Bakan Albayraktan son dakika açıklaması: 133 bin başvuruyu geçti

Hazine Ve Maliye Bakanı Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği 63. Genel Kurul Toplantısı'nda "Normalleşme süreciyle birlikte toparlanmayı güçlü bir şekilde görmeye başladık. Normalleşmeye en az hasarla giren ekonomi olduk. Konut kredisine başvuru şu ana kadar 133 bini geçti. 25 milyar lira tahsis edildi" dedi.

GİRİŞ 23.06.2020 11:56 GÜNCELLEME 23.06.2020 12:46
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Bakan Albayrak "Bankalar yerli üretimi desteklemeli. Türkiye'de üretim kapasitesi olan ürünleri Türkiye'de üretmemiz lazım. Krediyi sağladıktan sonra yatırımcıyı kendi haline bırakmamamız lazım" dedi.

 

 

Albayrak bankalara da çağrıda bulunarak, "Bankalar bazı eski alışkanlıklarından kurtulmalı. Aldığınız kararlar sosyal toplumsal refahı etkiliyor. Milli bir şuurla hareket etmenizi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak ayrıca "Devletimiz şu an itibarıyla Cumhuriyet tarihinde görülmemiş seviyede bir piyasa gözetim kabiliyetine ulaştı." dedi.

 

 

Hazine Ve Maliye Bakanı Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarından satır başları;

Koronavirüs kaynaklı olarak yılın ikinci çeyreğinde olumsuz görünüme rağmen Haziran ayından itibaren ekonomik yönden iyileşmeye yönelik pozitif sinyaller vermeye başladı.

Türkiye’de genel anlamda karantina uygulanmaması ile birlikte normalleşme süreciyle ilgili adımların atılması pozitif sinyallerde etkili oldu.

Haziran ayına ilişkin öncü rakamlar ekonomide iyileşmeye yönelik pozitif sinyaller vermeye başladı. Normalleşme dönemine en hazır, ekonomik açıdan en az etkilenmiş şekilde giren ülkelerden biri olduk.

Merkez Bankası’nın para politikası ve güçlü faiz indirimiyle birlikte kamu bankalarının düşük faizle verdiği kredilerle faiz oranları geriledi, kredi büyümesi güçlü seviyede devam etti. Kur etkisinden arındırılmış ticari krediler artış gösterdi.

133 BİN BAŞVURUYU GEÇTİ

Şimdiden iyileşmenin pozitif yönde gözlemlendiği ortaya çıkıyor. Normalleşme sürecinin bu ay başında hız kazanmasıyla kamu bankalarımız öncülüğünde konut, taşıt, ihtiyaç kampanyalarıyla birlikte üzerinde çalışmakta olduğumuz yeni istihdam paketi ekonomiyi güçlü şekilde etkilemeye devam edecek.

Türkiye'nin bu süreçten 'V' şeklinde bir toparlanma ile çıkarak potansiyel büyümesine yakınsamasını bekliyoruz.

Düşük maliyetli konut kredisi bugüne kadar 133 bin başvuruyu geçti. 101 binin üzerinde 25 milyar liralık tahsis yapıldı.

YÜZDE 24,6 ARTIŞ

İktisadi toparlanmayı güçlü bir şekilde görmeye başlıyoruz yurt içi talepte ve beklentilerde şimdiden iyileşmenin pozitif yönde gözlemlenmeye başladığı ortaya çıkıyor

Haziran ayı ilk 21 günlük döneminde ihracatımız bir önceki yılın haziran ayına göre yüzde 24,6 artış gösterdi. Normalleşme dönemiyle birlikte pandemi döneminin açıklarını kapatmak için fırsat sunacak bir resimle karşı karşıyayız.

BANKALARA ÇAĞRI

Bankacılık sektörümüz sağlıklı bir görünüme sahip. Bankacılık sektöründe kur riski söz konusu değil.

Değişim sürecinde bankalar olarak, sizlerin de bazı eski alışkanlıklardan kurtulması ve kabuk değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizlerden ülkemizin kalkınma hedefleriyle daha uyumlu bir bankacılık yapmanızı bekliyoruz.

YERLİ ÜRETİME DESTEK VERİLMELİ

Geçen gün marketten bir tartı alacağım. Yerli olsun dedim. Bir baktım üretim nerede diye, Türkiye'de değil. Türkiye'nin koca koca grupların dünyanın başka yerinde üretiyor etiketini basıyor. Türkiye'de üretim kapasitesi olan her şeyi ülkemizde üretmek gerekiyor. Devlet olarak biz ne gerekiyorsa yapacağız. Bankalar da yerli üretim projelerine destek sağlamalı.

Krediyi sağladıktan sonra yatırımcıyı kendi haline bırakmamamız lazım. İthal ürünlerin ikamesine hizmet edecek yatırımlara finansman desteği sağlamamız lazım. Verilen kredilerin finansal istikrarı tehdit eden spekülatif faaliyetlerde kullanılmaması için titiz davranmamız lazım.

Devletimiz şu an itibarıyla cumhuriyet tarihinde görülmemiş seviyede bir piyasa gözetim kabiliyetine ulaştı. 

KREDİ ÖDEMELERİNDE KOLAYLIK SAĞLANMALI

Merkez Bankası ve BDDK tarafından yapılan düzenlemeler etrafından dolaşmak için yapılan işlemler duyuyoruz, bunlardan kaçınmak lazım, düzenlemelerin ruhuna uygun hareket etmemiz lazım. Uzun vadeli müşteri ilişkilerine odaklanmak lazım, hassasiyetlerini dinleyerek bu salgın günlerinde kredi ödemelerinde kolaylık sağlamamız lazım. Ekonomik aktiviteye zarar vermeden bu süreci yönetmemiz lazım. Yeniden yapılandırmaları değerlendirmek lazım. 

(TBB'ye) Bir varlık yönetim şirketi çalışması yürüttüğünüzü benle paylaştınız, biliyorum, şeffaf bir model oltaya koyarsanız, biz de devlet olarak tüm desteği sağlarız.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
konut başvuru
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım lütfen önceden çekilen konut Kredilerine yapılandırma yapılmasını sağlamanızı bekliyoruz. Toplum sizden bu haberi bekliyor saygılarımla
  Cevapla
 • Onur 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım kamu bankalarına konut kredilerinde yapılandırma için en kısa zamanda talimatını gönderir de bizleri bir nebze olsun rahatlatır inşallah.
  Cevapla
 • Dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet acilen konut değerlendirme sistemi getirmeli bu ölü yiyenlere karşı burda devlet herkes ev sahibi olsun istiyor çoğu aç gözlü yaymyamlar da evin değerini yükseltiyor bu durumda mevcut sistem garibanlarin ev sahibi olma değilde aç gözlü yamyam fırsatclara yarıyor buna devlet acilen bir çözüm bulmalı biz garibanlari bu yamyamlarin vicdanına bırakmamalı yoksa hiç bir faydası olmayacak garibanlari
  Cevapla
 • Tamer 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım Daha õnce konut kredisi çekenler için yapılandırma yapmalarını bankalarla gõrüşebilirmisiniz nolursunuz sizi çok seviyoruz
  Cevapla
 • Ufuk 1 ay önce Şikayet Et
  Genç bakanlar.ülkemizin geleceği genç bakanlarımızın elinde.tebrikler.fatih sultan mehmet 21 yaşında istanbulu fethetti.genç bakanlarımızda inşaallah ülkemizi dünya devi yapacaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle