Hazırlıklar başladı! 40 ülke Türkiye'yi bekliyor

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya, Balkan ülkeleri ve Çin'e kadar toplamda 40 ülke Türk kirazını ihraç etmek için hazırlanıyor.

Hazırlıklar başladı! 40 ülke Türkiye'yi bekliyor
Hazırlıklar başladı! 40 ülke Türkiye'yi bekliyor
GİRİŞ 31.05.2020 14:56 GÜNCELLEME 31.05.2020 15:02
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yaz mevsimi olan ve insanların büyük çoğunluğu tarafından çok beğenilen dallarda kızaran kirazlar toplanmaya devam ediyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya, Balkan ülkeleri ve Çin'e kadar toplamda 40 ülkeye ihraç etmek için hazırlanıyor. Kiraz üretiminde önemli üretici pozisyonundaki Türkiye, ihracat için kolları sıvadı. Uzmanlar, pandemi olmasına rağmen geçen yıl ihracatta 80 bin ton ve 183 milyon dolarlık rekor dış satım rakamlarının geçileceğini öngörüyor.

 

 

"Geçen seneden daha iyi durumdayız"

 

 

Manisa bölgesi meyve ve sebze üreticisi Ali Uçak, "Bu yıl geçen seneden daha iyi bir rekoltemiz var. Herhangi bir afetle karşılaşmazsak hem kalite hem de rekolte anlamında geçen seneden daha iyi durumdayız." dedi.

Toplamda 40 ülkeye kiraz ihracatında bulunduklarını belirten Uçak, "Rusya ağırlıklı olarak çalıştığımız ülke, Çin'e ile de ciddi anlamda çalışmalarımız var. Öte yandan, İngiltere, İtalya ve Almanya'ya da ihracat yapıyoruz. Hasatta bu sene geçen seneye nazaran yüzde 15 daha yüksek bir rekolte bekliyoruz, umarım bu şekilde devam eder.” diye konuştu.

Kovid-19 salgını, Dünya'da birçok ülkenin sınırlarını dış dünyaya kapattığı süreci de beraberinde getirmişti. Yeni normalleşme sürecinin başlamasıyla şartlarının iyi gitmesi, hava kargo olanağı, Çin pazarının açılması gibi etkenler ihracatın da hareketlenmesini sağlayacak.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • İbrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk kirazını ithâl etmek için hazırlanıyorlar olacak kâtib arkadaş.
  Cevapla
 • Gerçekler 1 yıl önce Şikayet Et
  bizde marketlerde 15 TL den satılıyor. Hakkım haram olsun.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  sen kiraz üretici olsan kaca verirdin kardeş? daha piyasasi yeni?
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin ne hakkın varda haram olacak. Kafa olsa böyle laf etmezsin.. Daha sezon başı.. Adam sana 3 liraya kiraz yedirmez, fiyatı uymuyorsa 15 lirayada yedirmez.
  Cevapla