Yeni paket yolda! İşten çıkarma yasağının 3 ay uzatılması gündemde

İstihdam için yeni paket yolda. Önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edilmesi beklenen torba teklif öncesinde çalışmalar hızlandı. İlk aşamada işten çıkarma yasağı, ücretsiz izin desteği, kısa çalışma ödeneği gibi halen uygulanan düzenlemeler çalışılıyor. Bu kapsamda işten çıkarma yasağının uzatılması da masada.

Yeni paket yolda! İşten çıkarma yasağının 3 ay uzatılması gündemde
Yeni paket yolda! İşten çıkarma yasağının 3 ay uzatılması gündemde
GİRİŞ 05.06.2020 09:35 GÜNCELLEME 05.06.2020 09:35
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Halen yürürlükte olan işten çıkarma yasağı, 17 Nisan 2020’de çıkarılan geçici yasa maddesiyle uygulamaya geçti. Bu düzenlemeyle, 3 ay süreyle işten çıkarma yasaklandı. Yasak, 17 Temmuz’da sona ermiş olacak. Ancak yasada yer alan bir diğer maddeye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işten çıkarma yasağını 3 ay uzatma yetkisi bulunuyor.

 

 

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre bilgi veren yetkililer de, yasağın uzatılmasının söz konusu olabileceğini belirtirken, bu durumda ücretsiz izin ve izin sürecinde kullandırılan bin 170 TL desteğin de uzatılacağını vurguluyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da bu hafta görüştüğü sosyal taraflara işten çıkarılması yasağının devam ettirilmesine nasıl baktıklarını sorduğu öğrenildi.

Bir diğer gündemdeki konu ise, kısa çalışma ödeneği. Kolaylaştırılan kısa çalışma ödeneği için süre haziran sonunda bitiyor. Diğer düzenlemelerde olduğu gibi, kolaylaştırılmış kısa çalışma ödeneği için de Cumhurbaşkanı’nın uzatma yetkisi bulunuyor. Ancak kısa çalışma ödeneği yerine başka bir desteğin söz konusu olup olamayacağına bakılıyor. Kısa çalışma ödeneğinin uygulama şartlarının belli olduğunu belirten yetkililer, “Şimdi işletmeler işyerlerini açmaya başladı. Bu dönem için yine destek verilebilir ancak adı değişebilir ve normalleşme sürecine uygun başka bir uygulamaya geçilebilir. Buna da bakılacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Pakette istihdam için yeni teşvikler öngörülüyor. İstihdamını koruyanlara verilebilecek teşviklerin yanı sıra, yeni istihdama uygulanacak destekler araştırılıyor. Tüm bu düzenlemeler içinde kararnamelerle yapılacak olanlar ayrılacak. Yasal değişiklik gerektirenler ise hazırlığı süren ekonomi torba teklife eklenecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 22
 • Açelya 2 ay önce Şikayet Et
  Patronların üzretsiz izin işlerine geliyor devletimiz sağolsun verdikleri para ile geçinmeye çalışıyoruz. Bence ücretsiz izin kaldırılıp kısa ödenek zorunlu olmalı ozaman bizde magdur olmayacağız yoksa Bi üç ay daha ücretsiz izin ve sıkıntılı günler bizi bekliyor
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Bu paketin içinde İnşallah Emekleri Yasalara Takılanlar da vardık..
  Cevapla
 • Vatandas 2 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle isten çıkarma ve ödenekler uzatılmalı zira is veren normal calisma düzenine girene kadar en az 3 ay daha geçer ve tüm ödemeler aksar... işçice işletmede mağdur olur
  Cevapla
 • Fırat 2 ay önce Şikayet Et
  Başkanım araçlarda ötv indirimi olsun.Fiyatlar çok yüksek.
  Cevapla
 • Tahir 2 ay önce Şikayet Et
  Allahu alem süre uzatilmazsa Haziran ortası temmuz ici çok işten cikartma olacak gibi daha fabrikalar yüzde 50 ile bile çalışmıyor 2-3 hatta 4 milyon işsiz aynı anda olsa nasıl bir tedbir alınabilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle