Türkiye Varlık Fonu Turkcell'in yüzde 26.2'sinin hissedarı oluyor

Son dakika haberi: Türkiye Varlık Fonu, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin yüzde 26,2 oranında hissedarı oluyor.

Türkiye Varlık Fonu Turkcell'in yüzde 26.2'sinin hissedarı oluyor
Türkiye Varlık Fonu Turkcell'in yüzde 26.2'sinin hissedarı oluyor
GİRİŞ 18.06.2020 01:49 GÜNCELLEME 18.06.2020 02:14
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Türkiye Varlık Fonu, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin yüzde 26,2 oranında hissedarı oluyor.

 

 

TÜRKİYE VARLIK FONU TURKCELL'İN EN BÜYÜK ORTAĞI OLACAK

TVF'den yapılan açıklamaya göre, Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler ile TVF, Turkcell'in en büyük ortağı durumuna gelecek.

 

 

TVF'nin hem özel sektörde faaliyet gösteren hem de yurt dışı borsalarda işlem gören bir şirkete yaptığı ilk yatırım olan bu satın alma, fonun, Türkiye'nin rekabetçi şirketlerini destekleme stratejisinin bir parçası olarak nitelendiriliyor. 

TVF, kuruluş vizyonu doğrultusunda, küresel dijital dönüşümde öncü bir şirketin en büyük destekçisi olurken, LetterOne da, hisselerini neredeyse ikiye katlayarak Turkcell'in geleceğine duyduğu güveni ortaya koydu.

TURKCELL DAHA İSTİKRARLI VE ŞEFFAF HALE GELECEK

Hissedarlar arasında uzun zamandır süregelen ve firmanın piyasa değeri ile performansına olumsuz yönde etki eden anlaşmazlıkların çözülmesini sağlayan satın almayla birlikte Turkcell'in ortaklık ve yönetim kurulu yapısı sadeleşerek daha istikrarlı ve şeffaf hale gelecek.

Açıklamada, satın almanın ardından yeni dönemdeki ortaklık yapısına ilişkin şunlar kaydedildi:

"TVF, toplam yüzde 26,2 içerisindeki yüzde 15'lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu'ndaki 9 üyeden 5'ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak. Telia, Turkcell'deki yüzde 24,02'lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell'den çıkış yapacak. LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24,8'e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek. Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek, Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak Turkcell'den çıkış yapacak. Yönetim kurulundaki 4 üye TVF imtiyazı olmaksızın seçebilecek ve bu sayede azınlık hissedarlar daha fazla güç kazanacak. Turkcell’in mevcut temettü politikası sürdürülecek. Turkcell, hem Borsa İstanbul hem de New York borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmaya devam edecek."

Turkcell Ana Sözleşmesi'nde yapılacak değişikliklerin Genel Kurul'da onaylanması ve ilgili düzenleyici kuruluşlardan gerekli izinlerin alınmasının ardından sürecin 2020 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

"BİRİNCİL GÖREVİMİZ, TÜRKIYE'NIN STRATEJİK ŞİRKETLERİNE YATIRIM YAPMAK"

Açıklamada görüşlerine yer verine TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez, günümüzde giderek artan bağlanabilirlik ve teknoloji talepleriyle birlikte Turkcell'in pandemi sonrası dönemde daha da büyümesinin beklendiğini bildirdi.

Sönmez, TVF'nin birincil görevinin, Türkiye'nin stratejik şirketlerine yatırım yapmak olduğunu belirterek, "Türkiye’nin lider dijital operatörü Turkcell'in bu potansiyelini en etkin şekilde ortaya koyması için bu yatırımı yapıyoruz. Yeni dönemde Turkcell’in performans odaklı yapısının ve kurumsal yönetişiminin daha da güçlü hale gelmesi için TVF olarak tüm desteğimizi sunacağız. Ülkemizin geleceği adına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Fatih 3 ay önce Şikayet Et
  Tabi baktınız memleketin ne kadar önemli şirketi varsa satmışsınız. Şimdi de nerden dönsek kar diye satın almaya çalışıyorsunuz. Işiniz zor valla Allah yardımcınız olsun
  Cevapla
 • Oguzhan 3 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel ve stratejik bir karar, tebrik ederim, hayırlı uğurlu olsun İnşallah.
  Cevapla
 • yerli 3 ay önce Şikayet Et
  türk telekomu da alsa iyi olur milli güvenlik için.
  Cevapla
 • osmanlı 3 ay önce Şikayet Et
  herkez olsun aama herkezin içinide dışınıda Allah görüyor
  Cevapla
 • osmanlı 3 ay önce Şikayet Et
  Allah seni rahatsız eder devamlı
  Cevapla