İmamoğlu'nun taksi açıklamasına tepki

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun taksi açıklamasını değerlendiren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Veli Yurt, 'Haberimiz yoktu, taksici esnafı üzüntüyle karşıladı, bütün esnafımızın tansiyonu şu an yükselmiş durumda' diye konuştu.

İmamoğlu'nun taksi açıklamasına tepki
İmamoğlu'nun taksi açıklamasına tepki
GİRİŞ 12.06.2020 19:18 GÜNCELLEME 12.06.2020 19:19
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Ekrem İmamoğlu, hayata geçirecekleri yeni taksi modeliyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni model ile birlikte İBB, 5 bin taksiyi kiraya verecek. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Veli Yurt kentteki taksi sayısının yeterli olduğunu ifade etti. Taksici esnafı da kararı desteklemediklerini belirtti.

 

 

"GERÇEKTEN ÜZÜLDÜK, HABERİMİZ YOKTU"

Yeni taksi modeli kararıyla ilgili daha önceden bilgilendirilmediklerini ifade eden Veli Yurt, "Gerçekten üzüldük. Çünkü haberimiz yoktu. Açıklamayı taksici esnafı üzüntüyle karşıladı. Çünkü yaşanan pandemi sürecinden dolayı esnafımız zaten evine zor ekmek götürüyor. Kaldı ki bu durumda taksi duraklarımızın önünde görebilirsiniz. Şu an esnafımız iş sıkıntısı yaşıyor. Bu süreçte böyle bir açıklamanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Olmamalıydı. Bizim esnafımız bir bedel ödedi ve bu plakaları aldı. Son olarak bu sayı 1990'da artırıldı. Ama maalesef İstanbul'da en büyük sorun trafik. Trafik çözülse bizim İstanbul'da taksi sayımız yeterlidir" diye konuştu.

 

 

"ESNAFIMIZIN TANSİYONU ŞU AN YÜKSELMİŞ DURUMDA"

Veli Yurt, "Kesinlikler haberimiz yoktu. İstanbul'da bütün esnafımızın tansiyonu şu an yükselmiş durumda. Buradaki sıkıntı İstanbul'daki taksi sayısı değil. Önce trafik çözülmeli sonrasında taksi sayısı düzenlenmeli. İstanbul'da 17 bin 385 taksi var. Bir de mahalle korsanları var. Mahalle korsanlarının çözülmesi gerekiyor. Bir dönem taksimetre yoktu. Bir liste verilirdi. Liste fiyatı üzerinden taşımacılık yapılırdı. Şimdi mahalle korsanları bu şekilde hizmet veriyor. Önce bunlar çözülmeli. Bunlar çözülmedikten sonra taksi sayısının yeterli olup olmadığına şu an için karar verilmemeli. Kiralık plaka olayı kanunen geçerliliği olmayan bir düzenlemedir. Esnaf arasında alınıp veriliyor ama bunun kanun tarafı yok. Önce bunun kanun çerçevesinde oluşması gerekiyor. Plaka sayısının artırılmasını doğru bulmuyoruz" " ifadelerini kullandı.

"ŞU AN 18 BİN TAKSİYLE İŞ YAPAMIYORUZ"

Taksicilik yapan Kenan Ertuğrul ise, "Şu an da bile 18 bin taksiyle iş yapamıyoruz. Bir dönem tek ve çift plaka uygulaması başlatıldı. Biraz iş yapmaya başlamıştık. 5 bin taksi fazla. Başka bir plan varsa faydalı olabilir ama zannetmiyorum" şeklinde konuştu.

Taksici İsmail Kumandanveren, "Bizi etkiler, şu an zaten işimiz yok. Biz akşama kadar oturuyoruz. Bütün taksiler burada. Bir saattir 10, 15 taksi duruyor. Taksi yeterli" ifadelerini kullandı.

"MEVCUT 18 BİN TAKSİ VAR YETERLİDİR"

Taksici Adem Ekinci de, "Şu an taksi sayısı yeterli. Belli saatlerde olmuyor. İsterse 5 bin değil, 10 bin tane plaka çıkarsa belirli saatlerde zaten bulunmuyor. Sabah ve akşam 10 bin tane araba çıksın yine araba yok. Her tarafta araba var. Şu an mevcut 18 bin taksi var yeterlidir. Belli saatlerde olmuyor evet ama sonra sabah iş bitiyor arabalar duraklarda bekliyor" diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
imamoğlu
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • emekçi 7 ay önce Şikayet Et
  taksi piyasasına yeni düzenleme zorunlu,şuanki düzen şöför esnafını plaka sahibine köle yapan bir düzen,tüm plakalar belediye tarafından satın alınmalı ve şöför esnafının sınavı geçenlerine makul fiytlarla kiralanmalı,standartları yerine getiremeyene tekrar plaka kiralanmamalıdır.
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Yorumlara bakıyorum kendi adamlarını zengin edecek falan,filan. Herkesi kendiniz gibi biliyorsunuz tabi!
  Cevapla
 • murat 7 ay önce Şikayet Et
  taksiye binmeye korkuyoruz istanbulda taksi işi büyük promlerm
  Cevapla
 • ultra 7 ay önce Şikayet Et
  seçimlerde taksicilerin çoğu akpartiye atıp tutuyodu. bi söz vardır dinsizin hakkından imansız gelir.
  Cevapla
 • Benim 7 ay önce Şikayet Et
  Bu hizmet için gelmemiş nerede paralı bir iş var onun peşinde bu dönem cebini doldurup gidecek ondan sonra bir daha göremezsin gerçi bunlara 10 Bin tane oyum olsa birtakım oy bile vermem
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle