Resmi Gazete'de yayımlandı! Artık kimse kafasına göre fiyat belirleyemeyecek

Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlarda faaliyet gösterecek "Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu" oluşturuldu.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Artık kimse kafasına göre fiyat belirleyemeyecek
Resmi Gazete'de yayımlandı! Artık kimse kafasına göre fiyat belirleyemeyecek
GİRİŞ 28.05.2020 09:19 GÜNCELLEME 28.05.2020 09:19
Bu Habere 89 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Ticaret Bakanlığı yönetmeliğinde, "Bu Yönetmeliğin amacı, olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlarda faaliyet gösterecek Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nun oluşumu, görev ve yetkileri ile üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarının denetlenmesine ve idari para cezalarının uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir" denildi.

 

 

13 ÜYEDEN OLUŞACAK

Kurul, Ticaret, Adalet, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen ilgili birim müdürleri, sektör kuruluşları temsilcileri de dahil olmak üzere 13 üyeden oluşacak.

 

 

Kurul, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına karşı piyasa dengesini ve tüketicileri korumaya yönelik incelemeleri yaparak gerekli tedbirleri alacak ve bunların uygulanmasını sağlayacak. Bu denetim ve incelemelere ilişkin üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunmasını alacak.

İŞLETMELERE PARA CEZASI UYGULANACAK

Kurul ayrıca, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamaları ile ilgili ilke ve kuralları belirleyecek. Perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanunda belirtilen yükümlülüklere aykırı hareket ettiği tespit edilen üretici, tedarikçi ve perakende 

işletmeler hakkında idari para cezası kararı alacak ve uygulanmasını sağlayacak. Şikâyet başvurusu dilekçeyle, şikâyet sistemi üzerinden veya diğer elektronik başvuru yöntemleri kullanılarak Bakanlığa ya da il müdürlüğüne yapılabilecek.

Şikâyet başvurularında; şikâyetçinin gerçek kişi olması durumunda adı, soyadı, T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarası ile iletişim bilgilerine; tüzel kişi olması durumunda ise unvan ve iletişim bilgilerine, şikâyete konu üretici, tedarikçi veya perakende işletmeye ait tanıtıcı bilgiler ve iletişim bilgileri ile mal veya hizmete ilişkin bilgiler ile varsa belge, fotoğraf ve video görüntülerine, yer verilecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Şikayet market manav
YAZDIR
YORUMLAR 89
 • Fikri kısacık 3 ay önce Şikayet Et
  Atı alan üsküdarı geçti fazla söze gerek yok en basiti ayçiçek yağlarındaki fiyat artışı salgından önce salgından sonra
  Cevapla
 • Çağlar 3 ay önce Şikayet Et
  Ramazandan sonra yapılması çok isabetli olmuş işleri hafifler bu sayede!
  Cevapla
 • mert 3 ay önce Şikayet Et
  2 yıldır patates ve soğanda fiyat inmediki hep arttı...hala halledilemedi....diğerleri hiç halledilmez....
  Cevapla
 • vatan 3 ay önce Şikayet Et
  memlekette var olan ama uygulanmayan binlerce kanun, var olan ama çalışmayan binlerce kurum ve kurul var. yeni biri eklenmiş ya da kapanmış değişen bir şey olmaz.
  Cevapla
 • Serkan 3 ay önce Şikayet Et
  İşe yaramayacak kesin
  Cevapla
 • zeydaslan 3 ay önce Şikayet Et
  zaten 2 yildir , laf olsun diye konuşuyor lar, birşey yapmazlar, olan vatandaşa oluyor,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle