Bakan Varank: Virüsün tedavisinde kullanılacak

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Daha önce ithal ettiğimiz iki farklı ilacın etken maddelerinin yerli üretimi için metotlar geliştirildi. TÜBİTAK MAM ile bir start-up firması, virüsün tedavisinde kullanılacak yüksek saflıkta antikor içeren bir ürün geliştirecek" dedi.

GİRİŞ 08.06.2020 14:50 GÜNCELLEME 08.06.2020 15:25
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank corona virüse karşı yerli aşı ve ilaç ile ilgili aylık değerlendirme toplantısında konuştu.

 

 

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıklamalarından satır başları;

Covid-19 Platformu altında 9’u ilaç, 8’i de aşı geliştirme olmak üzere 17 proje sürdürülüyor. Aşı geliştirme projelerinde de dünyayla yarışıyoruz diyebiliriz. Dünyada çalışılan tüm aşı yöntemlerine ek olarak, daha özgün ve yenilikçi yöntemleri de içeren aşı projelerimiz var.

 

 

Virüs benzeri parçacıklara dayalı aşıda, Covid-19 proteinlerini taşıyan sentetik yapılarla çalışıyoruz. Şu an etkinlik testleri yapılıyor. RNA temelli aşı projesinin tasarımları yapılıyor. Bahsettiğim aşı projelerinin 3’ünde hayvan deneyleri başladı ve hızla devam ediyor.

Sahada görev yapan sağlık çalışanlarımız bu işin görünen kahramanları. 7 gün 24 saat laboratuvarlarından ayrılmayan, tüm olasılıkları en ince detayına kadar hesaplayan, deneyen ve denemekten asla vazgeçmeyen araştırmacılarsa, bu savaşın görünmeyen kahramanları.

Aşı ve ilaç geliştirme alanındaki projeler için özel bir burs programı oluşturduk. 340 öğrenci ve araştırmacıdan başvuru aldık. Bunların 300’ü desteğe hak kazandı.

Brezilya'ya 1500'den fazla yoğun bakım solunum cihazının teslimatı yapıldı. Böylece yaklaşık 2 bin cihazı yurt dışına göndermiş olduk.

Daha önce ithal ettiğimiz iki farklı ilacın etken maddelerinin yerli üretimi için metotlar geliştirildi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 6
 • nimet 3 ay önce Şikayet Et
  İnşallah
  Cevapla
 • Beta 3 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz MAŞALLAH yerinde durmuyor
  Cevapla
 • C.Türk 3 ay önce Şikayet Et
  Aynen doğru! Koronavirüsün tek ilacı Aşı değil Antrikordur..Çünkü Akciğerlerin bu Virüse karşı Savunma mekanizmasının güçlü olması çok önemlidir..Aşı ise KoronaVirüsün Mutasyonu karşısında tekrar yenilenmesi lazım.
  Cevapla
 • MİSAFİR 3 ay önce Şikayet Et
  Bu virüsün kesin ilacı antikordur. Doğru yoldasınız.
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Haydi Aslanlar :) Allah yardımcınız olsun inşaallah. Hem ülkemize hem dünyaya şifalar versin tez zamanda inşaallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle