Stratejik hamle! İşte Türkiye'yi lider yapacak proje

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Ünye Konteyner Limanı'nın (Ünye Port) hizmete girmesiyle Türkiye'yi liman konusunda tüm Karadeniz'de lider hale getireceklerini bildirdi.

Stratejik hamle! İşte Türkiye'yi lider yapacak proje
Stratejik hamle! İşte Türkiye'yi lider yapacak proje
GİRİŞ 08.06.2020 15:37 GÜNCELLEME 08.06.2020 15:38
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Ünye Port Projesi ile Karadeniz'e sınırı olan 6 ülkedeki limanlardan daha büyük olacak konteyner limanının Ordu'da kurulacağı belirtildi.

 

 

Ünye Port Projesi için 2016 yılında fizibilite raporu hazırlandığı kaydedilen açıklamaya şöyle devam edildi:

"Rapor sonrası ortaya çıkan veriler, Karadeniz'deki bütün limanlar içindeki en uygun yer, mevcut Ünye Limanı'nın bulunduğu alan olarak belirlendi. Hazırlanan proje ile bölgenin yanı sıra Karadeniz'de en büyük liman olacak konteyner limanı, Ordu Büyükşehir Belediyesinin iddialı projeleri arasında yer alıyor."

 

 

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Ünye Port'un proje ihalesinin yapıldığını ifade etti.

Tüm Karadeniz Bölgesi'ni etkileyecek ve Türk cumhuriyetlerine hizmet verecek konteyner limanının Ünye, Ordu ve Türkiye'nin prestij projelerinden biri olacağını vurgulayan Güler, Ünye Konteyner Limanı'nın hizmete girmesiyle Türkiye'yi liman konusunda tüm Karadeniz'de lider hale getireceklerini belirtti.

Güler, Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun tamamlanmasıyla liman projesinin daha stratejik bir yapıya dönüşeceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Karadeniz-Akdeniz Yolu'ndan 40 il faydalanacak. Karadeniz-Akdeniz yolu ve kuracağımız konteyner limanı ile Türkiye alternatif pazarlara açılacak. Karadeniz'deki kıyıdaş ülkelerin bütün yükleri, malları Karadeniz'i ve Ege'yi dolaşmadan direkt Akdeniz'e inecek. Aynı zamanda Akdeniz'e kıyıdaş ülkelerin malları da Mersin'den veya İskenderun'dan direkt Karadeniz'e Ünye'den çıkacak."

Ünye'de kurulacak konteyner limanıyla Rusya ve Ukrayna, Türk cumhuriyetlerine ihracatın daha büyük ivme kazanacağını vurgulayan Güler, Ordu'nun, Karadeniz'in en büyük konteyner limanı ile yüzlerce kişiye istihdam sağlayacağını ifade etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Turab 1 ay önce Şikayet Et
  Başkanım perşembeyi de kalkındiracak bir proje bekliyoruz sakin şehir diye diye ölü şehir oldu iyice. Sizden sonra kimse sahip çıkmaz zaten. Bı yatırım yapılsa bı hareket bereket gelse artık
  Cevapla
 • Ayyıldız lı 1 ay önce Şikayet Et
  Liman a ne gerek var heykel yapmak lazım!!!! chpkk lılar bunun boş iş olduğunu bilir liman bizi layikkkk yapmaz
  Cevapla
 • Yunus colak 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar Cok güzel Projeler
  Cevapla
 • vatan evladı 1 ay önce Şikayet Et
  ne gerek var dı abi bir heykel yapaydın tamamdı ya japon turistler sever
  Cevapla
 • Necmi 1 ay önce Şikayet Et
  Demiryolu bağlantısı şart.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle