Mersin’de işgal edilmek istenen ormanlık alan “İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı” oldu

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz aylarda Mersin’de kaçak kesim yapılarak tahrip edilen ormanlık alana çeşitli türde 10 binin üzerinde ağaç dikimi yapıldığını ve bu alanın “İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı” olarak tescil edildiğini söyledi.

Mersin’de işgal edilmek istenen ormanlık alan “İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı” oldu
Mersin’de işgal edilmek istenen ormanlık alan “İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı” oldu
GİRİŞ 26.05.2020 15:59 GÜNCELLEME 26.05.2020 16:01
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Bakan Pakdemirli, 22.12.2019 tarihinde Mersin’in eski Mezitli Mahallesi mevkiindeki 74 dekar ormanlık alanda işgal ve rant amaçlı usulsüz ağaç kesimi yapan şüpheliler hakkında suç zaptı tanzim edildiğini ve konunun yargıya intikal ettirildiğini belirtti.

 

 

Mahkemenin, usulsüz kesim yapan şahıs ve yakınlarının da aralarında bulunduğu kişiler hakkında müsadere kararları aldığını ifade eden Pakdemirli, bu kararların orman alanlarının işgalinin önlenmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

ÇEŞİTLİ TÜRLERDE 10 BİNİN ÜZERİNDE AĞAÇ DİKİLDİ

 

 

Tahrip edilen alanın yeniden ağaçlandırılmasıyla ilgili Orman Genel Müdürlüğünün çalışma yaptığını anlatan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Ağaç kesimi yapılarak tahrip edilen 74 dekar alanla birlikte bu alanın bitişiğindeki (eski Mezitli mevkiindeki) önceki yıllarda işgal edilen alanların da infazı yapılarak toplamda 146 dekar alanın makineli arazi hazırlığı, tel ihatası yapılarak koruma altına alınarak mart ayı itibari ile fıstıkçamı, kızılçam, mavi servi, kara servi, akasya, dişbudak, akçaağaç, defne, söğüt, okaliptüs, harnup ve ahlat türlerinden oluşan toplam 10.100 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. 

Tahrip edilen söz konusu alanları tekrar ormana kazandırdık ve şehitlerimizi yâd etmek amacıyla buranın ismini ‘İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı’ olarak tescil ettirdik.”

KORUMA FAALİYETLERİ SIKILAŞTIRILDI

Bakan Pakdemirli, yasadışı ağaç kesiminin önüne geçmek için Orman Teşkilatı olarak koruma faaliyetlerini sıkılaştırdıklarını ve toplumun tüm kesimlerinin de desteğiyle rant amaçlı hiçbir eyleme izin vermeyeceklerini belirtti.

Pakdemirli, geleceğin garantisi olan ormanların sürekliliğinin sağlanması amacıyla hassasiyet gösteren kamu yöneticilerine, sivil toplum örgütlerine ve vatandaşlara da teşekkür etti.

YORUMLAR 8
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  yahu, iha tarzı bi gözetleme aracı ile takip etseniz ya şu ormanları.
  Cevapla
 • Misafirim 3 yıl önce Şikayet Et
  yahu hayırlı bir iş yapıyorum diyorsanız dikilen fidanların 6-7 yaşında ve en az 1metre boyunda olmalıki tutsunlar çabuk boy atsınlar
  Cevapla
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  6 yaşındaki ağaç 3metreden aşağı olmaz
  Cevapla
 • 25344566 3 yıl önce Şikayet Et
  Eleştiri yapma icraat yap şimdiye kadar kaç ağaç diktin???
  Cevapla
 • Yaşam 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah Razı olsun.Antalyada villa için yakıldığı söylenen arazi içinde aynı muameleyi bekliyoruz...
  Cevapla
 • Rs Ces rs 3 yıl önce Şikayet Et
  Meyve ağacı ekin azizim katkısı olur millete ummete
  Cevapla
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Bende çok dedim ama bende köydeki dağlara ekecem bu sene temmuzda kendi tarlama ektim şimdi köydeki dağlara ekecem artık kim gelir yerse yesin kuş yer böcek yer kurt yer karinca yer aç kalmasın hayvanlarda
  Cevapla
 • 25344566 3 yıl önce Şikayet Et
  Eskiden öyle yaparlarmış yüzyıllar evvel Avrupa ve Amerikalılar meyvesiz ağaca yönlendirmiş maalesef oyun çok büyük azizim...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle