Son dakika... Vatandaşın şikayeti karşılık buldu! Bankalara 121 milyon TL ceza

Son dakika haberi... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele döneminde bankalara gelen şikayetleri cezasız bırakmazken, mayıs ayında bankalara toplam 121,7 milyon lira idari para cezası uyguladı.

Son dakika... Vatandaşın şikayeti karşılık buldu! Bankalara 121 milyon TL ceza
Son dakika... Vatandaşın şikayeti karşılık buldu! Bankalara 121 milyon TL ceza
GİRİŞ 02.06.2020 11:16 GÜNCELLEME 02.06.2020 11:56
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin bankacılık kaynaklarından edindiği bilgiye göre cezalara konu olan aykırı işlemleri 6 başlıkta yoğunlaşıyor.

 

 

Kaynaklar, kullanılan faiz hesaplamasının tüketiciyi koruma mevzuatına aykırı şekilde kredinin efektif faiz oranını artırdığını ve sözleşme koşullarını tüketici aleyhine ağırlaştırdığını ifade etti.

Müşterilere halihazırda tanımlanmış limitlerin makul bir gerekçe olmadan kullandırılmadığının altını çizen bankacılık kaynakları, maaş hesaplarına mevzuattaki sınır olan 1/4'ün üzerinde bloke konulması veya tahsilat sağlanmasının da diğer bir aykırılık sebebi olduğunu dile getirdi.

 

 

Kaynaklar, 180 günlük takibe atma süresinden önce icrai süreç başlatmanın, takibe atmanın ve tedbir koymanın da şikayete konulardan olduğunu kaydetti.

Piyasa rayicinin üzerinde faiz oranları ve masrafların teklif edilmesinin de BBDK'ya gelen şikayetler arasında olduğunu bildiren kaynaklar, "Talep ve şikayetin dikkate alınmaması veya kredi talebi bulunan müşteriyi vazgeçirici nitelik taşıyan çok sayıda engel çıkarılması da aykırılıklar arasında bulunuyor." açıklamasında bulundu.

BDDK, 20 Mart’ta bankalara gönderdiği talimatla Kovid-19 salgını döneminde bankaların müşterilere kolaylık sağlamasını istemişti.

BDDK, müşteri şikayetlerinin çözümü için takipte

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'in 13 Nisan'da AA'ya verdiği röportajda, vatandaşların ticari ve bireysel fark etmeksizin tüm taleplerini 7 gün ve 24 saat esasına göre internet ve çağrı merkezi kanalıyla alabilecek ve bankalara iletebilecek bir yapı oluşturduklarını belirtmişti.

BDDK 29 Mayıs’ta duyurduğu kararında "şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir" ifadesine yer vermişti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • Nesrin Kurnaz 1 ay önce Şikayet Et
  Ey Rabbim! Yeryüzünde zalimlerden ve münafıklardan hiç kimseyi bırakma!
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  O cezaları yine vatandaşa ödetiyorlar. Gerekirse kapatın. İşlem yapamama vb. yasaklar getirin sen adamlara 100 milyon ceza veriyon oda milletden bir şekilde onu katmerli çıkarıyor.
  Cevapla
 • Engin 1 ay önce Şikayet Et
  Sende bir daha şikayet edersin iki katı ceza yer.
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  bankalar konut kredisi vermiyor 0.74 indirimli ikinci el kredi için zengin müteahitten ev almak lazımmış mesela sahibinden alcaksan yada devletten vermiyor kamu bankaları sayın bakan
  Cevapla
 • muro 1 ay önce Şikayet Et
  3 ay oldu hala destek kredi sonucum aciklanmadi yazik valla normal kredi olsa aninda onaylarlar
  Cevapla
 • Ibrahim korkmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Ceza yerine vatandaşın mağduriyetini giderin borç ötele eye dunyanın faizini işlediler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle