Diyanetten maaş kararı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin maaşlarını faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödemeye başladı.

Diyanetten maaş kararı!
Diyanetten maaş kararı!
GİRİŞ 18.06.2020 13:22 GÜNCELLEME 18.06.2020 13:22
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın öncülüğünde faizle mücadele kapsamında personel maaşlarının faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödenmesine yönelik çalışma tamamlandı.

 

Bu kapsamda, ilk etapta kurum maaş ödeme protokolleri sona eren merkez ve bazı taşra teşkilatlarındaki personelin maaşları, faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödenmeye başlandı.

İl müftülükleri, halen devam eden kurum maaş ödeme protokollerinin sona ermesinin ardından maaş ve ücretlerin hangi kurum aracılığıyla ödeneceğine karar vermesiyle birlikte 150 bini aşkın din görevlisi maaşlarını faizsiz finans kurumları üzerinden alacak.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, Başkanlığın manevi ve ahlaki konularda topluma rehber olma misyonuna sahip olduğunu belirtti.

Bilgin, faizsiz finans kurumlarının temsilcilerinin de yer aldığı komisyonla iki kez toplantı yapıldığını söyledi.

"Müftülüklerden faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi istendi"

Mehmet Bilgin, bu toplantılarda alınan kararlar sonucunda, geçen yıl kasım ayında il ve ilçe müftülüklerine gönderilen genelgede, kurum maaşlarını ödeme protokolünde faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesinin istendiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. 30 Mart'ta faizsiz finans kurumlarına davet mektubu gönderdik. Dört faizsiz finans kurumu davetimize icabet etti. 15 Haziran'da faizsiz finans kurumlarından ilk maaşımızı aldık. Teşkilatımıza, milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum."

İl ve ilçe teşkilatlarımızdan 128'i faizsiz finans kurumlarıyla anlaşma yaptı. Daha önce bankalarla protokol anlaşmaları olan müftülüklerimiz olduğundan dolayı 2021'de tüm anlaşmalar bitecek. Başkanımızın talimatıyla faizsiz finans kurumlarıyla anlaşma yapılması gerektiğini bir yazıyla taşraya göndermiş olduk. İnşallah 1.5 yıl içinde tüm teşkilatlarımız faizsiz finans kurumlarıyla anlaşma yapacaklar."

"Ana temamız, faizsiz sistemi desteklemektir"

Başkanlığın merkez yerleşkesinde bulunan yaklaşık 1750 personelin maaşlarını haziran ayı itibarıyla faizsiz finans kurumu aracılığıyla aldığını belirten Bilgin, şu açıklamayı yaptı:

"Üstlenmiş olduğumuz misyon nedeniyle toplumu din konusunda aydınlatmakla görevli bir kurumuz. Manevi ve ahlaki anlamda topluma rehber olma gibi bir misyonumuz var. Amacımız, faizle mücadele kapsamında faizsiz sistemi desteklemektir. İnşallah çok güzel bir başlangıç olacak. Bu uygulama diğer kurumlar için de örnek teşkil edebilir."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 44
 • 1980000000000000000 1 ay önce Şikayet Et
  Faizsiz banka varmı Allah aşkına, sadece isimlerini kelime oyunu yaparak söyleyen bankalar var.
  Cevapla
 • Serdar 1 ay önce Şikayet Et
  Taşra daki personel sorunlarını çözmek için 200 km yolmu gidecek her ilçede katılım Bankası varmı
  Cevapla
 • devletim 1 ay önce Şikayet Et
  sende bi ziraat hesap aç, harcayacağın parayı eft yaparak bankaya gönder git çek. harcamayacağın parayı katılım hesabında tutarsın. bi imam olarak söylüyorum herşeyi devletten bekleme hocam...
  Cevapla
 • Erpınar 1 ay önce Şikayet Et
  Yazık, halbuki cennet ucuz değil!
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Günümüz iktisat sisteminde faiz olmadan hiçbir banka iş yapamaz, faizsiz banka yoktur.
  Cevapla
 • ibrahim 1 ay önce Şikayet Et
  faizsiz banka hangisi bir soylwyin allah askina ben albaraka ile calistim cok iyi biliyorum cuma gunu kapanisa dogru kasada bulunan parayi 2 gunluk faize diger bankalara yatirdiklarini
  Cevapla
 • Adalet 1 ay önce Şikayet Et
  Katılım bankaları kör cahil.
  Cevapla
 • eses 1 ay önce Şikayet Et
  okadar ogretmen polis asker peki bunlar neden ordan maas almiyor bence diyanet kendini dusunmus diyanet personeli muslumanda otekiler gavurmu sacma bence.
  Cevapla
 • murat 1 ay önce Şikayet Et
  Onlar diyanete baskı yapıyor belkide. Sen baskı yaptınmı. Kuran da çok şiddetli bir şekilde faize karşı çıkılıyor.
  Cevapla
 • The imam 1 ay önce Şikayet Et
  Kendi kurum amirleri istemesi lazım. Hemen diyanet e suç atmayın. Biz yıllardır diyanete baskı yapıyoruz. Polis öğretmen de baskı yapsın o halde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle