Korona sonrası yeni genelge: Uçuşlarda bagaj kabul edilmeyecek

Koronavirüs için alınan tedbirlere bir yenisi daha eklendi ve Turizm Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayınlandı. Buna göre uçuşlarda kabin bagajı kabul edilmeyecek. Kabul edilecek eşyaların dizüstü bilgisayar, el çantası, evrak çantası ve bebek eşyaları ile sınırlı olacak. Diğer her türlü eşya check-in işlemi sırasında bagaja verilecek.

Korona sonrası yeni genelge: Uçuşlarda bagaj kabul edilmeyecek
Korona sonrası yeni genelge: Uçuşlarda bagaj kabul edilmeyecek
GİRİŞ 28.05.2020 02:44 GÜNCELLEME 28.05.2020 15:08
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, dünya çapında etkili olan COVID-19 pandemisinin havaalanlarında yayılımını önlemek amacıyla “Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi” yayımlandı.

 

 

Genelgenin amacı, havayolu taşımacılığının başlayacak olmasından dolayı, yaşanabilecek yeni vakaların azaltılması, bulaş riskinin ortadan kaldırılmasını teminen Havaalanı İşletmecilerinin gerekli tedbirleri almasının sağlanması ve havayolu taşımacılığı ile seyahat edecek vatandaşlarımız ile bu sektörde hizmet veren sektör çalışanlarının sağlıklarının korunması.

 

 

Genelge içerisinde, havaalanı işletmecileri, terminal kuruluşları, yer hizmetleri kuruluşları, havaalanına yolcu getiren ulaşım araçları ile yolcular da dahil olmak üzere, her bir kurum/kuruluşun kendi bünyesinde alması gerekli tedbirler belirlendi. Genelgede belirlenmiş gereklilikleri sağlayan havaalanı işletmecilerine, yapılacak olan denetim ve yerinde incelemeler sonucunda Pandemi Sertifikası verilecek.

Bu sertifika aynı zamanda muhatap ülke ve havayolları ile de paylaşılacak olup havaalanlarında COVID-19 salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığı belgelenmiş olacak. 

Genelgeye göre, uçuşlarda kabin bagajı kabul edilmeyecek, kabul edilecek eşyaların dizüstü bilgisayar, el çantası, evrak çantası ve bebek eşyaları ile sınırlı olacak. Diğer her türlü eşya check-in işlemi sırasında bagaja verilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Hasan 8 ay önce Şikayet Et
  Valizler kabul edilmiyor mu
  Cevapla
 • Hasan 8 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışından dönenler için kabin bagajı kabul edilmiyecek mi?
  Cevapla
 • Nobut 8 ay önce Şikayet Et
  Müzik enstrümanları nasıl gidecek. Verdiğimiz bavullar bile sağlam gelmiyor!!!!
  Cevapla
 • ali 8 ay önce Şikayet Et
  O zaman yurt dışı uçuşlardaki 30 kilo korunuyor mu?Yoksa el bagajını da ekleyip 38 kilo mu oldu.
  Cevapla
 • ismail hakki efendi 8 ay önce Şikayet Et
  cok guzel olur ucagin icine girince sira bekliyorduk milletin eelindeki bagaj icin insan gibi girip otururuz bagajin varsa cekin yaparken verirsin elinde kucuk bir evrak cantasi kadinlarinda kucuk bir cantasi yani bavul canta degil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle