İndirim geldi! 1 gecede 6 milyar TL vatandaşın cebinde kaldı

Akaryakıt fiyatlarında dağıtıcı ve bayilerin kar marjları üzerinden yapılan ve dün geceden itibaren devreye giren 17 ila 25 kuruş indirimle yıllık ortalama 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak.

İndirim geldi! 1 gecede 6 milyar TL vatandaşın cebinde kaldı
İndirim geldi! 1 gecede 6 milyar TL vatandaşın cebinde kaldı
GİRİŞ 04.06.2020 13:51 GÜNCELLEME 04.06.2020 13:51
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından son dönemde akaryakıtta kar marjlarının olması gereken seviyenin üzerine çıktığı tespit edilerek fiyatların makul seviyeye çekilmesi istendi.

EPDK'nin bu uyarısının ardından akaryakıt şirketleriyle görüşülerek yurt genelinde dağıtıcı ve bayilerinin kar marjlarında indirime gidilmesine karar verildi.

 

 

AA muhabirinin EPDK verilerinden yaptığı derlemeye göre, akaryakıt fiyatlarında dağıtıcı ve bayilerin kar marjları üzerinden yapılan 17 ila 25 kuruş indirimle yıllık ortalama 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak.

Söz konusu indirimle Ankara'da ortalama 5,99 liradan satılan benzinin litre fiyatı yaklaşık 5,75 lira seviyesine düştü. Benzinin litresi İstanbul'da 5,90 liradan yaklaşık 5,73 liraya indi.

Motorinin litre fiyatı ise Ankara'da ortalama 5,57 liradan 5,40 liraya geriledi. Motorinin litresi İstanbul'da ortalama 5,50 liradan 5,36 liraya, İzmir'de de 5,59 liradan 5,43 lira seviyesine indi.

40 KURUŞA VARAN İNDİRİMLER OLDU

Öte yandan, dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar sonucu Anadolu'nun bazı illerinde litre başına 27 ila 40 kuruşu bulan indirimler görüldü.

Söz konusu indirim, petrol fiyatları ve döviz hareketlerinden bağımsız olarak fiyatlara yansıdı.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Sero 3 ay önce Şikayet Et
  Lpg de NEDEN indirim yapılmıyor...
  Cevapla
 • Kadir 3 ay önce Şikayet Et
  Hala çok yüksek kar marjları afaki. Yeniden üst sınır gelmeli
  Cevapla
 • Mestan Destan 3 ay önce Şikayet Et
  Ham petrol, rafineri masrafı, dağıtıcı masrafı ve kârı, bayi kârı, kdv, ötv dahil tüm gider kalemlerini girsen de normal fiyatı bu dönem 5 TL nin üstünde olmaması lazım. Haftalardır hem USD kuru hem petrol varil fiyatları düşük ama EPDK akaryakıt piyasasına yeni müdahale ediyor. O da fırsatçılara yaptırım uygulamak yerine "fiyatlar aşırı yüksek indirin "diye uyararak. Ne diyeyim. İyi ki varsınız. Yoksa halimiz nice olurdu.
  Cevapla
 • Baltacı Mahmut 3 ay önce Şikayet Et
  LPG ye yüklü bir zam yaptı bu şirket ler ve bu ülkede araçların yüzde 40 ı LPG li , LPG ye standart getirilsin tututurabildiğine satıyor lar benzine indirim LPG ye yüklü zam kimi kandırıyorlar
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  24 saat sürse bari
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle