2021'de bitiyor! Yunanistan'a karşı Türkiye'nin kozu olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “TANAP ile Türkiye’ye taşıdığımız gaz 6 milyar metreküpe ulaştı” açıklaması gözleri bir kez daha bu tarihi projeye çevirdi. Enerji uzmanlarına göre bu bolluk Türkiye’nin 2021’de süresi dolacak uzun vadeli gaz anlaşmaları öncesinde önemli bir koz olacak.

2021'de bitiyor! Yunanistan'a karşı Türkiye'nin kozu olacak
2021'de bitiyor! Yunanistan'a karşı Türkiye'nin kozu olacak
GİRİŞ 12.06.2020 14:55 GÜNCELLEME 12.06.2020 14:55
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin enerji merkezi olma yolcuğu emin adımlarla devam ediyor. Bir yandan geleceğe yönelik hamleler yapan ve özellikle Doğu Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarına odaklanan Ankara, diğer tarafta Anadolu’nun stratejik konumunu kullanarak doğu-batı arasında en önemli enerji koridoru olma özelliğini perçinliyor.

 

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, 2019’da Türkiye’nin TANAP’tan 2.9 milyar metreküp gaz aldığını hatırlatarak, boru hattından bu yıl 6 milyar metreküplük kapasiteye ulaşılmasının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Kaynak çeşitliliği için de değerli bir veri Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde tedarik zincirinde ve üretim alışkanlıklarında değişim yaşandığı bir dönemde TANAP’tan geçen 6 milyar metreküp gazın ne anlama geldiği konusuna da değinen Prof. Dr. Kumbaroğlu şunları söyledi:

FIRSATLARI İYİ GÖRMEK LAZIM

“Pandemi nedeniyle talebin öngörülen oranda büyümeyeceği bir yılda 6 milyar metreküp rakamı arz tarafında kaynak çeşitliliği ve bolluk anlamına geliyor. Bunun beraberinde getirdiği fırsatları iyi görmek lazım. Özellikle 2021 yılından itibaren süresini dolduracak olan uzun vadeli anlaşmaların nihayete ermesinin öncesinde bu durumun Türkiye’nin elini güçlendireceğine inanıyorum. TANAP’tan geçen gaz miktarı rekabetçi bir piyasa oluşumu ve fiyat pazarlığında ülkemiz için çok önemli bir avantaj.”

Yunanistan ile yaşanan gerilimi de dengeleyebilir

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, TANAP dendiği zaman projeyle ilgili akla gelen ilk noktalardan birinin de boru hattının Avrupa uzantısı olan Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) olduğunu hatırlatarak, “Adriyatik geçişiyle birlikte TAP’ın yüzde 95i tamamlanmış durumda. TANAP üzerinden ilk deneme gazı geçtiğimiz yılın sonunda Yunanistan’a, geçtiğimiz ay Arnavutluk’a verildi. TANAP-TAP bağlantısıyla 10 milyar metreküp gaz Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gidecek. Bu sayede Yunanistan’la Akdeniz’de gerilen ipler TANAP üzerinden dengelenmiş olacak. Bu nedenle TANAP projesi jeopolitik dengeler açısından da çok önemli.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 7
 • Baltacı Mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
  chp başta olsaydı bu ülke hala 1990 ları yaşıyo olurdu kesin ve net
  Cevapla
 • Söz 3 yıl önce Şikayet Et
  3600 km lik boru hattı
  Cevapla
 • Cucumber 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlısı olsun Şu döviz işinden de kurtulduk mu mis gibi ülke Zaten en rahat Müslüman ülkelerinden biriyiz EVDEKAL alalım sağlıklıca kalalım
  Cevapla
 • RECEP 3 yıl önce Şikayet Et
  ey kurban olduğum ALLAH sen her şeye KADİRSİN ÜLKEMİ ,MİLLETİMİ,DEVLETİMİ, MEHMETÇİKLERİMİZİ,EMNİYET GÜÇLERİMİZİ bu GÜZEL VATAN İÇİN ne kadar elini taşın altına koyan varsa hepsini KORU YARABBİ ÜLKE İDARECİLERİMİZİN her türlü zorlukları BAŞARMALARINI nasip eyle ALLAHIM onları sevdiklerine bağışla.
  Cevapla
 • Erdemir 3 yıl önce Şikayet Et
  İNSALLAH kardesim
  Cevapla
 • TR - SAKARYA 3 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan hasmane davraniyor, dolaysiyla geçis güzergahi degistirilsin, Türkiye dostu Ukranya üzerinden Avrupa'ya ulastirilsin !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle