Torba yasaya eklendi! 7 ile yeni destek geliyor

2020 yılı içinde 7 ilde hasara yol açan 3 büyük depremden etkilenen afetzedelere destek sağlanacak. Torba düzenlemeye alınan değişiklik kapsamında yıkık, ağır ve orta hasarlı yapı sahipleri için her türlü alt yapı ve sosyal donatıların inşası yapılacak ve kredi desteği verilecek.

Torba yasaya eklendi! 7 ile yeni destek geliyor
Torba yasaya eklendi! 7 ile yeni destek geliyor
GİRİŞ 09.06.2020 11:01 GÜNCELLEME 09.06.2020 11:01
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

2020 yılı içerisinde Manisa, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Tunceli ve Van illerinde meydana gelen depremlerden zarar gören vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için 7296 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun'da düzenlemeye gidildi.

 

 

AFETZEDEYE DESTEK

Kanun geçici 26. maddesinde yapılan ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelen değişiklikle depremlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fen heyetleri tarafından tespit edilen yıkık, ağır ve orta hasarlı konut, ahır ve iş yerlerinden hak sahibi olan afetzedelere destek sağlanacak.

 

 

İNŞA EDİLİP, KREDİ DESTEĞİ SAĞLANACAK

İlgili bakanlığa bağlı heyetler tarafından tespit edilen yıkık veya ağır hasarlı konut, iş yeri ve ahır sahibi afetzedelere hak sahibi olmak ve borçlandırmaları yapılmak kaydıyla her türlü alt yapı ve sosyal donatıların inşası yapılacak ve kredi desteği sağlanacak.

Depremde orta hasarlı olduğu tespit edilen konut, iş yeri veya ahır sahibi afetzedelere ise yine söz konusu kanun hükümleri kapsamında kredi desteği sağlanacak.

BİR AYDA 3 BÜYÜK DEPREM

22 Ocak'ta Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde, 24 Ocak'ta Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde, 23 Şubat'ta Van - İran sınırındaki Hoy kentinde 5.9 büyüklüğünde 3 büyük deprem meydana gelmişti. 60'dan fazla kişi hayatını kaybettiği depremlerde çok sayıda yapı da yıkılıp hasar görmüştü

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
torba yasa
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Mehmet. 1 yıl önce Şikayet Et
  Malatya nin darende ilcesinde hasar tespiti daha yapılmadı. Tespitler bir an önce bitmeli.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  inşaallah kadir kıymet bilirler,istanbul ankara antalya gibi olmaz.
  Cevapla
 • Sakarya'lı 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah Sakarya,Gölcük ve Düzce illerini de kapsayan bir düzenleme meclisimize gelir sonuçta bizlerde bu ülkenin vatandaşlarıyız....!
  Cevapla
 • ahmet 2323 1 yıl önce Şikayet Et
  Elazığ da yaşıyorum köyde az hasarlı evimiz var. köyde evi yenilemek istiyoruz ama malesef ki belediye özel idare ye yatan para bile 20 25 bin tl nasıl ev yapalım köye. yeni bir depremde ya yıkılacak ya hasar alacak. Devletimizden para talep etmiyoruz bu harçlar çok yüksek, bu düşmeli ve bize inşaat yapımında kullanılan malzemeyi uygun bir ödeme koşuluyla sağlayalım işçiliği biz verelim. köylere de kentsel dönüşüm şart sürekli devlet depremde para yardımı yapacağına biz proje hazırlıyalım bize ödeme kolaylığı sağlasın evlerimizi yenileyelim ve bu harçlar düşsün bu şekilde köye kimse gitmiyor. ev yapamıyor.
  Cevapla