EPDK Başkanı açıkladı! Akaryakıtta indirim geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt dağıtım şirketleriyle görüştüklerini belirterek, "Bu geceden itibaren yurt genelinde akaryakıt fiyatlarında 17-25 kuruş arasında indirimler olacak. Bu indirim, petrol fiyatları ve döviz hareketlerinden bağımsız şekilde, doğrudan dağıtıcı ve bayinin kar marjlarından yapılacak." dedi.

EPDK Başkanı açıkladı! Akaryakıtta indirim geliyor
EPDK Başkanı açıkladı! Akaryakıtta indirim geliyor
GİRİŞ 03.06.2020 15:48 GÜNCELLEME 03.06.2020 16:22
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, EPDK'nin akaryakıt fiyat hareketlerini yakından takip etmeye devam edeceğini söyledi. 

 

Bu kapsamda akaryakıt dağıtım şirketleriyle görüştüklerini aktaran Yılmaz, şirketlerin gereken adımı atacağını söyledi.

TAKİP ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Yılmaz, EPDK olarak fiyat hareketlerini takip etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, "Bu geceden itibaren yurt genelinde akaryakıt fiyatlarında 17-25 kuruş arasında indirimler olacak. Bu indirim, petrol fiyatları ve döviz hareketlerinden bağımsız şekilde, doğrudan dağıtıcı ve bayinin kar marjlarından yapılacak." değerlendirmesinde bulundu.

 

TAVSİYE ETMİYORUZ

Normalleşme süreciyle vatandaşların akaryakıt satın alma alışkanlıklarının değişeceğine işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bir istasyonda fiyat 5 lira 50 kuruşken, birkaç kilometre ötede 5 lira 20 kuruş düzeyinde. Bazı vatandaşlarımız sadece marka sebebiyle akaryakıt için 20-30 kuruş fazla ödeyebiliyor. Oysa, bütün lisanslı bayilerde akaryakıt kalitesi aynı. Bir istasyonunun kira gideri olmayabilir, satış hacmi farklı olabilir ve maliyetleri düşük olabilir. Bunlar da pompaya yansır. Hiçbir vatandaşımız bu şirketlerden daha zengin değil. Öyleyse markaya göre değil bütçeye göre hareket edeceğiz. Vatandaşımız 'Ucuz yakıt arabama zarar verir.' diye düşünmesin, bize güvensin. Hakkari'deki akaryakıtın kalitesiyle Edirne'deki, İstanbul'daki, Ankara'daki akaryakıtın kalitesi aynı. Yeter ki lisanslı bayi olsun. Ucuz olanı tercih etmekte sıkıntı yok" 

Daha fazla ödeme yaparak katkılı ürün almanın ise tüketicinin tercihi olduğunu ancak EPDK olarak bunu tavsiye etmediklerini ifade eden Yılmaz, "Trafiğe kayıtlı 23 milyondan fazla araç var. Ancak akaryakıt sorunuyla ilgili bu yıl kurumumuza ulaşmış sadece 135 şikayet var. Avrupa'nın en kaliteli akaryakıtı Türkiye piyasasında ve EPDK bunun güvencesiyken vatandaşlarımız artık hem kendi cebini hem de ülkemizin ekonomisini düşünerek hareket etmeli." diye konuştu.

EPDK'YA BAŞVURABİLİRSİNİZ

Yılmaz, ayrıca lisanslı bir bayiden alınan akaryakıtın tüketicinin aracında soruna sebep olması halinde zararın ilgili şirket tarafından tazmin edilmek zorunda olduğunu ve tüketicilerin ilgili faturayla EPDK'ye başvurabileceğini sözlerine ekledi. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 50
  • FEHMİ 1 ay önce Şikayet Et
    millete aylarca yüksek kar marjından yakıt satılıyor ve sadece 135 kişi şikayet etmiş demekki geri kalanlar hallerinden memnundu yada şikayet olmasa yetkililer inceleme yapmayacaktı ALLAH o şikayet eden 135 kişiden razı olsun
    Cevapla
  • Görünen Köy 1 ay önce Şikayet Et
    Kayseriden çıktım.Lpg 3.34 Kırşehire vardım.2.86
    Cevapla
  • FEHMİ 1 ay önce Şikayet Et
    gayserili esnaf gardeşlerim bir ağızdan hareket edip zarar ermemeyi veya daha fazla kar etmeyi öğrenmiş milllet mecbur yakıt alacak ya benden yada karşı esnaftan yeterki aynı fiyata satılsın
    Cevapla
  • önder 1 ay önce Şikayet Et
    nerdeydiniz bu zamana kadar? Ağalar...
    Cevapla
  • Can Polat 1 ay önce Şikayet Et
    kepce kepce zam, kasik kasik indirim. insafi kurumus bu bayilerin devlet denetimi siki olmasi lazim..
    Cevapla
  • Ddd 1 ay önce Şikayet Et
    Benzine zam yapıldığında lpgye de direkt zam geliyor ama benzine indirim gelince lpgye indirim yok. Devlet bizi bu kodamanlara karşı korumalı..
    Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle