Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Kararı 'Kurul' verecek

Tüm çalışanları ilgilendiren ve ve sosyal taraflar tarafından enine boyuna tartışılan kıdem tazminatına ilişkin yeni düzenlemede, uzlaşı formülü için bir bilim kurulu oluşturulması öngörülüyor.

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Kararı 'Kurul' verecek
Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Kararı 'Kurul' verecek
GİRİŞ 24.06.2020 09:24 GÜNCELLEME 24.06.2020 10:57
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kıdem tazminatı fonu için, ekonomi yönetimi yeni bir model arayışına girdi. COVID-19 döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından akademisyenlerden oluşan ve yönetime tavsiye niteliğinde kararlar alan Bilim Kurulu’nun benzeri kıdem tazminatı için kuruluyor.

 

Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta sosyal tarafları bir araya getirdiği toplantıda, Kıdem Tazminatı Fonu ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile ilgili akademisyenlerden meydana gelen bir Bilim Kurulu oluşturulması öngörüldü.

Ortak bir metin hedefi

 

 

Buna göre , işçi sendikaları, işveren sendikaları ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önereceği akademisyen ve hukukçulardan oluşan bilim kurulu, kıdem tazminatı ve tamamlayıcı emeklilik sistemiyle ilgili gündeme gelen senaryolar üzerinde çalışarak ortak bir metin oluşturmaya çalışacak.

Bu metin, üzerinde son çalışmalar yapıldıktan sonra TBMM gündemine sunulacak. Kaynaklar, kıdem tazminatı fonunu da içeren Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin de benzer bir yöntemle tarafl arın uzlaşısıyla gündeme getirilmesinin öngörüldüğünü aktardılar.

Ekonomi için önerilmişti

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan bilim kurulunun başarılı çalışmalarının kamuoyuna yansımasının ardından, iş dünyasının çeşitli kesimlerinde ekonomi için de ayrı bir bilim kurulu oluşturularak, ekonomi politikalarına yön verilmesi istenmişti. İş dünyası sivil toplum örgütleri, işçi sendikaları, Bankalar Birliği’nin yer aldığı 25-30 kişilik Ekonomi Bilim Kurulu kurulmasını önermişti. Ayrıca, MÜSİAD yanı sıra TOBB bünyesindeki bazı oda ve borsa başkanları da ekonomiyle ilgili bilim kurulu oluşturulmasını istemişlerdi.

KAYNAK: DÜNYA/HÜSEYİN GÖKÇE
YORUMLAR 1
  • cevdet 2 yıl önce Şikayet Et
    ben özel emeklilik şirketlerine güvenmiyorum para pul a dönüyor sgk 2. emeklilik hakkı versin ne kadar prim veya para yatırırsam ona göre 2.emeklilik istiyoruz kıdem tazminatını da isteyen sgk verir ogüngü prim günsayısını artırır
    Cevapla