanı açılınca orada kule kurulabilir. Şu an Karadeniz de başka imkanı olan liman yok
  Cevapla
 • skayres 2 ay önce Şikayet Et
  bu gemilerden seri üretim yapıp ticaretini yapmamız lazım uçak , tank , savunma sanayi , otomobil ve elektronik ev aletleri artık gelişmemiz lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle