Dış odaklı 'kelepir oyunu'! TL'ye oynanan oyunun benzeri devrede

Zümrüt gibi değerli topraklarımıza karşı dünyada kumdan daha ucuz olduğu şeklinde bir algının var olduğunu belirten Gayrimenkul Borsası AŞ Genel Müdürü Kurtuluş Altun, ''Böyle bir algı olamaz. Gayrimenkul servetimiz erimiş gibi gösteriliyor. Bunun arka planında liraya oynanan oyunun bir benzeri var. Bu manipülasyonun arkasında dış etkiler var" dedi.

Dış odaklı 'kelepir oyunu'! TL'ye oynanan oyunun benzeri devrede
Dış odaklı 'kelepir oyunu'! TL'ye oynanan oyunun benzeri devrede
GİRİŞ 31.05.2020 17:57 GÜNCELLEME 31.05.2020 17:57
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) Genel Müdürü Kurtuluş Altun, "Dünyanın en değerli ve stratejik toprakları bizim. Zümrüt gibi değerli topraklarımıza karşı dünyanın algısı, kumdan daha ucuz olduğu şeklinde. Böyle bir algı olamaz. Gayrimenkul servetimiz erimiş gibi gösteriliyor. Bunun arka planında liraya oynanan oyunun bir benzeri var. Bu manipülasyonun arkasında dış etkiler var." ifadesini kullandı.

 

Altun, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıya konuk oldu.

 

 

ÖLÜ SERMAYE GERİ KAZANILMALI

Gayrimenkul yatırımları ve piyasanın durumuna ilişkin bilgi veren Altun, "Ölü sermayenin geri kazanılması gerekiyor. Ölü sermaye, yatırıma dönüşmeyen gayrimenkul demektir. Gayrimenkullerin, menkule dönüştürülmesi, ekonomik işleyişe kazandırılması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Gayrimenkul sektörünün dünyanın en büyük sektörlerinden biri olduğuna dikkati çeken Altun, şunları kaydetti:

'KUMDAN UCUZ ALGISI' OLUŞTURULUYOR

"Gayrimenkul sektörü, 228 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip. Bu durum, Türkiye'de de böyle. Gayri safi milli hasılanın yüzde 16'sı gayrimenkul üzerinden gerçekleşiyor. Üstelik ciddi oranda kaçak sorunumuz varken bu orana ulaşıyoruz. Gayrimenkullerimizi değersizleştirmememiz lazım. Değerleştirme oranları çok yüksek. Dünyanın en değerli ve stratejik toprakları bizim. Zümrüt gibi değerli topraklarımıza karşı dünyanın algısı kumdan daha ucuz olduğu şeklinde. Böyle bir algı olamaz. Gayrimenkul servetimiz erimiş gibi gösteriliyor. Bunun arka planında liraya oynanan oyunun bir benzeri var. Bu manipülasyonun arkasında dış etkiler var."

Altun, gayrimenkulün dolar karşısında etkilenmesi durumunda bunun herkese olumsuz yansıyacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

İKİ DAKİKADA TAPU TAKASI

"İpoteklerdeki yukarı doğru hareketlilik, kredi risklerindeki artış, ilin bütününde baskılama unsuru oluşturuyor. Dışarıdaki manipülasyon, içerideki baskılama, taşınmaz değerlerini düşürüyor. Bu kadar büyük baskılanan bir teminat aracı olmaz. Bizde tapu takası 2 dakikada oluyor. İngiltere'de bu iş 22 gün sürüyor. Devlet o parayı bloke edince bütün devlet bankaları, 22 gün süreyle finanse ediliyor."

Bursa'daki şahsi ipoteklerde patlama, bilançolarda azalma, kredilerde yükseliş görüldüğünü belirten Altun, "Büyük bir hareketlilik var ancak baskılamadan dolayı piyasaya çok yansımıyor ve değersizleşiyor. Değersizleştirme Bursa için bir tehdittir. Çünkü Bursa diğer illere göre borçluluk açısından daha iyi durumda. Eğer burada gayrimenkule dayalı bir ticaret varsa bu taşınmazların takibinin yapılması gerekir." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Konut
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • vatandas 2 ay önce Şikayet Et
  Çıkarırsın bir kanun ,yabancıya mülk satışını kaldırırsın ..Olur biter..Bunu da mı tatışacağız.
  Cevapla
 • vatandas 2 ay önce Şikayet Et
  Çıkarırsın bir kanun ,yabancıya mülk satışını kaldırırsın ..Olur biter..Bunu da mı tatışacağız.
  Cevapla
 • Resat 2 ay önce Şikayet Et
  Caresizliklerinin göstergesi. Altın çamur agizlarda dillendirilince teneke olmaz kininizle geberin.
  Cevapla
 • Yazık 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Toprakların EN Değerli ve Güzeli Hepsi satıldı ... Hemde 3-5 kuruş - Bedavaya gitti
  Cevapla
 • Amca yegen 2 ay önce Şikayet Et
  Adamlar Türkiyemiz in çöl olduğunu söylüyor,araziler satılmış olabilir fakat araziler yine bu topraklarda
  Cevapla
 • Vay bee 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede EN Güzel Topraklar Satıldı ... Türkiye Gayrimenkul SON 10 yılda % 65 Bedavaya gitti ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle