Borcu olan emekliler dikkat! Mutlaka başvurun

Maaşlarına haciz gelen emeklilere hayati nitelikte bir uyarıda bulunan icra uzmanı Caner Çakı, “Emekli maaşınıza haciz gelirse icra müdürlüğüne itirazda bulunarak haczi kaldırın” dedi.

Borcu olan emekliler dikkat! Mutlaka başvurun
Borcu olan emekliler dikkat! Mutlaka başvurun
GİRİŞ 21.06.2020 16:18 GÜNCELLEME 21.06.2020 16:18
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Korona virüs arasının ardından icra müdürlükleri yeniden çalışmaya başladı. Emeklilerin en fazla merak ettiği konuların başında 'emekli maaşlarına haciz konulur mu' sorusu geliyor. Konunun uzmanlarından Caner Çakı, emekliler tarafından en fazla kendilerine yönetilen sorunun "Emekli maaşıma haciz gelir mi" olduğunu söyledi.

Çakı, icra müdürlüklerinin alacaklının talebi üzerine emekli maaşlarından kesinti yaptığını hatırlatarak, “Emekli maaşından yapılan bu kesintisi alınan maaşın en fazla yüzde 25’i kadar yapılabiliyor. Zaten icra iflas kanununda bu, 2004 sayılı 83 üncü maddesine göre maaşlar, tahsisatlar, yaşlılık aylıkları, sigortalar ve yaşlılık sandıkları tarafından tahsis edilen gelirler haczi, ancak kısmen caiz olan şeyler arasındadır ibaresi yer almış. Bu konuda icra memuru, emekli maaşı üzerinden haciz kesintisi taleplerinde, borçlunun ve ailesinin geçinmeleri için gerekli olan miktarı saklı tutar ve geriye kalan kısım üzerinde haciz işlemi yapabilir. Öte yandan, kanun haciz işlemlerinde haciz yapılabilecek miktarın dörtte birinden az olamayacağını da belirtir. İcra müdürlükleri ise dörtte birlikte kısma haciz uygulamayı tercih etmektedir” dedi.

“İCRA VE İFLAS KANUNU EMEKLİ MAAŞLARINA KISMİ OLARAK HACZE KARAR VERMİŞTİR"

Sosyal güvenlik hukukunda ise olayın farklı olduğunu belirten icra uzmanı Çakı, “İcra ve iflas kanunu emekli maaşlarına kısmi olarak hacze karar vermiştir fakat 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre çok farklıdır. Sosyal güvenlik hukuku, sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin haczedilmesini yasaklamıştır. Kanun sadece bununla kalmayarak sigortalıların ve onların geride kalan eş, çocuk, ana ve baba gibi hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri koruma altına alınmıştır. Haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, icra müdürü tarafından reddedilmesi gerekmektedir. Bunun tek istisnası ise borçlunun ben bu borcu ödemek istiyorum maaşımdan kesilebilir demesidir” diye konuştu.

“HACZİ YASAK OLAN MAAŞINIZIN KESİNTİYE UĞRADIĞINI ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ”

Emekli maaşınıza haciz geldiği takdirde kanuna aykırı olarak haciz kesintisi yapıldığını ve bu kesintinin sonlandırılmasının mümkün olduğunu belirten Çakı, “Haciz kesintisi koyan icra müdürlüğüne başvurarak, 5510 sayılı kanunun uygulanmasını talep edin. Büyük ihtimalle talebiniz cevap bulacaktır. Bulmadığı takdirde ise icra tetkik merciine başvurarak, haczi yasak olan maaşınızın kesintiye uğradığını şikayet edebilirsiniz. İcra tetkik hakimi sizin şikayetinizi inceleyecek, maaşınızdaki haczin kaldırılması kararı verecektir” ifadelerini kullandı.
 

 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 18
 • yerel 2 yıl önce Şikayet Et
  Burada emekli maaşına haciz muafiyetine saldırı yapanlar ya esnaf yahut iş adamı yahut diğer serbest meslek sahipleri. Siz her masrafınızı vergiden düşerken ücretlilerden peşin vergi alınıyor. Ayrıca bu kanun borç tahsil edilmesin demiyor. BORCUN; Ev,arsa,tarla,hisse senedi,altın,mücevherat vs. menkul yada gayrımenkulundan tahsil edilmesine yasak yok. Ama emekli maaşı yaşayabilmek için asgari gelirdir. Adamı açlıktan öldürecekmisiniz? Siz esnaflar ve diğer serbest meslek ehli yahut çiftçiler daha zengin olmak için avanta şartlarda borç alıp üstüne yatıyorsunuz, bunu onunla karıştırmayın.
  Cevapla
 • vatandas ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben mobilya işi ile gecimimi sağlıyorum sizin koruduğunuz emekli ler benden mobilya alıyor kızını oğlunu evlendiriyor kendi ihtiyaçlarını alıyor bizde hem yaşlı başlı başlı adam diye hemde satış yapıp evimizi dükkanınımızı gecindirelim diye meçburen ürün veriyoruz iş ödemeye gelince resmen ödemeyenler oluyor. Hatta 27 tane mobilyacı esnafı bu yolla dolandıran emekli şbekeler var ne olacak esnafın hakkı dolandırılan alacağını tahsil eden vatandaş deyimi hakkı yokmu. Kusura bakmayında her kez borcunu ödemekle yükümlü olmalı madem emekliyi vatandaş olarak koruyorsunuz esnafta vatandaş o zaman emeklinin ödemediği borcunu siz esnafa ödeyin
  Cevapla
 • Arif 2 yıl önce Şikayet Et
  Peşin satış yapın parası olan alır.
  Cevapla
 • dot 61 2 yıl önce Şikayet Et
  vergi borcu olan bir dünya insan her şeyine icra geldi bu zamnda iş yok para yok
  Cevapla
 • işçi 2 yıl önce Şikayet Et
  çalışmak degil emekli olmak cazip geliyorsa sorun var demektir.Milyonlarca çalışan emekliler yüzünden insanlar magdur.Bu tezata ne zaman son verilecek.
  Cevapla
 • tepe 2 yıl önce Şikayet Et
  Neyin tezatı zaten emekli yaşı 60 değil mi? normal 60 yaşındaki insanda bi zahmet emekli olsun.Ortada tezat filan yok 60 yaşına kadar adam kaç seneler çalışmış daha emekli olmayacakmı? Türkiye de asgari ücrete kaç saat mesai ile ne zor şartlar ile çalıştırıyorlar bilmiyorsun galiba?
  Cevapla
 • Atak43 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir Sorum var. Bir emekli başka bir emekliye borç verse. Borçlu emekli borcunu ödemezse alacaklı emekli ne yapsın? İyi borçlu emekliyi haksız olduğu halde korunuyorda, alacaklı emekliyi kim koruyacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle