Ramazan Bayramı'nda vatandaş isyan etmişti! GSM operatörleri ile ilgili yeni gelişme

Bilgi Teknolojileri Kurumu, Ramazan Bayramı'nın ilk günü yaşanan iletişim sıkıntısı ile ilgili GSM operatörlerine yönelik resmi soruşturma başlattı. Yapılan ilk teknik incelemede, bir GSM operatöründen kaynaklı yaşanan sıkıntının diğer operatörleri etkilediği sonucuna varıldı.

Ramazan Bayramı'nda vatandaş isyan etmişti! GSM operatörleri ile ilgili yeni gelişme
Ramazan Bayramı'nda vatandaş isyan etmişti! GSM operatörleri ile ilgili yeni gelişme
GİRİŞ 28.05.2020 08:36 GÜNCELLEME 29.05.2020 10:11
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı bayramda vatandaşlar telefonlara yüklenince iletişimde kesintiler yaşanmıştı. Gelen şikayetler üzerine açıklama yapan GSM operatörleri kesintilerin kendilerinden kaynaklanmadığını savunurken Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) konu ile ilgili soruşturma başlattı. BTK bir yandan teknik incelemelerini sürdürürken diğer yandan da üç büyük GSM operatörü Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'dan sözlü savunma istendi. Sözlü savunmaların ardından üç operatörden, bayramın ilk günü sabahın erken saatlerinden itibaren yaşanan problemle ilgili teknik raporlarını hazırlayıp kuruma göndermeleri istendi.

 

SIKINTININ KAYNAĞI BİR OPERATÖR

Bu arada, BTK tarafından yürütülen teknik incelemede sonucunda, sıkıntının bir operatörün altyapısından kaynaklandığı ve bu durumun diğer operatörleri etkilediği yönünde bir değerlendirme de yapıldı.

 

HIZLI ŞEKİLDE SONUÇLANACAK

Teknik soruşturma ve incelemeler sürerken, BTK yetkilileri şu an için İstanbul'da 26 Eylül 2019'da yaşanan deprem sonrasında verilen ceza gibi bir cezadan söz etmenin erken olacağını ifade ediyor. Ancak yetkililer teknik raporların en kısa sürede hazırlanacağını ve soruşturmanın da aynı hızda sonuçlanması için çaba harcadıklarına dikkat çekti.

19 MİLYON LİRA CEZA KESİLMİŞTİ

Benzer bir durum 2019 senesinde de yaşanmıştı. BTK, 26 Eylül 2019'daki 5,82lik İstanbul depreminde yaşanan iletişim kesintisi nedeni ile cep telefonu operatörleri Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'a ne kadar süre kesinti problemi yaşadığına bağlı olarak toplam 19 milyon 614 bin 295 lira idari para cezası vermişti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 55
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Türktelekomda hala sıkıntı cekiyoruz
  Cevapla
 • Nevzat Temür 2 yıl önce Şikayet Et
  Neden başka operatör kurulmuyor??? Resmen tekelleşmiş durumdalar!!!
  Cevapla
 • Her şey sana guzel 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar alt yapı sıkıntısı çekiyor. Kurulan yeni operatör üst yapıdan mi konuşturacak seni
  Cevapla
 • Ulkucu 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu operatorler milletin cebine goz dikmis gostere gostere milleti soyyorlar kandiriyorlar.bu bakanlik ne is yaparki neye yarar niye denetlemiyorlar.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Yeni irkac GSM operatörü daha kurulsun yabancılara izin verilsin hatta. Bunlara fahis fiyat ödemekten bıktık.
  Cevapla
 • ibrahimm 2 yıl önce Şikayet Et
  gsm şirketleri türlü pazarlama ve ikna yöntemleri ile faturalarımızı kkabartıyorlar böyle önemli günlerde önlemini önceden alsınlar yada bedelini ödesinler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle