AB fonları Türkiye'yi kapsayacak

AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi "Türkiye, AB'ye aday bir ülke olarak IPA'ya dahil durumdadır" dedi.

AB fonları Türkiye'yi kapsayacak
AB fonları Türkiye'yi kapsayacak
GİRİŞ 02.06.2020 14:27 GÜNCELLEME 02.06.2020 14:29
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, AB'nin aday ülkeler için yürüttüğü Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın (IPA) 2021-2027 yıllarını kapsayan üçüncü dönemine Türkiye'nin dahil olduğunu söyledi.

 

Varhelyi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu Uluslararası Ortaklıklardan Sorumlu Üyesi Jutta Urpilainen, AB'nin gelecekteki bütçesinde dış ilişkiler alanına aktarılması planlanan mali kaynaklar hakkında basın toplantısı düzenledi.

AB'nin 2021-2027 yıllarındaki bütçesini belirleyecek "Çok Yıllı Mali Çerçeve" taslağında IPA fonlarına 14,5 milyar avro kaynak ayrılmasını teklif ettiklerini belirten Varhelyi, "Türkiye, AB'ye aday bir ülke olarak IPA'ya dahil durumdadır. Yeni dönem IPA Türkiye'yi de kapsayacak." diye konuştu.

IPA fonları, Türkiye'nin AB müktesebatına uyumu ve uygulamasına yönelik kapasitesinin geliştirilmesi ile ekonomik ve sosyal uyuma yönelik kapasitelerinin oluşturulması hedefleri çerçevesinde yürütülen proje ve programlar vasıtasıyla kullanılıyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
AB komisyonu ab fonu
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Bezat 1 ay önce Şikayet Et
  Para alan emir alır sonra.
  Cevapla
 • Durum bu 1 ay önce Şikayet Et
  Sanki bedava veriyorlar yıllardır AB ödediğimiz paralardan payımızı veriyorlar yoksa bu AB bize günahını vermez
  Cevapla
 • salih 1 ay önce Şikayet Et
  abirligi tarihi doldu güle güle
  Cevapla
 • Buse 1 ay önce Şikayet Et
  Abe ölmüş aglayanı yok
  Cevapla
 • dedeoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Yine ağzımıza bir parmak bal sürüyorlar, karşılığında kimbilir neler neler hatta ne tavizler isteyecekler. Eskiden olduğu gibi bizim için sonraki aşama hiç olmayacak, hep yerimizde saydıracaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle