Çalışma Bakanlığı kamu için yeni tedbirleri açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, COVID-19 Pandemisi nedeniyle 22 Mart tarihinde başlayan kamuda esnek çalışma modelinin sona ermesiyle, kamu kurum ve kuruluşlarında alınması gereken önlemleri belirledi.

Çalışma Bakanlığı kamu için yeni tedbirleri açıkladı
Çalışma Bakanlığı kamu için yeni tedbirleri açıkladı
GİRİŞ 02.06.2020 11:10 GÜNCELLEME 02.06.2020 11:14
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve tüm bakanlıklara gönderilen tedbirler arasında; servis araçlarından bina girişine, ofis ortamında maske kullanımından yemekhane düzenine kadar birçok madde yer alıyor. Normalleşme sürecinde kamu kurum ve kuruluşlarında alınacak önlemler şöyle: 

SERVİS ARACI SAATİNE YOĞUNLUK ÖNLEMİ

 

*Servis araçları ile hizmete mahsus tüm araçların taşıma kapasitesi sosyal mesafe kuralları gözetilerek belirlenecek.

 
*Araçlarda el antiseptiği ve tek kullanımlık maske bulundurulacak.
 
*Olası yığılmaların önüne geçilmesi için servis hareket saatleri yeniden belirlenecek.
 
*İş yerlerine girişlerde tüm çalışanların temassız ateş ölçer ile vücut sıcaklıkları kontrol edilecek. Geçiş kontrol sistemi bulunan işyerlerinde bulaşma riskine karşı temassız sistemler kullanılacak.
 
*Sosyal mesafeyi sağlamaya dönük kurum girişlerinde geçiş işaretlemeleri yapılacak.
 
*Bina girişleri ile asansör kabini ve katlarda bilgilendirme panolarına Yeni Tip Koronavirüs salgınından korunma yöntemlerine ilişkin güncel bilgiler paylaşılacak.
 
* Ofisler ve toplantı odaları ile tuvaletler, asansör, merdiven trabzanları, kapı kolları ve elle sık temas edilen çalışma ortamındaki ekranlı araçlar ile bilgisayar klavyeleri, fare ve telefon gibi ekipmanlar dezenfekte edilecek. 

TOPLANTILAR TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE YAPILACAK

*Ofisler sık aralıklarla doğal yollarla havalandırılacak. Havalandırma sistemleri yeniden gözden geçirilecek.
 
* Toplantı, görüşme ve eğitimler de çevrimiçi veya telekonferans görüşmesi yoluyla yapılacak.
 
*Sosyal mesafenin sağlanamadığı ofis ortamlarında çalışanlar için yeniden düzenlemeye gidilecek. Tüm personel çalışma müddetince maske kullanacak.
 
*Yemekhanelerde yeni dönemde düzenlemeye gidilecek. Daha az sayıda kişinin bir arada bulunmasını sağlayacak şekilde yemek saatleri ve masa düzeni ayarlanacak.
 
*Yemekhane girişlerinde uygun zemin işaretlemeleri yardımıyla sosyal mesafe korunacak. Tek kullanımlık ürünlerle kumanya verilecek. Ortak kullanım alanındaki su sebilleri ve çay makinaları kullanılmayacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 5
 • Omer 2 ay önce Şikayet Et
  Babalarının çiftliği gibi yan gelip yatıyorlar çoğu günlük 5 saat bile çalışmıyorlar dünyanın parasını alıyorlar çok yazık asgari ücretli fakir ne yapsin
  Cevapla
 • C.Türk 2 ay önce Şikayet Et
  Asıl Virüsü Yayan Sorumsuzca hareket den 20 Yaş üstünü Kontrol altına alın?!..3000 TL üzerinde Para cezaları ile Ağır Cezalar getirin!?.. Maskesiz dolaşan,yada Maske Çenelerinde,Boyunlarında dolaşan Sosyal mesafe kurallarına uymayan! 20 yaş üstü 50 yaş altının Sorumsuzluklarını görmüyormusunuzda, Bilim Kurulunun yanlış yönlendirmesi ile 65 Yaş üstünü Evlere kapatıyorsunuz!!.
  Cevapla
 • altair 2 ay önce Şikayet Et
  sanki biraz fazla abartılıyor gibi geliyor bana
  Cevapla
 • bal 2 ay önce Şikayet Et
  evden çalışma modeli devam etmeli, delet tasarruf yapardı, bu çağda beyaz yakanın hepsini sabah evinden işe taşımak mantıklı değil, biraz güveninçalışanlarınıza.
  Cevapla
 • KONYALI 2 ay önce Şikayet Et
  servislerde sosyal mesafeye uyma kuralı maalesef hiç yok..konya selçuk ünv.
  Cevapla