Merkez Bankası'ndan son dakika kredi kararı

Binlerce kişinin beklediği Merkez Bankası'ndan yeni kredi kararı geldi. Firmalara yatırım taahhütlü avans kredisi verilecek.Yatırım teşvik belgesine sahip seçilmiş sektörlerdeki firmalara 20 milyar TL kredi kullandırılacak.

Merkez Bankası'ndan son dakika kredi kararı
Merkez Bankası'ndan son dakika kredi kararı
GİRİŞ 05.06.2020 18:58 GÜNCELLEME 06.06.2020 09:23
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası cinsi reeskont kredileri için tahsis edilen imkanın 20 milyar lirasının yatırım taahhütlü avans kredisi olarak kullandırılacağını, söz konusu kredilerin azami 10 yıl vadeli ve sabit faizli olacağını duyurdu.

Merkez Bankası kredi

 

 

TCMB tarafından, yatırım taahhütlü avans kredisi kullandırılmasına ilişkin basın duyurusu, bankanın resmi internet sitesinde yayımlandı.

 

Duyuruda, 31 Mart'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel çapta yarattığı belirsizliğin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla, 60 milyar liraya kadar Türk lirası cinsi ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi kullandırılacağının ilan edildiği anımsatıldı.

 

 

KREDİ YATIRIM TAAHHÜTLÜ VERİLECEK

Geçen dönemde, işletme sermayesine yönelik kredi ihtiyacının bankacılık sistemince etkin bir şekilde karşılandığı aktarılan duyuruda, "Bu nedenle, Türk lirası cinsi reeskont kredileri için tahsis edilen imkanın 20 milyar lirasının, ülkemiz açısından kritik önemde olan selektif sektörlerdeki yatırımların desteklenmesi amacıyla daha verimli bir şekilde yatırım taahhütlü avans kredisi olarak kullandırılmasına karar verilmiştir. Türk lirası cinsi reeskont kredileri için kalan 40 milyar liralık limitin 20 milyar lirasının Türk Eximbank, 10 milyar lirasının kamu bankaları, 10 milyar lirasının ise diğer bankalar aracılığıyla kullandırılmaya devam edilecektir." ifadeleri kullanıldı.

Duyuruda, yatırım taahhütlü avans kredileriyle TCMB'nin fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçlarıyla uyumlu olarak verimliliği yüksek, ithalatı azaltan ve ihracatı destekleyen yatırımların teşvik edilmesi, dışa bağımlılığın ve cari açık sorununun azaltılması ve sürdürülebilir büyümenin desteklenmesinin amaçlandığı bildirildi.

"FİRMA BAZINDA AZAMİ 400 MİLYON LİRA KREDİ KULLANILABİLECEK"

Yatırım taahhütlü avans kredisinin, kalkınma ve yatırım bankaları aracılığıyla Yatırım Teşvik Belgesine sahip ve selektif sektörlerde yatırım yapacak firmalara kullandırılacağı bilgisi verilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Krediler, ilk aşamada Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığıyla kullandırılmaya başlanacak, daha sonra diğer kalkınma ve yatırım bankaları da uygulamaya dahil edilebilecektir. Krediler, azami 10 yıl vadeli ve sabit faizli olarak kullandırılacaktır. Kredi faiz oranı bankalar için, Türk lirası cinsi reeskont kredilerinde olduğu gibi, TCMB politika faiz oranı olan bir hafta vadeli repo faiz oranının 150 baz puan altında olacaktır. Firma bazında kullandırılabilecek azami kredi tutarı, istisnai ve özellikli yatırım projeleri haricinde, 400 milyon lirasıyla sınırlı olacak, böylece imkandan çok sayıda firmanın yararlanması sağlanacaktır."

ETİKETLER
banka krediler
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Şura kaya 1 yıl önce Şikayet Et
  Kredi kredi peki alması kolayda ödemesi zor.dar gelirli vatandaş nasıl ödesin karninimi doyursun kira eletrik su dogalgaz internet ve bir sürü borç varken. Koronadan en çok zarar gören alt tabaka oldu.bunun nedenide işsizlik maaş azligi hayat pahaliligi oldu.bu yüzden boşanmalar arttı artik aileler dagildı.
  Cevapla
 • Adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  faiz haramdir
  Cevapla
 • sasonlu 1 yıl önce Şikayet Et
  izmir guzelse bene ne
  Cevapla
 • Acaba? 1 yıl önce Şikayet Et
  Krediyi alacaklar önceden belli mi?
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu habere zerre kadar sevinmedim. Sevinenler ise bunu göstermeyecektir zaten.
  Cevapla