Türkiye'nin zirve inadı! 50 milyar dolarlık hamle

Sağlık turizminde 2020 yılının çok iyi başladığını ancak Covid-19 süreciyle turizmin durduğunu aktaran Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği başkanı Dr. Köksal Holoğlu, “Türkiye sağlık turizminde çok büyük bir güç. Çok ciddi bir sağlık potansiyelimiz var. Yalnız bunu iyi yönetmek lazım.Doğru yönetirsek dünya sıralamasında en tepe çıkarız. Sağlık turizminde 50 milyar dolar hayal değil” dedi.

Türkiye'nin zirve inadı! 50 milyar dolarlık hamle
Türkiye'nin zirve inadı! 50 milyar dolarlık hamle
GİRİŞ 20.06.2020 12:21 GÜNCELLEME 20.06.2020 12:26
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türkiye dünya sağlık turizminde ilk 5 ülke arasında yer alıyor. 2020 yılı sağlık turizmi açısından olumlu başladı ancak salgın, planları olumsuz etkiledi. 20 Mayıs'tan itibaren Türkiye'ye belli alanlarda yurtdışından hasta kabul edilmeye başlandı. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, sektör araştırmalarına göre salgın sonrası mevcut durumda yurt dışından hasta kabule başlanan 20 Mayıs’tan bugüne kadar ülkeye 3 bine yakın hasta geldiğini söyledi.

 

Türkiye sağlık turizminde geçen yıl ciddi bir gelişme sağladı. 2018-2019 döneminde sağlık turizmi kapasitesini yüzde 40 artırdı. Türkiye 2019 döneminde 1.5 milyon sağlık turisti ağırladı ve toplam 6 milyar dolar gelir elde edildi. Kişi başına ortalama harcama tutarı ise 4 bin dolar olarak gerçekleşti. Hastaların yüzde 60’ı Orta Doğu’dan gelirken yüzde 20 Rusya ve Ukrayna, yüzde 10 Avrupa, yüzde 5’er de Afrika ve diğer ülkelerden geldi. Ancak bu oranın salgından dolayı değişeceği ve yakın dönemde Avrupa ülkelerinde daha fazla sağlık turisti geleceği tahmin ediliyor. Türkiye’deki sağlık turizminde estetik, kalp cerrahisi ve ortopedi alanları öne çıkıyor.

Ziyaretçi sayıları bakımından Türkiye dünya sağlık turizmi liginde dördüncü sırada yer alıyor. İlk sırada Hindistan’ın bulunduğu listede ikinci Malezya üçüncü Tayland yer alıyor. Sağlık turizminde adını her geçen tescilleyen Türkiye’nin hedefi önümüzdeki yıllarda sağlık liginde ilk sıraya yükselmek. Salgından dolayı bu yılki hedefler sekteye uğrasa da genel tabloda dünyada sağlık turizminde en önde gelen ülke olunması amaçlanıyor.

“YURT DIŞINDAN 3 BİNE YAKIN HASTA GELDİ”

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği başkanı Dr. Köksal Holoğlu, sağlık turizmine ilişkin detaylı bilgiler verdi. Normalleşme ile birlikte 20 Mayıs’ta yurtdışından belli alanlarda hasta kabul edilmeye başlanmıştı. Holoğlu, sektör araştırmalarına göre salgın sonrası mevcut durumda 20 Mayıs’tan itibaren ülkeye 3 bine yakın yurtdışından hasta geldiğini belirtti.

“SAĞLIK TURİZMİNDE 50 MİLYAR DOLAR HAYAL DEĞİL”

 

Sağlık turizminde 2020 yılının çok iyi başladığını ancak Covid-19 süreciyle turizmin durduğunu aktaran Holoğlu, “Türkiye sağlık turizminde çok büyük bir güç. Çok ciddi bir sağlık potansiyelimiz var. Yalnız bunu iyi yönetmek lazım.Doğru yönetirsek dünya sıralamasında en tepe çıkarız. Sağlık turizminde 50 milyar dolar hayal değil” dedi.

Teknoloji bakımından da Türkiye’nin özellikle son dönemlerde büyük bir ivme kazandığını anlatan Holoğlu, “Türkiye’de 650 özel hastane var. Onlarda ve diğer sağlık merkezlerinde yüksek teknolojili cihazlar ile hizmet veriliyor Bir hasta aynı gün bütün işlemlerini yaptırabiliyor. Uzman hekime erişme hızı da çok yüksek. Diğer ülkelerde böyle bir durum yok” diye konuştu.

“SAĞLIK TURİZMİ BAKANLIĞI TALEBİ”

Holoğlu, sağlık turizminin tek elden yürütebilmesi için bu alan özgü bir bakanlık kurulması talepleri olduğunu söyledi. Kurulacak bir Sağlık Turizmi Bakanlığı ile sağlık turizminin bir yıllık otomotiv ihracatının üzerine çıkabileceğini kaydetti.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 7
 • Bitez 2 ay önce Şikayet Et
  Pandemi kurallarına uyup kendimizi disipline edebilseydik vaka sayısını 500 ün altına,ölümleri çok aza düşürebilseydik turizmin kaymak tabakasını biz kapardık.Sağlık alt yapımızın birinci sınıf olduğunu zaten ispatladık bunu görmüş olan tüm dünya sağlık için de yurdumuza akardı.değil 50,100 milyar$ kazanırdık.Maske takmayarak mesafeye uymayarak kendimize ülkemize zarar veriyoruz.
  Cevapla
 • Zeki 2 ay önce Şikayet Et
  Avrupa bizi bosuna kiskanmiyor. Cok yasa reis
  Cevapla
 • Sezgin 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye zaten pandemiden önce 2019 yılında sağlık turizminde Dünyada 3. Sıraya yükselmişti. İngilizler bile tedavi olmak için Türkiye'ye geliyordu. Bununla ilgili haberler yayınlandı. Özellikle saç ekimi konusunda ülkemiz lider konumda. Euronews bununla ilgili haber yapmıştı. Ülkemizin gücünün maalesef farkında değiliz. Allah hainlere, bölücülere, milletin kültürü ve inancına düşman olanlara fırsat vermesin.
  Cevapla
 • Erhan 2 ay önce Şikayet Et
  25 30 yıl hep bu sağlık turizmini İstanbul için düşünüyorum insanlar bazı önemli sağlıkları için Saç implant estetik organ nakli vekronik hastalıkları için Servet harcıyorlar dünyada İstanbul’ tamda bu iş için cazibe merkezi olmalı hatta tedavi sürecine ek olarak Karadeniz yaylalarının sağlıklı ortamında kur tedavileri entegre edilmeli türiyenin ekonomisi şahlanır ve gelecekteki elektirik ihtiyacı için barajlar çoğaltılmalı nehirlerimizi barajlarla donatmalıyız
  Cevapla
 • İsmail 2 ay önce Şikayet Et
  En önemli sayılacak sektörlerden başı çeken sağlıktır, çünkü milyonlarca insan tüm dünyada hastalıklarla mücadele içerisinde ve bunun sezonuda yok. Gelecek bu yöne doğru ilerliyor ve buna biçilebilecek fiyat elli milyarın da çok üstünde olacağı muhakkak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle