Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25'te sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 25.06.2020 14:00 GÜNCELLEME 25.06.2020 14:39
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020 haziran dönemi Para Politikası Kurulu (PPK) kararını açıkladı. Buna göre; Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflama yılın ikinci çeyreğinde derinleşirken, ülkelerin attığı normalleşme adımlarına bağlı olarak kısmi bir toparlanma gözlendiğini belirten Kurul, küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrettiğini, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam ettiğini kaydetti. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edildiği açıklandı.

İktisadi faaliyetteki yavaşlama nisan ayında belirginleşirken, kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte mayıs ayından itibaren toparlanmanın başladığı görüldüğünün altını çizen Kurul, "Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yapmaktadır. Son dönemde ihracat ve turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak düşüş gözlenmiştir. Ancak, normalleşmeyle birlikte mal ihracatında görülen toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir." ifadelerini kullandı.

Kurul, toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde bir miktar yükseliş gözlendiğini belirterek, "Uluslararası emtia fiyatları tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam ederken, gıda enflasyonu dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle artmıştır. Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir." dedi.

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirirken, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceği, Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğinin altı çizildi.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 58
 • İsmailC* 2 ay önce Şikayet Et
  Özel yada kamu bankaları bireysel müşteri ve kredi hizmetlerini departmanına internetten yada telefonla randevu sistemi ile yapılarak banka temsilcisi ile yüz yüze gorusulmesini rica ediyoruz.cunku temsilci ile müşteri görüşmesinde durum uzayabiliyor yigilmalar olusuyor sağlıklı bir ortam oluşmuyor insanlar birbirinin finansal durumunu duyarak ifşa ediliyor.hirsizlik gasp vs durumlara davetiye cikariliyor.
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  merkez bankası habire faizler düştü diyorda ,bi yararını görmüyoruz....bu gün 4 sene vadeli 8 taksidi ödenmiş kredimi yine 4 sene yapılandırmak için Denizbank a gittim. kredimin 8 taksidi ödenmesine rağmen görevli masraflar yüzünden taksitler yine aynı olur,bir şey değişmez dedi.yahu ben 8 taksidi ödemişim,üstelik faiz az düşmüş,taksit nasıl aynı olabilir. birşey anlamadım bu bankanın işinden. inşallah borcum bitsin banka mı aman aman .doğru PTT ye.
  Cevapla
 • Abdulmelik 2 ay önce Şikayet Et
  İnşAllah diyorsun faize bulaşmaktan geri durmuyorsun faizin her türlüsü haram güzel kardeşim krediye bankaya bulaşmayın Allah size daha hayırlı olanı verir
  Cevapla
 • Tufan 2 ay önce Şikayet Et
  Faize bulaşmışsın kardeş tövbe et. Her yerde de işlediğin günahı anlatma. Allah affetsin. Çok ihtiyacınız varsa katılım bankaları var.
  Cevapla
 • Erdal 2 ay önce Şikayet Et
  Parayı borsada devlet bankalarına yatırdık, onlarda bizim gibi küçük yatırımcıyı durulmuyor.
  Cevapla
 • Mehmetsrka 2 ay önce Şikayet Et
  Yok kardeşim faiz zaten haram devlet düşüsede menfaat meraklısı millet düşürmez. 100 bin olan bir mal 200 bin oldu nasılda düşüyor ki
  Cevapla
 • Cemal 2 ay önce Şikayet Et
  İnsallah yapılandırma faizlerininde Bi önünü açarlar da bizde ödememizi rahatlaştırırız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle